Dota 2 Rehberi

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Dota 2 Rehberi

Dota 2 Rehberi

DOTA 2 REHBERİ 1. BÖLÜM

DOTA 2 REHBERİ 2. BÖLÜM

Aldığım duyumlara göre favori kahramanlar belirlenmiş. Arkadaşlarınıza " Son oyunumu izle abi, efsane oynadım " gibi şeyler söylemeye başlamışsınız. Güzel gelişmeler bunlar, ama halen yolunuz uzun, Dota'da savaşmanız gereken çok fazla kahraman var. Son maçlarınızda artık yeni düşmanlarla karşılaşıyorsunuz. Her oyunda Riki veya DrowRanger görmekten bıktığınızı tahmin edebiliyorum. Şimdi ki uğraşınız ise, yeni kahramanlarla mücadele ederken yeni taktikler geliştirmek. Üçüncü rehberimize hoş geldiniz arkadaşlar.

KONTROLSÜZ GÜÇ, GÜÇ DEĞİLDİR

Çoğu oyunda tek başına harikalar yaratan birini görüp, onun oynadığı kahraman ile oynamak istersiniz. Hemen bir sonraki oyun aynı kahramanı alsanızda, beklentiniz ve gerçekleşenler uyuşmayabilir. Çünkü önemli olan, hangi kahramanın ne kadar etkili olduğu değil, sizin oynayacağınız kahramana olan etkiniz. Dota'da çok iyi diye sınıflandırabileceğimiz bir kahraman olmadığı gibi, çok kötü bir kahraman da yok. Her kahramanın oyundaki etkisi, oyuncunun yetenek ve tecrübesine dayalıdır.

Karakterimizi daha iyi nasıl kontrol edebiliriz? Kahraman veya yeteneklere dair bilgi edinmenizden bahsetmiyorum. Uzman oyuncuları bilgisayar başındayken Parkinson hastasına benzetebilirsiniz. Tuşlara o kadar sık basarlar ki, 1 hafta sonra ekipmanlarının hurdaya çıkacağını düşünebilirsiniz . Kısa mesafede bile kahramanınızı götürmek istediğiniz yere defalarca yönlendirmelisiniz. Dota'ya yeni başlayan bir arkadaşım " Deli gibi niye sürekli aynı yere tıklıyorsun? " diye sormuştu.Fare ile arka arkaya yürüme komutu verdiğinizde kahramanlar daha hızlı yürümüyor fakat her an saldırıya (veya kaçmaya) hazırlıklı olabiliyorsunuz. Mümkün olduğunca yetenek ve eşyalarınızı kullanırken kısayollardan faydalanmalı, sizin için en kullanışlı şekli nasılsa, klavye veya fare için bu tuşları atamalısınız.

Adım adım tıklayarak ilerleyin, olan bitene karşı daha hızlı tepki verebilirsiniz.

DOTA'DA UZAKDOĞU DÖVÜŞ TEKNİKLERİ

Düşman birime saldırı yapabilmenin birçok yolu var. En bilineni hedefe fare ile sağ tıklayarak saldırı vermek. Diğerleri ise;

"A" (standart saldırı tuşu) tuşuna basıp hedefe farenin sol tuşu ile tıklayabilirsiniz.

"A" tuşu ile yere tıklayarak komut verdiğiniz alana en yakın düşmana saldırıda bulunabilirsiniz. Düşmanı kovalarken, hem düşmana yakın yere "A" tuşu ile tıklayabilir, hem de yürüme komutu ile takibe devam edebilirsiniz.

Düşmana saldırı verip, saldırı animasyonu gerçekleşmeden önce "S" (standart durdurma tuşu) tuşuna basarak saldırınızı geciktirebilirsiniz. "S" tuşunu ne kadar sık kullanır ve alışırsanız, canı az kalan birimlere o kadar kolay son vuruş yapabilirsiniz.

Ayrıca uzun başlangıç animasyonu olan yetenekleri (Örneğin Centaur kahramanının Hoof Stomp yeteneği) kullandıktan hemen sonra "S" tuşuna basarak büyünüzü gerçekleşmeden önce iptal edebilirsiniz. Yeteneğinizi yanlışlıkla kullandığınızda, çabucak "S" tuşu ile iptal edip gereksiz mana kaybını önleyeceğiniz gibi, yeteneğin animasyonuyla düşmanlarınızı korkutabilirsiniz. Brewmaster ile oynarken, durmadan Thunder Clap yeteneğine basıp "S" tuşu ile iptal ediyorum. Her yapışımda Brewmaster bağırıp çağırdığı için arkadaşım bana dönüp "Baya kendi kendine savaştın sen" demişti.

Menzilli kahramanların saldırı animasyonları, yakından saldırabilenlere göre daha uzun sürer. Başlangıç oyuncuları yakından saldıran kahramanlar ile daha kolay son vuruşları gerçekleştirecektir. Menzilli kahramanlar ile daha seri saldırı yapabilmeniz için, saldırı sonrası animasyon iptali gerçekleştirmelisiniz. Animasyon iptali Kahramanınızın saldırısı gerçekleşir gerçekleşmez hemen fare ile yakın bir yere yürüme komutu vermeniz ve ardından tekrar saldırmanızdır. Özellikle bir düşmanın peşindeyken hedefe fare ile sağ tıklayıp beklemeyin. Her saldırı gerçekleştikten sonra animasyonu iptal ederek yürüme komutuyla beraber saldırmaya devam etmelisiniz. Böylece kovaladığınız mesafe boyunca daha fazla sayıda saldırı gerçekleştirebilirsiniz.

Direkt düşmana fare ile sağ tıklamak yerine, A tuşu ile yere tıklayarak, tıkladığınız alana en yakındaki hedefe saldırabileceğinizi unutmayın."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

oyun
Görüş Bildir