Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

etiket Dondurucu Soğukların Sağlığa 5 Faydası

Anasayfa > Gündem

Rusya'nın büyük bölümünde yılın birkaç ayı termometrenin eksiyi göstermesi 'mevsim normali' sayılıyor. An itibarıyla Rus kışından bazı kesitler şöyle:

Moskova'da yılbaşından beri sıcaklık sürekli eksi 10 derecenin altında. Buna rağmen 10 günlük uzun yılbaşı tatilinde Ruslar, meydanları, parkları doldurmaya devam ediyor.

6 Şubat 1993'de eksi 67,7 derece ile, yeryüzünün en soğuk yerleşim birimi unvanını alan Sibirya'daki 462 nüfuslu Oymyakon kasabası, bugünlerde eksi 35 derece ile olağan günlerini yaşıyor.

Önce Rus hamamında terleyip sonra kar banyosu almak, ya da donan göllerde, nehirlerde delik açıp, buz gibi sulara dalıp çıkmak yaygın bir Rus geleneği olarak aynen devam ediyor.

Hatta yeni doğan bebekleri buzlu suya sokarak 'çelikleme' yapmak da sıradan Rusya manzaralarından.

Peki Rusya soğuğunun bu ürkütücü görüntüsünün yanında 'sıcak yüzü'nde ne var?

Peki Rusya soğuğunun bu ürkütücü görüntüsünün yanında 'sıcak yüzü'nde ne var?

Rus uzmanlar bu soruya yanıt verdi.

Komsomolskaya Pravda gazetesinin, termometrenin hepsi ekside olduğu şu günlerde halka moral vermek için derlediği uzman görüşlerine bakılırsa, dondurucu soğukların sağlık açısından en az beş faydası var:

1- Daha fazla mutluluk hormonu

1- Daha fazla mutluluk hormonu

Kışın soğuk havasında alınan temiz oksijen, yaza göre yüzde 30 daha fazla. Kana daha fazla oksijen gidince insanın zihinsel aktivitesi artıyor. Bilim adamları, aşırıya kaçmadan soğuk havaya çıkmanın 'mutluluk hormonu' diye bilinen serotonini arttırdığı görüşünde.

2- Daha kolay kilo kaybı

2- Daha kolay kilo kaybı

Soğuk havada metabolizmanın çalışma hızı artıyor, bu da zayıflamaya yardım ediyor. Vücuttaki yağın ve kötü kolestrolün yakılması soğukta daha hızlı oluyor.

3- Gençlik aşısı

3- Gençlik aşısı

Soğuk hava insan cildine iyi geliyor; yüzdeki gözenekleri sıkılaştırıyor, şişkinliği azaltıyor. Rus uzmanlara göre, soğuk havanın 'estetik' faydası da var.

4- Eklem ağrılarına faydalı

4- Eklem ağrılarına faydalı

Soğuk havanın, özellikle ilerleyen yaşlarda hissedilen eklem ağrılarına iyi geldiği saptanmış.

5- Mikropları öldürüyor

5- Mikropları öldürüyor

Pek çok mikrop ve virüs, eksi 10-15 derece civarında üremiyor.

Ayazda özellikle grip yaşama şansı bulamıyor. Termometre sıfıra doğru ısındıkça grip riski artıyor.

Ancak uzmanlar aşırı soğukların bu 'sıcak yüzü'ne rağmen, -10 dereceden soğuk havalarda dışarıda geçirilen sürenin 'yarım saati aşmaması' uyarısında bulunuyor.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
262
60
38
32
17
12
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Melih Işık

eklem ağrılarına nasıl iyi geliyomuş ya burda 2 kar yagınca hava soguyunca benim işarek parmağım bile ağrıyo hareket ettirince

Therewasauser

çok güzel la bu soğuk

Fener Bahce

yaw he he. çok faydalı . çık donla dolaş soğukta