Donald Trump Yine Skandal Sözlere İmza Attı: "Bu Bok Çukuru Ülkelerden Niye İnsan Kabul Ediyoruz?"

 > -
Abone ol

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Oval Ofis'te yapılan mülteciler konulu toplantıda mülteciler hakkında skandal sözlere imza attığı iddia edildi. Trump iddiaya göre toplantıda; ''Bu bok çukuru ülkelerden niye bu insanları kabul ediyoruz?'' dedi. 

Donald Trump'un sarf ettiği bu sözlerle ilgili Beyaz Saray'dan herhangi bir yalanlama gelmedi.

BBC Türkçe'nin haberine göre Washington Post gazetesinin duyurduğu haberle ilgili Beyaz Saray'dan bir yalanlama gelmedi. Trump'ın bu sözleri Afrika ülkeleri, El Salvador ve Haiti'yi kast ederek kullandığı belirtildi.

"Başkan Trump her zaman Amerikan halkı için savaşacaktır."

Konuyla ilgili açıklama yapan Beyaz Saray sözcülerinden Raj Shah, ''Washington'daki bazı politikacılar başka ülkeler için mücadele yolunu seçmiş olabilir ama Başkan Trump her zaman Amerikan halkı için savaşacaktır. Başkan Trump, ulusumuza katkı verebilecek, ekonomimizi güçlendirecek ve topluma yararı olacak kişileri kabul etme konusunda kalıcı çözümler aramaktadır." dedi.

Trump, Norveç'ten mülteci almak istiyormuş.

Trump'ın söz konusu bu sözleri Cumhuriyetçi ve Demokrat partili milletvekilleri ile yapılan ''Tarafsız bir mülteci anlaşması teklifi'' toplantısında sarf ettiği bildirildi. Trump'ın toplantı sırasında ayrıca bu ülkeler yerine Norveç'ten mülteci almak yönünde bir çıkış yaptığı da açıklandı. 

ABD Başkanı Trump'ın birkaç hafta önce de Haitili'ler için "Hepsi Aidsli" ifadesini kullanmıştı.

Demokrat partililer Trump'ın açıklamalarına tepki gösterdi.

Maryland Vekili Elijah Cummings, Trump'ın sözlerinin affedilmez olduğunu söylerken, Kongre'deki tek Haiti kökenli Amerikan vatandaşı olan Cumhuriyetçi partili Vekil Mia Love, Trump'ın "Nezaketsiz, bölücü ve seçkinci" açıklaması için özür dilemesi gerektiğini ifade etti.

Donald Trump bu hafta içinde ABD'de yaşama ve çalışma izni olan yaklaşık 200 bin El Salvadorlu'nun oturum izinlerini iptal etti.

El Salvadorlulara, 2001'de ülkede büyük yıkım yaratan deprem felaketinin ardından 'Geçici Koruma Statüsü' altında oturum izni verilmişti.

Trump yönetimi dört ay önce de selefi Barack Obama döneminde, Latin Amerikalı kaçak genç göçmenlerin sınır dışı edilmesini önlemek için konulan programa son vereceğini de açıklamıştı.

Trump'un açıklamalarına sosyal medyadan da tepki geldi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir