Dolarda Çok Sert Hareketler

 > 
97PAYLAŞIM

Dolarda Çok Sert Hareketler

Dolar kurunda çok sert hareketler yaşanıyor. Dün günü 2.26 TL seviyesinden kapattıktan sonra Merkez Bankası'nın şok faiz kararı ile 2.16 TL'ye kadar gerileyen dolar kuru, bir ara tekrar 2.30 TL'nin üzerine çıktı, sonra yeniden 2.25-2.28 TL bandına döndü. Dolardaki bu hareketliliğin nedeni ise özellikle Güney Afrika Randı'ndaki değer kaybı ve bunun diğer ülkelere yayılması.

Dolar özellikle öğleden sonra çok hızlı bir şekilde hareket etmeye başladı.

Önce 2.22-2.24 bandında dengeli görünen kur, daha sonra gelen alımlarla birlikte 2.25 TL'yi aştı, arkasından 2.27 TL'ye ulaştı. Dolar, alımların devamı ile kendini hızla 2.30 TL'nin üzerine atarken, saat 15.40 itibariyle 2.32 TL'ye kadar ulaştı.

Bu seviyeden gelen satışlarla da kur önce 2.30 TL'nin altına gerilerken, sonrasında 2.25-2.28 TL bölgesinde dengelendi.

Euro da benzer şekilde hızlı bir hareketle yeniden 3.13 TL'ye çıktı.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE KAYIP VAR

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, gelişmekte olan ülkelerin dünyanın gündemine oturmuş durumda olduğuna dikkat çekti. Uskuay, "Dün gece TCMB’nin süpriz faiz artırımı gerçekleşmesi sonrasında gelişmekte olan para birimleri üzerinde pozitif etki yaşanmıştı. Bugünkü Güney Afrika MB’nın toplantısında faiz oranlarında bir değişiklik beklenmiyordu. Güney Afrika MB saat 15:15’de yüzde 5 olan faizi yüzde 5,5’e süpriz bir şekilde artırım sonrasında tüm gelişmekte olan ülkelerde ciddi bir değer kaybı başladı. Güney Afrika kaynaklı endişeler ve FED kaynaklı kaygılar nedeniyle gelişmekte olan piyasalarda bir panik oluştu" dedi.

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir