Görüş Bildir

Dolar İçin Kritik Açıklama Geldi, FED Sürpriz Yapmadı

Anasayfa > Gündem

ABD Merkez Bankası piyasaların merakla beklenen kararını açıkladı.

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini değiştirmedi, faiz artırıma ilişkin yönlendirmede kullanılan 'sabırlı' ifadesini kaldırdı. 

Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) bugün sona eren Mart ayı toplantısının sonuç bildirisi yayımlandı. Bildiriye göre, FOMC üyeleri 'sabırlı' ifadesinin kaldırılmasına yönelik kararı oy birliğiyle aldı. 

Söz konusu kararın, FOMC'nin faiz artışına ne zaman başlanacağına karar verdiği anlamına gelmeyeceği kaydedilen bildiride, 'Komite, faiz artışına işgücü piyasasının daha fazla iyileşme gösterdiğinden ve enflasyonun yüzde 2 hedefine yaklaştığından emin olunduğunda başlanmasının uygun olacağını öngörüyor' ifadesine yer verildi.

Bildiride, ayrıca faiz artışına Nisan ayı toplantısıyla başlanmasının mümkün olmadığı belirtildi. 

ABD ekonomisinin geçen Ocak ayında gerçekleştirilen son FOMC toplantısından bu yana yavaşlama gösterdiği ifade edilen bildiride, işgücü piyasasının ise güçlü istihdam artışı ve düşen işsizlik oranıyla iyileştiği aktarıldı.

Bildiride, enflasyonun Fed'in yüzde 2 hedefinin altında kalmaya devam ettiğine yer verilerek, gerileyen enerji fiyatlarının enflasyona etkisinin 'geçici' olarak nitelendirilmesi dikkati çekti.

FOMC bildirisinde şu ifadeler yer aldı:

'Komite, kısa vadede daha da düşmesi beklenen enflasyonun işgücü piyasasındaki iyileşme ve enerji fiyatlarının geçici etkisinin kaybolmasıyla orta vadede yüzde 2 hedefine yaklaşacağına inanıyor. Komite enflasyona ilişkin gelişmeleri yakından takip etmeye devam edecek'.

Bildiride dikkati çeken bir başka nokta ise Fed başkanlarının yıl sonuna ilişkin federal fonlama oranı beklentisinin yüzde 1,125'ten yüzde 0,625'e indirilmesi oldu.

Fed, büyüme ve enflasyon tahminlerini aşağı yönlü revize etti

ABD ekonomisine ilişkin beklentilerini de güncelleyen Fed, bu yılki büyüme tahmini yüzde 2,3 ila 2,7 aralığına çekti.  Söz konusu büyüme tahmini, geçen yılın Aralık ayında açıklanan raporda ise yüzde 2,6 ila yüzde 3 arasındaydı. Fed, ayrıca gelecek yıla ilişkin büyüme tahminlerini de yüzde 2,5 ila 3 aralığından, yüzde 2,3 ila 2,7 aralığına revize etti. 

Fed'in enflasyon beklentileri de benzer şekilde aşağı çekildi. Bir önceki raporda enflasyonun bu yıl yüzde 1 ila 1,6 ve gelecek yıl yüzde 1,7 ila 2 aralığında seyredeceği tahmininde bulunan Fed, söz konusu tahminlerini sırasıyla yüzde 0,6 ila 0,8 ve yüzde 1,7 ila 1,9 aralığına düşürdü. Aralık 2014'te yüzde 1,5 ila 1,8 aralığında açıklanan 2015 yılı çekirdek enflasyon beklentisi de yüzde 1,3 ila 1,4 aralığına güncellendi. 

Fed, öte yandan işsizlik oranına yönelik bu yıl için yüzde 5,0 ila 5,2 arasında büyüme tahmini ortaya koydu. Bu tahmin, önceki raporda yüzde 5,2 ila 5,3 aralığındaydı.

Sürpriz olmadı

Piyasalar Fed'in açıklamalarında 'sabırlı' ifadesini kaldırmasını bekliyordu. 

Dolar/TL 2,60'ın altını gördü

Kararın ardından dolar euro karşısında değer kaybını artırarak, 1.08'e kadar çıktı. Parite saat 21:05 itibariyle yüzde 1 yukarıda 1,0768 seviyesine geldi. Fed'in 'sabırlı' ifadesini kaldırmasının ardından dolar düşüşe geçti.   Uluslararası piyasalarda dolar 2,60'ın altına geriledi.   Dolar karar öncesinde 2,61'in üzerinde işlem görüyordu.   Dolar 13 Mart'ta 2,6488'le tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

Dünya

Kaynak: http://www.dunya.com/dunya/ulkeler/fe...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
cnsfrd

Rusya düzelmezse dolar daha çok zirve görür.

Pasif Kullanıcı

tayyip biraz daha sussa tl değer kazanacak böyle giderse :D