Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dokunulmazlık Teklifi Komisyondan Geçti: Peki Şimdi Ne Olacak?

 > 
74PAYLAŞIM

Fezlekeleri bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının geçici madde ile kaldırılmasına ilişkin AKP'nin anayasa değişikliği teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda uzun tartışmalar ve kavgaların ardından dün gece kabul edildi. Dokunulmazlık teklifi, 16 Mayıs'ta Meclis gündemine gelecek. Peki şimdi Meclis'i ve milletvekillerini nasıl bir süreç bekliyor?

Komisyon, AKP'nin anayasaya geçici madde eklenmesi suretiyle mevcut fezlekelerde milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin teklifini görüşmek üzere 28 Nisan Perşembe günü bir araya gelmiş, yaşanan fiziksel arbede nedeniyle toplantıya iki kez ara verilmiş ancak en son çıkan şiddetli kavganın ardından görüşmeler düne ertelenmişti. 

HDP'lilerin salonu terk etmelerinin ardından teklif AKP, CHP ve MHP'nin oyları ile oy birliğiyle komisyondan geçti.

HDP Komisyonu Terk Etti; Teklif AKP, CHP ve MHP Oylarıyla Geçti - onedio.com
HDP Komisyonu Terk Etti; Teklif AKP, CHP ve MHP Oylarıyla Geçti - onedio.com

Genel Kurul'da oylanacak, 367 ve üstü oy alınırsa referanduma gerek kalmayacak

Teklif, önümüzdeki günlerde Genel Kurul'da görüşülerek oylanacak. Teklif için 330 ile 367 arasında bir milletvekilinin 'evet' oyu vermesi durumunda referanduma gidilmesi gerekirken, 367 ve üstü oy alınması durumunda buna gerek kalmayacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, dokunulmazlık yasa teklifinin 16 Mayıs'ta meclis'te görüşülmeye başlanacağını açıkladı.

Genel Kurul'da yapılacak olan gizli oylamada AKP ve teklife destek vereceklerini beyan eden CHP ve MHP'nin toplam potansiyel oyları 489'u buluyor.

Ancak özellikle CHP'den birçok fire verilebileceği, bu nedenle teklifin kabulünün 367'nin altına düşebileceği de belirtiliyor.

Toplam 619 fezleke dosyası bulunuyor

Teklif çerçevesinde 27'si AKP'den, 51'i CHP'den, 50'si HDP'den, 7'si MHP'den ve 1'i bağımsız olmak üzere 136 milletvekili hakkında toplam 619 adet fezleke dosyası bulunuyor.

Teklifin yürürlük tarihi düzenlendi

Bu arada AKP'nin önergesiyle teklifin yürürlük tarihine açıklık getirildi.

Buna göre, TBMM'de kabul edildiği tarihte; soruşturmaya, soruşturma ya da kovuşturma izni vermeyen yetkili mercilerden, Cumhuriyet başsavcılıklarından ve mahkemelerden Adalet Bakanlığına, Başbakanlığa, TBMM Başkanlığına veya Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon Başkanlığına intikal etmiş, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyaları bulunan milletvekilleri hakkında, bu dosyalar bakımından, Anayasanın "yasama dokunulmazlığını düzenleyen 83. maddesinin, "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz" hükmü uygulanmayacak.

Düzenleme yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

Reuters

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir