Doğumdan 45 Dakika Sonra Ayaktaydım

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Doğumdan 45 Dakika Sonra Ayaktaydım

Doğumdan 45 Dakika Sonra Ayaktaydım

Hamileyken yaptığı açıklamalar, o dönemde çok az kilo alması, pilates DVD’si çıkarması... Neredeyse attığı her adım konuşuldu, tartışıldı, kimi zaman ağır dille eleştirildi. Ama o bildiği yoldan şaşmadı, yüzündeki gülümseme silinmedi. İki oğluyla birlikte Parents dergisi için objektif karşısına geçen Ebru Şallı, “Ben erkek ağırlıklı bir ailede ana kraliçeyim” diyor.

İki çocuklu yaşam nasıl geçiyor? - İki çocuklu yaşam son derece zevkli ama zorlukları da var. Çocuk sahibi olmak çok büyük mesuliyet ve sabır gerektiriyor. Özellikle ilk iki yıl gerçekten zorlu.

Sizce iki çocuk sahibi olmanın en zor yanı ne?

  • İkinci çocuk olduktan sonra ister istemez kıskançlık durumu yaşanabiliyor. İki çocuğun psikolojisiyle ayrı ayrı ilgilenmek gerekiyor. Ama Pars artık iki yaşında oldu, her geçen gün abi kardeş birbirlerine daha çok düşkün oluyorlar. İki çocuğum olduğu için çok mutluyum, ben daha çok zevkli yanlarını görüyorum.

Kızınız olsun ister miydiniz? - Erkek çocukları oldum olası çok sevmişimdir. Biz üç kardeşiz, dolayısıyla kız ağırlıklı bir ailede büyüdüm. Bu yüzden erkek çocuklarım olmasından gayet memnunum. Beren, Pars ve Harun’un (Tan) diğer oğluyla birlikte erkek ağırlıklı bir aileyiz. Tabii ben de ana kraliçe gibiyim (gülüyor).

ANNELİK BENİ DUYGUSALLAŞTIRDI Anne olduktan sonra hayatınızdaki en köklü değişiklik ne oldu? - En başta sorumluluğunuz daha çok artıyor. Bir adım atmadan önce bile bin kere düşünüyorsun. Bir yere giderken ya da gelen iş teklifini kabul ederken bile çocuklarını düşünerek hareket ediyorsun. Anne olduktan sonra “ben” demek söz konusu bile değil ama zaten benim tarzım bu şekilde değil. Her zaman “biz” demekten ve öyle hareket etmekten yanayımdır.

Ebru Şallı değişti mi? - Daha duygusal oldum... Zaten duygusal bir insandım ama artık daha çabuk gözlerim doluyor.

Hamilelikleriniz nasıl geçti? - İkisi de çok rahat geçti. Hepsinde hamile pilatesi yaptım ve bu sayede çok kilo almadım.

Hamile pilatesine hangi ay başlamak gerekiyor? - İlk üç ay yürüyüş bile önerilmiyor, dolayısıyla pilates de yapmamak gerekir. Ama üçüncü aydan sonra herkese hamile pilatesi yapmasını öneririm. Gerçi hamilelik pilatesi yüzünden çok eleştiri almıştım. “Hamilelik pilatesi mi olurmuş, çok zararlı” gibi tepkiler almıştım.

SAYEMDE HAMİLELER ARTIK DAHA BAKIMLISizin pilatesi ilk keşfetmeniz de Beren’e hamileyken olmuştu değil mi? - Evet dokuz yıl önce Beren’e hamileyken pilatese ilgim başlamıştı. Doğumdan sonra da pilates üzerine eğitim almaya başladım. Sonra da hayatımdan hiç çıkmadı. Doğuma üç hafta kalaya kadar yapılabilen bir spor bu.

İlk hamileliğinizde sürekli pilates yaptığınız ve bu yüzden sadece 7 kilo aldığınız için tepki görmüştünüz. Buna rağmen yaptınız pilates DVD’leri ve kitapları çok beğenildi. Bunu neye bağlıyorsunuz? - Evet, dokuz yıl önce az kilo aldığım için çok eleştirilmiştim. O zamanlar hamilelikte bu kadar az kilo almak, fit olmak yoktu. Bu anlamda sıra dışıydım. Ben öncelikle hamileliğin hastalık olmadığını herkese göstermek istedim. Sağlığınız ve doktorunuz izin verdiği sürece işinize de devam edebilirsiniz, sporunuzu da yapabilirsiniz. O yüzden iki hamileliğimde de kendimi geri plana çekmedim, normal yaşantıma devam ettim. Dikkat edin, şimdiki hamileler daha bakımlılar, çok kilo almıyorlar, spor yapmaya özen gösteriyorlar, kendilerini hiç bırakmıyorlar. Bu tarz hamilelikler çok sıra dışı değil artık. Bu konuda ön ayak olduğumu düşünüyorum açıkçası. Bunun için de çok mutluyum.

DOĞUMDAN 45 DAKİKA SONRA AYAKTAYDIM Doğumları nasıl yaptınız? - İkisi de sezaryen. Beren dokuz gün erken geldi. Pars İSE tam tersi günü doldurdu, çıkmak bilmedi. Doktorum riskli olabileceğini söyledi ve yine sezaryen yaptık.

Normal doğumu hiç düşünmediniz mi? - Düşündüm aslında ama risk almak istemedim. İlk doğumum sezaryendi çünkü... Ama şanslıyım ki iki sezaryenden sonra hemen kendime geldim. Genelde sezaryen sonrasında hemen yataktan kalkılmazmış, anne başkaları tarafından yürütülürmüş. Ben 45 dakika sonra ayağa kalktım. Narkozun etkisinde hiç kalmadım. Ama bu söylediklerim sezaryen doğumu onaylıyormuşum gibi algılanmasın. Ben sadece spor sayesinde sezaryenin hiçbir yan etkisini görmediğimi söylemeye çalışıyorum. Yoksa ben de normal doğumdan yanayım.

Ne kadar anne sütü aldılar? - İkisi de yaklaşık bir yıl anne sütü aldı.

PARS’LA SİL BAŞTAN BEBEK OLUYORUM Çocuk sahibi olduktan sonra iş yaşamını bırakan ünlü annelerden olmadınız...

  • Evet, bu benlik bir şey değil. Çalışınca daha dinç ve genç kalıyorsunuz. Çalışırken kendimi daha iyi hissediyorum. Bir işe yaradığını görmek, para kazanmak çok güzel şeyler. Çocuğunuzun yaptığınız işle gurur duyması da ayrıca hoşunuza gidiyor. O da üretken bir annesi olduğunu görüyor ve kendine örnek alıyor.

Siz çalışan bir annenin çocuğu muydunuz? - Hayır, annem çalışmıyordu.

Peki, çalışan bir anneyle çalışmayan bir annenin çocukları arasında ne gibi farklar var sizce? - Çalışmayan, evle ve çocukla daha ilgili bir anneyseniz, daha fazla yoruluyorsunuz. Mesela ben geçen sezon televizyon programıma ara vermiştim, evdeydim. Daha fazla yorulduğumu, beş dakika bile kendime ayıracak vaktim olmadığımı gördüm.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ebru Şallıhamilehamilelik
Görüş Bildir