Doğtaş, Çanakkale'de İki İthal Kömür Santrali Kuracak

2 dakikada okuyabilirsiniz

Doğtaş, Çanakkale'de İki İthal Kömür Santrali Kuracak

Doğtaş, Çanakkale'de İki İthal Kömür Santrali Kuracak

Enerji Günlüğü - Doğtaş Grubu’na bağlı Filiz Kirazlıdere Elektrik Üretim firması, Çanakkale Biga’da Kirazlıdere I ve II İthal kömür santralı projelerini gerçekleştirecek.

Çanakkale Biga'da yapılacak 610 MW'lık Kirazlıdere I ve 660 MW'lık Kirazlıdere II İthal Kömür Santralları için inşaat çalışmalarının 2013 ve 2014 yıllarında başlaması hedefleniyor. Kirazlıdere I Santralı için inşaat çalışmalarına başlanması için firmanın çalışmalarına başladığı, inşaat işlerini üstelenecek firmaların seçimi için çalıştığı bildiriliyor. Kirazlıdere I için lisans verilirken, Kirazlıdere II Santralı için lisans çalışmaları devam ediyor:

Kirazlıdere I 610 MW'lık İthal Kömür Santralı Projesi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun 7 Mart 2013 tarihli Toplantısı’nda ele alınarak, Proje için 49 yıllık üretim lisansı, Kurul tarafından verildi. 660 MW'lık Kirazlıdere II İthal Kömür Santralı için ise EPDK’dan lisans alma çalışmalarının devam ettiği ve Proje için Çevresel Etki Değerlendirme Raporu’nun (ÇED), 14 Haziran 2013 tarihinde alındığı belirlendi. ÇED Raporunun ve diğer gerekli belgelerin EPDK’ya sunulması ile proje için lisans alınabilecek.

*RÜZGARA DA YATIRIM YAPIYOR*

Doğtaş'ın grup enerji şirketi D-Enerji, rüzgar, hidro, güneş, termik ve jeotermal enerji kaynaklı üretim yatırımları hedefliyor. Grup, yatırım ortaklarıyla birlikte toplam kurulu gücü 250 MWe 'yi bulan rüzgara dayalı elektrik üretim lisansına sahip. 2020 yılı sonuna kadar toplamı 100 MWe olacak yeni RES yatırımları için de çeşitli lisans sahipleriyle görüşmeler devam ediyor.

Şirket öncelikli olarak 2017 yılı sonuna kadar yatırımı hedeflenen 300 MWe yenilenebilir ve 2600 MWe termik santral kurmak için finansman çalışmalarını tamamladı.

Adularya Enerji tarafından Eskişehir Mihalıççık'ta kurulacak Yunus Emre Termik Santrali için gereken taşınmazlar acele kamulaştırılacak. Finansman Çekler'den jeneratör Siemens'ten.

Afşin Elbistan kömür sahalarında yapılacak yatırımda, Birleşik Arap Emirlikleri’nin TAQA firması yüzde 65, EÜAŞ ise yüzde 35 ile ortak olacak. EÜAŞ sermaye olarak Afşin B'yi koyacak.

Türkiye’de 2018 yılı sonunda, ülkedeki görünür linyit rezervinin 18 milyar ton’a, madencilik ihracatının ise 7 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor.

Bereket Enerji Grubu, Muğla'nın Milas ilçesinde ithal kömüre dayalı Güneybatı Anadolu Termik Santrali'ni kurmak amacıyla EPDK'ya lisans başvurusunda bulundu.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Manisa ve Kütahya'da yeraltındaki sıcak kayalardan, ısı farkıyla enerji elde edileceğini söyledi. Yıldız, bu konuda girişimcileri harekete geçmeye çağırdı.

Kütahya'daki Seyitömer Termik Santrali'nde çalışan 571 taşeron işçisi, santralin özel sektöre devredilmesiyle birlikte işten çıkarıldı. İşçiler, AK Parti ve yerel politikacılara tepkili.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBirleşik Arap EmirlikleriEskişehirKütahyaManisaMuğlaTaner Yıldız
Görüş Bildir