Doğruysa Çok İnsan Üzülür! Manuş Baba'nın Eteği Belinde Şarkısının Çalıntı Olduğu İddia Edildi

577PAYLAŞIM

Manuş Baba, bu senenin en çok adından söz ettiren sanatçılarından bir tanesi. Şarkıları dilden dile dolaşıyor, hayranları çoğalıyor. Ancak Manuş Baba'nın "Eteği Belinde" şarkısıyla ilgili bir iddia ortaya atıldı. Detaylara birlikte bakalım...

Manuş Baba'yı artık tanımayan yok. Yüzünü herkes görmese bile ismini birçok kişi duydu. Hatta şarkılarını duyup, onun olduğunu bilmeyenler de çok.

Kısa sürede yıldızı parlayan Manuş Baba'nın büyük bir hayran kitlesi var. Şarkılara ayrı bir ruh kattığı, onu sevenler tarafından sürekli dile getiriliyor.

En çok beğenilen şarkısı elbette "Eteği Belinde". Ancak bugün, dilden dile dolaşan bu şarkıyla ilgili şok bir iddia ortaya atıldı. Hayranlarını üzecek cinsten bir haber bu...

Şarkının YouTube üzerinden 78 milyon görüntülemesi olduğunu da ekleyelim.

İddiaya göre Eteği Belinde şarkısı, Atilla Yılmaz isimli sanatçının 2005 yılında piyasaya sürdüğü "Senden Gayrı" şarkısıyla birebir aynı.

Hatta bu iddia, MSG Musiki Eser Sahipleri Grubu Meslek Birliği tarafından da bu belgelerle onaylanmış.

İddia sahibi Atilla Yılmaz'ın konuyla ilgili açıklaması ise şöyle:

"Sevenlerim “Senden Gayrı” isimli parçamın kopyası olduğunu söylediklerinde şarkıyı dinledim. Söz ve müziği "Manuş Baba" yazan parçanın müziği benim 2005 yılında yayımladığım “senden gayrı” eserimle aynısı olduğunun farkına vardım. Bu konuyla ilgili olarak yasal tüm işlemleri başlatıp emeğime sahip çıkacağım”

Bu durumun hemen ardından Manuş Baba, iddialarla ilgili olarak kendi Instagram hesabından şu açıklamayı yaptı:

‪🌸 -bi’ garip basın açıklaması!.. valla nerden bulaştık bu işe bilmiyorum..‬ ‪vaktiyle atari salonunda oyun oynamak için evden ufak tefek bir şeyler arakladığımız oldu da böyle “hırsız” damgası vurularak ortada dolaşan haberler mevzusu biraz ağır yani.. benim, bizim, dostlarım, ailem için.. kaldı ki “emek” ailemden öğrendiğim, içimde taşıdığım bunu hayatım boyunca yol arkadaşlarımla, dostlarımla bu zamana dek beni destekleyenler ile paylaşmaktan mutluluk ve onur duyacağım bir şeyken böyle emek hırsızlığı ithamı ile karşılaşmak çok da ezici bir şey değil benim için açıkcası!.. ‬ ‪vicdanım ile ilgili herhangi bir telaş yaşamıyorum. üzüldüğüm tek nokta var ki “tanımadığım, bilmediğim, dinlemediğim, iyi niyetten yoksun, benim için müzikal olarak çok uç bir noktada olan eser sahibi, (sahipleriyle) ile öyle bir benzerliğin olma ihtimali ve kendimin aynı hisleri paylaşmış olma ihtimalidir beni yaralayan..” Ben yazdım, ben ürettim derken o özel hislerimin çokta özel kılınmayacağı bir durumla karşılaşmaktır beni kıran. ‬ ‪Gelelim şuna ki demem gereken bir şey daha var.. “Msg dışında, Mesam’a başvurulmuş çalıntı, benzerlik adına başka bir eser sahibine ait başka bir dilekçe daha bulunuyor.”‬ ‪Nasıl çıkacağız bu işin içinden bilememekle popülerlik, ün vs.. mevzusu da kolay iş değilmiş arkadaş.. Ne karakter kaldı, ne ana, ne baba..‬ ‪Memleketin dört bi’ yanında şarkılar, türküler ile bir araya geldiğim her sahnede bizi bir arada tutan ne varsa ona inanıyor ve bu güzelliğin bizi iyileştireceğini, kurtaracağını düşünüyorum dedim.. Memlekette her şey artık o kadar anormal ki kötü adamlar, kötü kadınlar çiçeğe, doğaya, sevgiye, dostluğa, insanca yaşam taleplerine karşı durup bunun mizahını yapıp gülünç buluyorlar.. ‬ ‪şimdilik buralardayım.. hayatımda popülerlik, ünden, şöhretten daha öte şeyler var.. ahlaklı olmak, insan olmak, memleketin, dünyanın farkında olmak, ailem, dostlarım, sevdiklerim.. ‬ ‪varsın sizin olsun ününüz, şöhretiniz.. ‬ ‪şu memlekette hiçbir şeyin benim istediğim gibi olmayacağını anlamış olmakla beraber asla bu hayal kırıklıklarından dolayı da vazgeçecek değilim..‬ ‪Sevgiler,‬ ‪-manuş..‬ ‪15122017 #manuşbaba #kinayproduction

manuş baba (@manusbaba)'in paylaştığı bir gönderi ()

Konunun nasıl sonuçlanacağını bilmiyoruz ama sizin değerlendirmeniz için her iki şarkıyı da buraya bırakalım. Önce Manuş Baba'dan Eteği Belinde...

Bu da iddia sahibi Atilla Yılmaz'dan Senden Gayri

Siz bu işe ne diyorsunuz?

Bariz olarak aynı şarkı
Şarkıların birbiriyle alakası yok!
Esinlenme olmuş olabilir, emin değilim
İnternette Sevilmeyen Adam Haline Gelen Manuş Baba'ya Mizahla Karışık Dokunduran 15 Kişi - onedio.com
İnternette Sevilmeyen Adam Haline Gelen Manuş Baba'ya Mizahla Karışık Dokunduran 15 Kişi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

bariz aynı işte..bu sayede adam da tanındı ama,kendi bestesiyle tanınamamış,başkası tanıttı😊her şerde bi hayır var..

dilek34

Manuş Baba sayesinde daha güzel bir şarkı öğrenmek..

tyliebee

Manuş Baba'yı ne severim, ne de bu şarkıdan başka bir şarkısını bilirim. Fakat iki şarkının temel riff'leri dışında benzer hiçbir tarafı yok, ne sözlerdeki notalama aynı ne de ara armonilerdeki vurgular. Müzikle az çok alakanız varsa fark etmişsinizdir, şarkılarda aynı olan o meşhur melodide de öyle aman tanrım bir eşsizlik yok. Önüne 5 dakikalığına bir müzik aleti alan herkesin kendim buldum sanarak çalabileceği bir nota dizilimi bence.

caplino

Açıklaması çok kötü ve saygısızca bence, resmen adama üstten bakarak yazmış. Her şeyden fazlasıyla tüketildiği bu çağda, sürekli kaliteli eser veremiyeceksen ya da geçmişten gelen bir popülerliğin yoksa, fazlasıyla anlamsız bir davranış. Bildiğim kadarıyla daha fazla eseri olmasına rağmen en çok konuşulan eseri bu. Yani bir bakmışsın unutulmuşsun, o küçümsediğin adam gibi sadece birkaç kişiye hitap ediyorsun.

domalt-trump

Çalıntı, malıntı. Adam bi şarkıyla şöhret oldu. Bilinmeyen, silinip giden şarkının hakkını verdi. Atilla Yılmaz'ın adını ben dahil pek çok kişi ilk kez duydu Manuş'un sayesinde. Eminim Atilla Yılmaz içinden teşekkür ediyordur sayesinde tanındım diye.

Görüş Bildir