Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kayısı Üreticilerine Müjdeli Haber

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Doğansehir Tarafsız Haber Merkezi

Doğansehir Tarafsız Haber  Merkezi

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, TBMM'de yaptığı konuşmada, "Dondan zarar gören çiftçimizin Ziraat Bankası'na ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ötelenecek" dedi.

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, TBMM'de yaptığı konuşmada, "Dondan zarar gören çiftçimizin Ziraat Bankası'na ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ötelenecek" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu ve 23 milletvekili tarafından, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan "Kayısı üreticilerinin dondan kaynaklı zararlarının tespit edilmesi ve üreticilerin zararlarının karşılanabilmesi için alınacak önlemlerin tespit edilmesi" amacıyla verilen meclis araştırma önergesi

CHP Grubunun isteği üzerine diğer önergelerin önüne alınarak Meclis Genel Kurulu'na getirildi.

Önergeyle ilgili AK Parti adına söz alan AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, "Kayısının bu kadar gündemde tutulması hem inanıyorum ki Malatya'yı hem de Türkiye'yi çok mutlu ediyor. Çünkü kayısı, ülkemizin geleneksel ürünlerinden biridir ve Türkiye kuru kayısı üretiminin ihracatında Malatya, dünya lideri konumundadır. Türkiye, Malatya sayesinde kayısıyla ilgili olarak liderliğine devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Çalık, Malatya çiftçilere sahip çıkacaklarına dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"18-19 Mart ve 23-24 Mart tarihlerinde üreticilerimizin yaşamış olduğu, özellikle çiçek döneminde olan kayısı ağaçlarının yaşadığı afet hepimiz tarafından gözlendi. Geçen hafta Malatya'da merkez köylerindeydik, bu hafta Malatya'nın Darende köylerindeydik ve yapılan çalışmalarda hemen bunların Tarım İl Müdürlüğü tarafından ve TARSİM tarafından incelenmesini, irdelenmesini istedik ve yapılan çalışmalar neticesinde Malatya ili Akçadağ, Arapgir, Arguvan, Battalgazi, Darende, Doğanşehir, Doğanyol, Hekimhan, Kale, Kuluncak, Pütürge, Yazıhan, Yeşilyurt ve merkez dahil olmak üzere kayısı bahçelerinde çiçeklenme döneminde afet meydana geldiği, 14 ilçede, 214 köyde ve 418 bin dekar alanda açık alanın etkilendiği tespit edildi. Bu tespiti tamamlayabilmemiz için meyvenin mutlaka dönemine mayıs ayı gibi tespitimize başlamamız gerekir. İşte, bu tespitten sonra çiftçimizin bize talebi şu oldu, gittiğimiz üreticimiz bize şu talepte bulundu, "Ziraat Bankasındaki borçlarımız ötelensin, tarım kredi kooperatifindeki borçlarımız ötelensin ve bu konuda desteklerimizi de bize bir kez daha verin" dediler. ve biz bu destekleri vermek üzere, daha doğrusu almak üzere Tarım Bakanımız Sayın Mehdi Eker'le ve bütün bürokratlarıyla görüştük ve TARSİM, yaklaşık 44 tane eksperi, bütün Malatya'daki ilçelere, beldelere, köylere gönderdi ve çiftçilerimizin ürününün ne kadarının zarara uğradı, çiçekler ne kadar zarar gördü, bunları tespit etmek üzere alana yayıldı ve meyve verdikten sonra esas hasar tespiti yapılacak ve bu hasar tespitinden sonra çiftçilerimizin borçlarının ötelenmesi konusunda Başbakan Yardımcımız Sayın Ali Babacan'la yapmış olduğumuz görüşme başta olmak üzere Tarım Bakanımız Sayın Mehdi Eker ve yine Grup Başkan Vekilimiz Sayın Nurettin Canikli'den aldığımız destekle bu borçlarımızın ötelenmesine, afet oranları tespitinden sonra inşallah devam edeceğiz"

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, "Dün nasıl Malatyalı üreticilerimize sahip çıktıysak. Bir konuyu özellikle altını çizerek vurgulamak isterim ki, bazı konular vardır ki iktidarı muhalefeti hiç fark etmez ve bu fark etmeyen konulardan bir tanesi de işte çiftçilerimizin yaşamış olduğu problemlerdir ve muhalefet partisi milletvekili arkadaşlarım dahil olmak üzere bütün Malatya milletvekillerim, çiftçilerimizin derdiyle dertlenmek üzere tek yumruk oldu" dedi.

Geçmiş dönemde olduğu gibi bugün de bütün Malatya'daki AK Parti teşkilatı, il başkanı, milletvekilleri, Malatya milletvekilleri, AK Parti milletvekilleri, Cumhuriyet Halk Partisi'nden milletvekilleri ve diğer siyasi partilerdeki vekiller de dahil olmak üzere "Bu zararı karşılayalım -daha doğrusu- borçları öteleyelim" dediklerini kaydeden Çalık,"Biz Malatya'da bunu daha önce başardık. Bu başarıya inanıyorum ki, bir kez daha dondan zarar gören çiftçimizin Ziraat Bankasına, Tarım ve Kredi Kooperatiflerine borçları ötelenecek" şeklinde konuştu.

Doğansehir Tarafsız Haber Merkezi

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAli BabacanBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiİstanbulMalatyaTürkiye Büyük Millet Meclisimeyve
Görüş Bildir