Doğalgaz Öncesine Göre Daha Ucuz

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Doğalgaz Öncesine Göre Daha Ucuz

Doğalgaz Öncesine Göre Daha Ucuz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, 4 yıl öncesine göre daha ucuz doğalgaz kullanıldığını belirterek "Yüzde 26'lık indirim yapıldığında hafızadan silinebiliyor; ama yüzde 10'luk bir ayarlama yapıldığında bu bizde infiale yol açabiliyor" açıklamasında bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ekim ve Kasım ayı itibariyle 4 yıl öncesinin Kasım ayına göre daha ucuz doğalgaz kullanıldığını belirterek, şunları söyledi:

''2009 yılının başında iki defa yüzde 17'lik ve yüzde 26'lık indirimler yapılmıştı. Bunlar hafızadan silinebiliyor. Ama yüzde 10'luk bir ayarlama yapıldığında bu bizde infiale yol açabiliyor. Ben bunu çok adilane bulmuyorum. Biz elimizdeki bütün enerji kaynaklarını olabildiğince ucuz bir şekilde vatandaşımıza sunmak istiyoruz. Şu anda 27 tane AB üyesi ülkenin içinde doğalgazı en ucuz kullanan 3. ülkeyiz, doğalgazı ithal ettiğimiz halde. Biz bunu diğer enerji kaynaklarımızla beraber düzenliyoruz. Hidroelektrik santralleri, rüzgar santralleri ne varsa biz hepsini bir havuza atıyoruz ve havuzdan çıkardıklarımızı değerlendiriyoruz. 10 yıl önceye göre kıyasladığımızda asgari ücretin elektrik ve doğalgaz fiyatlarıyla kıyaslamasına baktığımızda alım gücünün arttığını görüyoruz. AK Parti iktidara gelmeden önce 1 Ocak 2002'de asgari ücretin yüzde 33'ü doğalgaza veriliyordu, yani üçte biri. Bugün yüzde 18'iyle doğalgaz alınıyor.''

10 yıl önce asgari ücretin yüzde 20,2'si elektriğe verilirken, bugün yüzde 9,6'sının verildiğini belirten Yıldız, bu oranın yüzde 5'e düşmesine en fazla sevinenin kendisi olacağını vurguladı.

Yıldız, ham petrolün varilinin 80 dolar olması halinde bu oranın gerçekleşebileceğine işaret ederek, ''Şu anda 115-120 dolar seviyesinde gidiyor. Yani bize bağlı olmayan kalemlerin bize fatura edilmesini adilane bulmuyorum. Refah seviyesinin yükselmesiyle birlikte vatandaşımızın ve tüketicilerin alışkanlıkları değişti. Cep telefonlarına ödenen faturalar bugün, elektrik faturalarına denk. Bugün 22 milyar lirayı cep telefonuna da, elektrik faturasına da ödüyoruz'' diye konuştu.

İran'ın indirimi yeterli değil

Yıldız, İran'dan alınan doğalgazın pahalı olduğu gerekçesiyle tahkime gidilmesi süreciyle ilgili, ''Kendileri, son İran heyetinin ülkemize gelişinde bu fiyattan belli oranda indirim yapılabileceğini söylediler. Ancak biz bu teklifi yeterli bulmadığımızı kendilerine söyledik. Çünkü bizim hedeflediğimiz bir rakam var'' diye konuştu.

Her şeyin hakkaniyetine uygun olması gerektiğini belirten Yıldız, doğalgazın fiyatı düşük olsaydı ve İran bunun yükseltilmesini Türkiye'den isteseydi, fiyatı yükselteceklerini ifade ederek, ''Yani biz bunu değerinin ne çok üstünde alalım, ne de altında. Şu anda biz bu fiyattan hoşnut değiliz. Doğru bulmuyoruz. Tahkim sonucunun da olumlu olacağına inanıyoruz'' dedi.

''Suriye bizden elektrik istemezse bizim de böyle bir teklifimiz olamaz''

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAvrupa BirliğiİranSuriyeTaner Yıldız
Görüş Bildir