Doğa Aktivistleri Tunceli'deki Gezilerine Tutanakla Devam Edebildiler

 > -

Doğa Aktivistleri Tunceli'deki Gezilerine Tutanakla Devam Edebildiler

Tunceli'de tarihi ve turistik alanlarda gezi yapan Dersim Doğa Aktivistleri grubunun gezisi, mayın engeline takıldı. Jandarmanın önlerini kesip mayın olduğu gerekçesiyle izin vermediği grup, daha sonra hazırlanan mayın tutanağını imzalayarak yollarına devam etti.

Kendilerine Dersim Doğa Aktivistleri adını veren 150 kişilik yerli turist kafilesi, Tunceli il merkezine bağlı Pülümür vadisi içindeki yer alan Karagöl köyü Hengirvan yaylaları bölgesine düzenlemek istedikleri turistik gezi mayın engeline takıldı. Tunceli- Pülümür karayolunun Pağ köprüsü mevkiinde jandarma ekipleri tarafından durdurulan gruba, gidilecek bölgede çok sayıda el yapımı mayın ve patlayıcı olduğu, bu nedenle can güvenliği gerekçesiyle izin verilemeyeceği belirtildi.

Dersim Doğa Aktivistleri grubu başkanı Haydar Çetinkaya jandarma ekiplerine, "Biz turistik gezi yapıyoruz. Tunceli'de aylardır birçok grup doğa gezilerine gidiyor, gideceğimiz yer tehlikeli değil" diyerek müdahale etti. Buna karşılık jandarma ekibinin başında yer alan bir komutan grup üyelerine dönerek, "Arkadaşlar gideceğiniz bölgede geçen yıl çok sayıda mayın patladı. Bazı güvenlik görevlileri şehit oldu ve yaralananlar da oldu. Bölgede yeni mayınların döşendiği bilgisi var elimizde. Gitmeniz son derece tehlikeli ve riskli. Lütfen o bölgeye değil, daha farklı bölgelere gidin bizlerde size her türlü yardımı yapalım" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ŞehitTunceli
Görüş Bildir