Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dizilerin ve Çikolataların Yasak İlişkisi

-

1) Sütlü Çikolatalı Diziler

1) Sütlü Çikolatalı Diziler
  • FAYDALARI

Bu kategoriye giren diziler her ruh halinde açılıp izlenen, zaman geçirmek için birebir ve eğlence konusunda lezzetli dizilerdir. 
Çekirdek gibi bu tür diziler de takılmalıktır.
- Sezonlarını kaçırsanız bile birkaç bölüm izleyince tüm konuya hakim olabilirsiniz sütlü çikolata dizilerinde.

  • ZARARLARI

Tek olumsuzluğu tam olarak tatmin hissi vermezler ve yedikçe yiyesiniz gelir ama doygunluk hissi hiçbir zaman oluşmaz. Nedeni de senaryoların o kadar düzgün yazılmamış olması. Çünkü yuvarlak kitleye hitap ederler.
Herkesin izlemesi için bazı istenilen sahneler, olaylar yapılmaz bu tür genel kitleye hitap eden yapımlar.

2) Bitter Çikolatalı Diziler

2) Bitter Çikolatalı Diziler
  • FAYDALARI

Bu tür dizilerde ilk kısımda bahsettiğim doygunluk hissiyatı sonuna kadar yaşanır.
Nedeni ise tüm karakerleri en ince ayrıntısına kadar seyirciye anlatır ve olayları da aynı şekilde yoğun bir şekilde işler ve siz de herşeyi tam olarak anlarsınız artık.
'Diziyi yaşamak' tabiri işte bu tür dizilerde daha çok ortaya çıkıyor.
Senaristlerin seyircilerden beklentisi olaylar hakkında tahminler yürütmesidir, dizinin içine koydukları küçük bulmacaları çözmesidir. Bu tarz oyunları sevenler için birebirdir bitter diziler.

  • ZARARLARI

Adı üstünde bunlar bitterdir, ağırdır bu meretler. Öyle 'tek oturuşta tüm sezonları bitiriyim' diyemezsiniz 
Braking bad, Hannibal, Legion tarzı dizilerde emekli amca havası vardır. Üstüne ağırlık çökmüştür, ne kadar sürükleyici olursa olsun üç beş bölüm ard arda attıktan sonra insanın kafasını ütüler, yorar.
Kalitelidir ama küçük ısırıklar almak gerekir. Büyük ısırıklar alırsanız beyniniz kabız olur.

  • (ekstra not)

Ve bitterlere son olarak değinirsek senaristlerinin bencil olduğunu söyleyebiliriz. Kubrick filmleri misali 'şaşırtmacalı olay örgüsü' olayını bazen fazla abartıp insanlara 3000 satırlık dizi açıklaması makaleleri okuturlar ve dizi içinde de hiç ipucu vermezler.
'Ben filmi izlerim, diziyi okumak ta ne saçmalık!' diye düşünen insanlar bazı yapımlara hiç girmesin bence. Çünkü ben de bir dizi/filmin izlenmesi gerektiğini savunanlardanım.

3) Beyaz Çikolatalı Diziler

3) Beyaz Çikolatalı Diziler
  • FAYDALARI

Dünya çapında büyük yankı uyandırmıştır, kime sorsan gösterirler. Arkadaşlarınızla da muhabbet edersiniz bu sebeple.
Genelde en çok satan kitaplardan uyarlaması yapılan dizilerdir. Ödül üstüne ödül almaktan sıkılmazlar. Sevmeyen kitlesi çok azdır.
Mükemmele en yakın dizi olarak görülürler reytinglerinden ötürü. Bu tür dizilere ayrılan bütçe muazzam büyüktür. Yeri gelir milyarı bulur toplam bütçesi.
Tabi bu kadar emek ile uğraş ile de 'bi zahmet güzel olsun' diyoruz :D

  • ZARARLARI

Bu tarz dizilerde suçlu aslında yönetmenin bir taraflarını kaldıran seyircilerdedir. Birkaç sezon sonrasında tüm teknik ve senaryo ekibi salar kendini. 'Amaaan cin ali çizsek onu bile izlerler' derler.
Haklılar da, bazı diziler bu yöntemle hazır paraya kondular. Senaryoları kıstılar, bütçeyi kıstılar, kullandıkları zekayı kıstılar. O 'kitap uyarlaması' da yalan olup yuvarlak kitleye yuvarlandılar.
Yani kitabı bıraktılar, herkes neyi ortak seviyorsa ona göre diziyi hazırladılar. Yeni sezona drone gelirse şaşırmayın yani, belki akgezenlerin annesini bulurlar bu sayede :D

4) Likörlü Çikolata Aromalı Diziler

4) Likörlü Çikolata Aromalı Diziler
  • FAYDALARI

Kafa yapar bu diziler, alayına giderler.
Telifmiş, yazısız kurallarmış, yazılı kuralmış gram takmazlar ve kafalarında ne varsa onu direk olarak kağıda dökerler. 
Kimsenin kısıtlaması olmadığı için kitlelere hitap etme engeli de ortadan kalkar. Her kitleye yeri geldiğinde över ya da söver. 
Bu yapımların orjinalliği buradan gelir. 
Diğerleri gibi 'yok ona laf söylemeyelim reyting kırılır, yok şuna ses etmeyelim program kapatılır' dertleri yoktur.

  • ZARARLARI

O kadar ülkeye, değere söverken illa ki bize de sıra gelebiliyor. O zaman gelince hönkürecekseniz kesinlikle tavsiye etmem. Bizim toplum zaten herşeye tetiklenmiş durumda. Bize üflenen kısımlarda ekrana kafa atabilirsiniz :)

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

beyaz çikolatanın çok şekerli olması ve kakao seviyesi en düşük çikolata olması sebebiyle fazla populer kültür alışkanlıklarına çevirip kişiyi yavaş yavaş zehirler de diyebiliriz zannımca :D biraz daha çeşitleri arttırırsan harika bi içerik olma potansiyeli var bence. dram dizileri komedi dizileri kurgular absürdler bilimseller tarihi diziler nutellalar fıstıklı çikolatalar bisküvili çikolatalar akışkan dolgulu yoğurtlu karamelli çikolatalar (sevmediğin bi dizi türü için zagadan yürüyebilirsin soslu mısırlı çikolata :D)

Görüş Bildir