Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dizayi: Çözüm Hiç Bu Kadar Yakın Olmamıştı

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Dizayi: Çözüm Hiç Bu Kadar Yakın Olmamıştı

Dizayi: Çözüm Hiç Bu Kadar Yakın Olmamıştı

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Sözcüsü Sefin Dizayi Erbil'de A Haber'in sorularını yanıtladı. Dizayi, Türkiye'de Kürt Sorunu'na yönelik atılan olumlu adımların sürmesini beklediklerini söylerken, 30 yıldır terörü çözmeye hiç bu kadar yakın olunmadığını da dile getirdi. Öcalan'ın örgüt içindeki etkisine dikkat çelen Dizayi, bunun barış sürecinde, barışçıl çözümler için kullanılabileceğini ifade etti. Sefin Dizayi Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi olarak her zaman Maliki ile diyaloğa hazır olduklarını da belirtti.

"TÜRKİYE'DE KÜRT SORUNUNA YÖNELİK OLUMLU ADIMLARIN SÜRMESİNİ BEKLİYORUZ"

Şu anda Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki gelişmeler çok hızlı cereyan ediyor. Çok ciddi değişiklikler ortaya çıktı. Bu kadar çabuk olması beklenmeyen değişiklikler oldu. Bütün bu değişimden bölgede her ülke ve her halk etkilenecek ve tabii ki bu değişiklikleri takip etmek durumunda kalacak. Biz de tabi Irak'ta bu gelişmelerle ilgiliyiz oldukça endişeliyiz. Ve bu gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. Özellikle de Suriye'deki olayları. Suriye'deki olaylar çok açık bir şekilde Ortadoğu'nun geleceğinde çok önemli bir rol oynayacak. Çünkü Suriye'de de çok ciddi bir Kürt nüfusu var. Ki biz bunların gelecekteki emniyetlerinden de endişeliyiz. Türkiye'de de son 10 yılki AK Parti liderliği de bizim için önemli. Kürt sorunu ve Kürt sorununa dair çözümlere yönelik bir takım cesur adımlar atılıyor sayın başbakan tarafından ve daha da olumlu adımlar atılmasını bekliyoruz gelecekte, Bu 30 yıllık kan döken çatışmanın çözülmesi için. Irak'taki durumun kendisine baktığımızda, buranın da istikrarsız olduğunu görüyoruz. Bu da tabi ki Türkiye için de bizim içinde bir endişe kaynağı. Irak olarak biz hem ekonomik gelişmesinde, hem de güvenliğinde söz sahibi bir taraf olarak fikir teatisinde bulunuyoruz. Nasıl daha iyi bir şekilde bağlarımızı geliştirebiliriz, güvenlik ve istikrarı tüm bölgede mümkün kılabiliriz diye konuşuyoruz. Türkiye'nin bu konudaki tavrı çok net. Bu tavrın devam etmesinin ümit ederiz. İnşallah Irak halkına destek vermeye devam ederler. Güvenlik için, emniyet için, refah için ve bir arada birliğimizi sürdürmek için.

"TÜRKİYE TERÖRÜ ÇÖZMEYE 30 YILDIR HİÇ BU KADAR YAKIN OLMAMIŞTI"

Bence, şu anda çok önemli bir yol ayrımındayız. Geçtiğimiz 30 yıl zarfında bu sorunu çözmek için hiç böyle bir fırsat olmamıştı. 40 bin kişi hayatını kaybetti, çok fazla kan döküldü, 450 milyardan dolardan fazla maliyeti oldu bunun Türk Hükümetine. Bizim görebildiğimiz kadarıyla Türk Hükümeti'nde bu soruna yeni yollar ve çareler bulmak için irade, cesaret ve dirayet mevcut. Eşit derecede bir ciddiyeti de Kürt tarafında da görüyoruz. Hem parlamento içinde, hem parlamento dışında, hem kamuoyunda hatta PKK'nın kendiside dahi bunu görüyoruz. Diyarbakır'da 3 PKK'lının cenaze töreninde de bunu gözlemledik. Son derece barışçıl bir ortam hakimdi. Birçok kişi şiddet olmasından endişeliydi. Burada bu işi düzenleyenleri tebrik etmemiz lazım. Bu bir barış mesajı ve barış içinde bir arada yaşama mesajıydı. İnsanların barışı ne kadar özlediğini gösteriyordu. Aynı zamanda İmralı ile görüşme de kendi içinde olumlu bir gelişmeydi. Artık şiddetin sona ermesini ve diyalogun şiddetin yerine geçmesini arzu ediyoruz. Çünkü bu sorun onlarca yıldır devam ediyor, artık refah, esenlik ve barışın bu bölgeye geri gelmesini ve İnsanların bir arada, birlikte yaşamalarını ve bunun da bölgenin güvenlik ve refahına katkıda bulunmasını istiyoruz.

"ÖCALAN'IN ÖRGÜT İÇİNDE CİDDİ BİR NÜFUZU VAR "

PKK'nın kurucusu son 14 yıldır hapiste ve örgüt üzerinde çok ciddi bir etkisi var. ister dağdakiler, ister diğerleri. Bunların son örneklerinden bir tanesi de ölüm orucuna giren 600 mahkumun İmralı'dan gelen küçük bir mesajla açlık grevini sona erdirmeleriydi. Bu da PKK liderinin hala örgüt üzerinde yardımı olduğunu gösteriyor. Bunun da barış sürecinde kullanılması mümkün. Bu çabalar da barışçıl çözümler için kullanılabilir.

"KUZEY IRAK BÖLGESEL YÖNETİMİ OLARAK HER ZAMAN MALİKİ İLE DİYALOĞA HAZIR OLDUK"

Irak'taki anayasamız Irak halkının %80'ninin onayını aldı ve çok zor şartlar içerinde hazırlanmıştı. Bizleri tüm Iraklıları bir araya getiren bir belgedir ve Irak'ın birliğinin de bir garantisi ve senedidir. Bizim yol haritamız olarak geleceğin nasıl olması gerektiğini ve nasıl yönetileceğini gösteriyor. Bizler Kürtler olarak 1991'den 2003'e kadar Irak Merkezi Hükümeti'nden bağımsızdık ve 2003'te Kürt liderleri Bağdat'a gidip Irak'ı yeniden birleştirmek için uğraştılar ve demokrasi yolundaki bu siyasi süreci başlattılar. Bizim sadece Sayın Maliki'den değil daha önceki hükümetten de şikâyetlerimiz vardı. Çünkü sözleşmenin bazı maddelerine riayet etmediler. Sayın Maliki ile ve diğer siyasi liderlerle bir takım anlaşmalarımız da vardı onların da bunları düzgün bir şekilde uygulamalarını bekliyoruz ki bu sorunlar sona ersin. Irak'taki mevcut siyasi çatışmaları ortadan kaldırmanın en iyi yolu yeniden müzakere masasına oturmak ve mutabık kalınan tüm sözleşmeleri ve anayasa maddelerini uygulamaya koymaktır. Biz daima diyaloga açık olduk sayın maliki ile ve diğer herkesle Sayın Haşim'inin beyanlarına bakacak olursak birçok siyasi liderden çağrılar oldu ancak bunun resmi olarak yapılması lazım. Biz herhangi bir askeri, darbe ve cebri bir takım çözümlere inanmıyoruz bizim düşüncemiz siyasi bir uzlaşma olması. İster parlamentoda, ister parlamento dışında bir takım mutabakat ve oydaşma olması gerektiğini düşünüyoruz.

"BARIŞÇIL ÇÖZÜMÜ DESTEKLİYORUZ, TÜRK HÜKÜMETİ ÇOK CESUR DAVRANDI"

Zannediyorum Erbil'in siyasi tavrı ve pozisyonu uzun yıllardır çok net. Biz tabii ki barışçıl bir çözümü desteliyoruz ve askeri metotların bu sorunu çözemeyeceğine inandık. Türkiey Devleti de bu konuda çok cesur davrandı. Öne çıkıp adım atıp bu sorunu çözmek için nasıl ilerleyeceklerinden ve nihai durumun ne olacağından emin olmasalar da şu anda atmosfer uygun doğru bizler de Kuzey Irak'ta elimizden gelen her şeyde yardımcı olmak istiyoruz. Başka bir komşunun iç işlerine müdahale ediyor gibi görünmek istemiyoruz. Ama Türkiye'de 20 milyon Kürt varken, onların diğer kardeşleriyle Türklerle, Araplarla, Ermenilerle, Lazlarla, Boşnaklarla, Çerkezlerle diğer bütün kardeşleriyle barış ve refah içinde yaşamalarını istiyoruz. Eşit hakları olması lazım, demokratik şekilde haklarını kullanabilmeliler. Biz daima bu hususta destekçi olacağız Haberin kaynağı » www.haber7.com

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanDarbeDiyarbakırİmralıIrakSuriye
Görüş Bildir