Görüş Bildir

Diyarbakır ve Şırnak'ta Gergin Gece

Anasayfa > Gündem

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, yüzü maskeli bir grup gösterici, içerisinde çok sayıda yolcu bulunan iki otobüsün anahtarını alıp camlarını kırdıktan sonra yakma girişiminde bulundular. Kısa süreli paniğin yaşandığı bölgede polis ekiplerinin gelmesiyle göstericiler ara sokaklara kaçtılar. Öte yandan, Şırnak'ın Cizre ilçesinde izinsiz gösteri yaparak yolu trafiğe kapatan gruba polis müdahale etti.

YDG-H üyesi olduğu belirtilen yüzü maskeli göstericiler, ellerinde bulunan molotof kokteyli ve taşlarla yol kesip burada geçen araçlarda kimlik kontrolü yaptılar.

Yoldan geçenlerin kimliklerini kontrol eden göstericiler, içerisinde çok sayıda yolcu bulunan iki halk otobüsünün anahtarını alıp yolda barikat kurdular.

Yolcuların inmemesi üzerine otobüslerin camlarını taşlarla kıran göstericiler, tam molotoflu saldırıda bulunacağı esnada haber verilmesiyle bölgeye sevk edilen çok sayıda polis ekibini görünce karanlıktan faydalanarak ara sokaklara kaçtı. Otobüslerin yakılması ihtimaline karşı itfaiye ekipleri bölgede hazır bekletildi.

Bu arada, göstericilerin kazdığı hendeğe arka lastikleri sıkışan bir halk otobüsü yedek anahtarının getirilmesiyle itfaiye ekiplerinin yardımıyla sıkıştığı yerden çıkarılırken, diğer otobüsün de yedek anahtarlarının gelmesiyle kapalı olan yol tekrar trafiğe açıldı.

Can kaybı ve yaralanmanın yaşanmadığı olayda yolcular kısa süreli panik yaşarken, polis ekipleri giriş ve çıkışları kontrollü bir şekilde sağladı. Polis, yüzü maskeli göstericilerin yakalanması için bölgede hava destekli operasyon başlattı.

Öte yandan, aynı yerde geçen hafta da yol kapatma eylemi yapılmış, 4 otobüs durdurulmuş ve kimlik kontrolü yapılmıştı.

CİZRE'DE GERGİN GECE

Cudi ve Nur mahallelerinde toplanan yüzü maskeli bir grup, Yafes ile Nusaybin caddelerine barikat kurarak araçların geçişine izin vermedi.

Olay yerine gelen polis ekiplerinin 'dağılın' uyarısına taş, molotofkokteyli ve havai fişekle karşılık veren gruba, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi.

Öte yandan, Cudi Mahallesi'ndeki ara sokaklara kaçan göstericiler Mezbahane Sokak'ta bulunan bir okulun dış kapısına molotofkokteyli attı. Göstericiler, olay yerine gelen polis ekiplerinin müdahalesiyle ara sokaklara kaçtı.

Güvenlik güçleri, olası taşkınlıklara karşı zırhlı araçlarla belirli noktalarda güvenlik önlemi aldı.

AA - Milliyet

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/diyarbakir...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?