Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Diyarbakır'da Typ Kapsamında 2 Bin 208 Kişi İstihdam Edilecek

0PAYLAŞIM

Diyarbakır'da Typ Kapsamında 2 Bin 208 Kişi İstihdam Edilecek

DİYARBAKIR Anadolu Ajansı - Diyarbakır'da Cemiyet Verimine Programları TYP kapsamında 2 bin 208 birey istihdam edilecek.

Valilikten yapılan açıklamada, Çalışma ve İş Müesseseyi İş-Kur Diyarbakır Şehir Müdürlüğünce, 17 İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü nezdinde 1750 paklik ve 458 güvenlik vazifelisi kontenjanı için 34 proje kapsamında 260 gün süreli TYP açılacağı belirtildi.

Müracaatların 17 Eylül-21 Eylül tarihlerinde yapılacağı bildirilen açıklamada, müracaatların müesseseye gelmeden Alo 170 üzerinden ya da https://esube.iskur.gov.tr/ internet adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve parola kullanılarak yapılacağı aktarıldı.

TYP'lerin 12 Ekim 2020'de başlayacağı, 30 Haziran 2021'de de bitirileceği belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Noter kurası usulü kullanılacak. Kura, pandemi şartları nedeniyle 6 Ekim'de tüm projeler için tek seferde elektronik olarak noter huzurunda müessese ve yüklenici temsilcileri gözaltısında çekilecektir. Şehrimiz genelinde açılan paklik projeleri için erkek katılımcı tercihinde manililik ve daha önceki kararlılık hariç olmak üzere erkek katılımcılar için 35 yaş alt hududu bulunmaktadır. Güvenlik projeleri için yaş hududu aranmamaktadır."

Açıklamada, güvenlik projelerine müracaat etecek katılımcı adayları için TYP’nin uygulanacağı program süresi süresince geçerli güvenlik vazifelisi kimlik kartının sisteme taratılarak yüklenmesi, iş bilgisinin güvenlik vazifelisi silahlı ya da silahsız olarak belirlenmesi gerektiği bildirildi.

Kesin listelerin açıklanması için öngörülen tarihin 8 Ekim 2020 olduğu ifade edile açıklamada, "Kura sonrası oluşan listeler son liste olmayıp yüklenici ve İş-Kur tarafında zorunlu analiz ve hakimiyet harekâtları Adres, SGK sigortalılık, emeklilik ve ödenti mükellefiyeti sorguları, kazanç tespiti, katılımcı geçmiş sorguları ve kursiyer geçmişleri sorguları sonrasında netleşecektir. Analiz harekâtları bitirilmeden program başlatılmayacaktır." denildi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir