Diyarbakır'da Kürtçe Eğitimi Başladı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Diyarbakır'da Kürtçe Eğitimi Başladı

Diyarbakır'da Kürtçe Eğitimi Başladı

Diyarbakır’da ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 5. sınıflarında okuyan 37 bin 988 öğrenciden, 3 bin 883’ünün seçtiği Yaşayan Diller ve Lehçeler dersinde yer alan Kürtçe’nin öğretilmesine başlandı.

İlde Kürtçe’yi öğrenmek isteyen 3 bin 883 öğrenciden 70’inin öğrenim gördüğü Yenişehir ilçesindeki Aliemiri Ortaokulu’nda da Kürtçe seçmeli ders veriliyor. İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Hadi Ağırbaş, okulu ziyaretinde yaptığı açıklamada, kentteki öğrencilerin Yaşayan Dil ve Lehçeler kapsamında seçtiği dersler için çalışmaları tamamladıklarını, kentte Kürtçe dil öğretimine başlandığını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nca kente henüz müfredata ilişkin ders kitaplarının gönderilmediğini anlatan Ağırbaş, "Ancak bu dersin müfredatı var. Bu dersleri verecek öğretmenleri belirledik. Talim Terbiye Kurulu’nca gönderilecek müfredat doğrultusunda öğrencilerimiz eğitim öğretim yılı boyunca haftada 2 saat bu dersin eğitimini alacaklar. Sadece şu an ders kitaplarımız bulunmuyor" dedi.

Kurslara katılanların deneyimlerinden faydalanıyoruz

Ağırbaş, kentte yaklaşık 290 okulun ortaokula dönüştüğüne ve bu okullarda seçmeli ders tercihlerinin yapıldığına dikkat çekerek, seçmeli ders sürecinin henüz tamamlanmadığını, sistem açıldığında yeni kayıt yaptıranların da istediği dersi tercih edebileceğini belirtti. Öğretmen ihtiyacını öncelikle Türkçe, Edebiyat ve Sosyal Bilgiler ile Yabancı dil öğretmenlerinden Kırmanci ve Zazaki lehçelerini bilenlerden karşıladıklarını vurgulayan Ağırbaş, "Daha önce bu alanda kursa katılmış, eğitim almış öğretmenlerimizin de birikiminden faydalanıyoruz. Öğretmenlerimiz bu dersi vermek için kendilerini yeterli görüyorlarsa biz bu öğretmenlerle bu ihtiyacı karşılayacağız. Çünkü henüz üniversitelerde yüksek lisans düzeyinde bu dersi veren öğretmen yok. İhtiyaç bu şekilde karşılanmazsa biz daha sonra yüksek lisans yapan ancak Bakanlık tarafından henüz öğretmen olarak atanmamış arkadaşlarımızı da ders ücreti karşılığında görevlendirebiliriz" diye konuştu.

Müfredata dayalı eğitim verilecek

Surkent İşitme Engelliler Ortaokulu’nda Türkçe öğretmeni olan Muhsin Yalçınsoy, yeni eğitim sisteminde yer alan seçmeli derslerden Kürtçe öğretimi için Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Türkçe, Edebiyat ve Sosyal Bilgiler alanlarında bu dili bilen, iletişim kurabilen öğretmenlerin talep edildiğini, bu kapsamda başvuruda bulunduğunu söyledi. Kürtçe’nin öğretilmesinin hem çocuklar hem de aileleri açısından olumlu olacağını söyleyen Yalçınsoy, şöyle dedi: "Bu sayede çocuklar ana dillerini öğrenmiş oluyor. Bölgede birçok insanın iletişim kurduğu bu dili çocuklar aslında biliyor ama konuşamıyorlardı. Bakanlığımızın yeni düzenlemesi ile öğrenme fırsatı buldular. Bu dili öğrendikçe çocuklar farklı kültürleri ve medeniyetleri tanıma fırsatı bulacak, kaynaşmaları sağlanacak. Müfredat gelene kadar günlük yaşamda diyalog kurabilecekleri düzeyde bu dili öğretmeye gayret ediyoruz. Müfredat geldiği takdirde bu doğrultuda eğitim ve öğretimi sürdüreceğiz."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyarbakırÖğretmenTercih
Görüş Bildir