Diyanet: 'Ateistin Kestiği Hayvanın Eti Helal Değildir'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Diyanet'ten takvim fetvaları

Diyanet'ten takvim fetvaları

Diyanet'in geleneksel olarak her yıl bastırdığı ünlü takviminin bu yılki baskısında sosyal yaşamdan ibadetlere kadar birçok konuda vatandaşa yol gösteriliyor. Birbirinden ilginç konuları ele alan Diyanet takviminde, "ladesin haram olduğu", "ateistin kestiği etin yenmeyeceği", "resimlerin bulunduğu tişörtlerle namaz kılınmasının mekruh olduğu", "kredi kartıyla altın alınamayacağına" dair telkin ve tavsiyelerde de bulunuluyor. Diyanet'e göre "anıtmezar yaptırmak da günah".

Dini kaynaklara dayanılarak oluşturulan telkin ve tavsiyelerden bazıları şöyle:

RESİMLİ ELBİSEYLE NAMAZA DURMA:

Üzerinde canlı varlıkların resimlerinin bulunduğu elbise ile namaz kılmak mekruhtur. Mümkünse bu elbiseler çıkarıldıktan sonra namaz kılınmalıdır.

LADES HARAM, OYNAMAYIN:

Taraflardan bir kimsenin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunları kumar kapsamında değerlendirilip haram kılınmıştır. Bu özellikleri taşıyan lades oyunu da bir tür kumar niteliğindedir. Kaybedenin kazanana bir şey vermesi şartı ile lades oynamak caiz değildir. Böyle değil de sadece eğlence maksadı ile oynanmasında ise bir sakınca yoktur.

KREDİ KARTIYLA ALTIN ALMA:

Altın, gümüş, döviz, TL gibi para cinsinden olan şeylerin birbirleriyle değiştirilmesine "sarf" denir. Sarf akdinde bedellerin peşin olması gerekir. Buna göre altının, vade farkı uygulanmasa bile veresiye olarak satılması faiz olacağından, caiz değildir.

ERKEKLER SAÇINI UZATABİLİR:

Saçların temizliğine dikkat etmek şartıyla erkeklerin saçlarını uzatmalarında ve dilediği şekilde taramalarında dinen bir sakınca yoktur. Ancak bulunulan ortamdaki örfü de dikkate almak gerekir.

KADINLAR GÜNÜNÜ ALTINLA YAPSIN:

Kadınlar arasında tertip edilen toplantılarda her bir katılımcının toplanan meblağı dönüşümlü olarak her ay içlerinden birilerine vermelerinde bir sakınca yoktur. Ancak enflasyonist ortamlarda katılımcılardan bir kısmına sıra gelmesi için beklenmesi gereken süre içinde parada vuku bulacak değer kaybından doğan zararı önlemek için borçlanmanın altın gibi daha az değişken bir değerden olması daha uygundur.

ATEİSTİN KESTİĞİNİ YEMEYİN:

Müslüman veya ehl-i kitaptan olmayan Mecusi, putperest veya ateistin kestiği hayvanın eti helal değildir. Onun kestiği hayvan da kurban olmaz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınDövizkadınlar
Görüş Bildir