Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: 'Cami ve Mescitlerde Cemaatle Namaza Ara Verilecek'

 > 
1.2bPAYLAŞIM

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, koronavirüs önlemlerine ilişkin açıklama yapıyor. Erbaş, ''Cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir'' dedi.

Erbaş'ın açıklamasında "Cami ve mescidlerde namazların cemaatle kılınmaya devam edilmesi halinde virüsün yayılma riski artabilir. Bu amaçla İslam dini insan hayatını tehlikeye atacak uygulamalara cevaz vermez." ifadelerini kullandı

"Cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir"

Erbaş ayrıca, "Yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cuma namazı başta olmak üzere cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir." dedi. Erbaş camileri açık kalacağını "Camilerin münferiden namaz kılmak isteyenler için açık bulundurulmasının uygun olacağına karar verilmiştir." ifadeleriyle açıkladı.

"Umreden 390 civarında vatandaşımız daha gelecek"

Umreden gelen vatandaşlarla ilgili de açıklama yapan Erbaş, "Umrecilerimizden hepsi geldi dün itibarıyla. En son gelenler 6 bin kişi civarında idi. Bunlarla ilgili Sağlık Bakanlığımızın vermiş olduğu karar ile karantina uygulaması başladı. 390 civarında kişi de bugün gelecek ve karantina altına alınacak. "

"Ferdi olarak camiye gidebilir namazını kılabilir"

'Vatandaşlar cuma namazına gitmek isterse ne olacak?' sorusuna ise Erbaş, "Cemaatle namaz kılınmayacak. Cuma namazı zaten kılınmayacak. Dolayısıyla bir Müslüman kardeşimiz caminin yakınındaysa ferdi olarak camiye gidebilir namazını kılabilir. Camilerde cemaatle namaz kılınmayacak münferiden kılınacak." cevabını verdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir