Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dışişleri: ‘Papa'nın Sözleri Ermeni Anlatısına Koşulsuz Bağlılığını Göstermiştir'

-

Dışişleri Bakanlığı'ndan Papa'nın Ermenistan ziyaretindeki "soykırım" ifadeleri ile ilgili yapılan açıklamada, "1915 olaylarına ilişkin tarihi gerçeklerle ve hukukla bağdaşmayan Ermeni anlatısına olan koşulsuz bağlılığını bir kez daha göstermiştir" denildi.

Ermenistan'a üç günlük ziyaret gerçekleştiren Papa Francesco, 1915 olaylarına atıfta bulunurken konuşma metninin dışına çıkarak yine 'soykırım' ifadesini kullanmıştı.

Ermenistan'ı Ziyaret Eden Papa Bir Kez Daha 'Soykırım' Dedi - onedio.com
Ermenistan'ı Ziyaret Eden Papa Bir Kez Daha 'Soykırım' Dedi - onedio.com

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Papa Fransuva’nın Ermenistan ziyareti sırasında sözde soykırım anıtına gitmesi, 1915 olaylarına ilişkin talihsiz açıklamalar yapması, Ermeni Katolikosluğuyla imzalanan Ortak Bildiri’de 1915 olaylarına dair kabul edilemez atıflarda bulunulması ve dönüş yolunda yalan ve iftira olduğu kanıtlanmış ifadelerin zikredilmesi, Papa Fransuva’nın, 1915 olaylarına ilişkin tarihi gerçeklerle ve hukukla bağdaşmayan Ermeni anlatısına olan koşulsuz bağlılığını bir kez daha göstermiştir" denilerek şöyle devam edildi:

'Maalesef geçen sene yarattığı hayal kırıklığının bir benzerini yaşatmış, bir kez daha din temelli ayrımcılık yapılmıştır'

"Esasen, anılan ziyaret öncesindeki açıklamalar ve ziyaret için yapılan hazırlıkların niteliği dahi sözkonusu ziyaretin istismar edildiğini açıkça ortaya koymaktayken, maalesef Papa Fransuva geçen sene Türkiye ve Türk halkı nezdinde yarattığı hayal kırıklığının bir benzerini yaşatmış, Birinci Dünya Savaşı yıllarında çekilen acılar ve verilen kayıplar arasında bir kez daha din temelli ayrımcılık yapılmıştır. 

Papa Fransuva’nın, Ermenistan ziyareti sırasında sergilediği, tarihsel olaylara taraflı yaklaşım ve diğerini ötekileştirmeye yönelik tutumu, ne sürekli vurguladığı farklı gruplar arasında barış ve dostluğun tesis edilmesi yönündeki çabalarıyla, ne de Vatikan Basın Bürosu’nun 3 Şubat 2016 tarihinde yaptığı ve 1915 olaylarına ilişkin olarak, Ortak Tarih Komisyonu önerimizi öne çıkaran, ayrıca, 1977 yılında ASALA iltisaklı teröre şehit verdiğimiz Vatikan Büyükelçimiz Taha Carım’ın hatırasına atıfla terörü kınayan açıklamasıyla örtüşmektedir. 

Bu veçhesiyle, Papa Fransuva’nın Ermenistan ziyaretinin, geçtiğimiz Nisan ayında Yukarı Karabağ temas hattında ve Azerbaycan-Ermenistan sınırının bazı kesimlerinde gerçekleşen çatışmaların da gösterdiği üzere, Güney Kafkasya’nın, bilhassa bu kritik dönemde, ihtiyaç duyduğu barış ve istikrara hiçbir katkı sağlamadığını da üzülerek müşahede ediyoruz.

Oysa, Papalık gibi ulvi bir makamı temsil eden kişilerin gelecek nesillere dostluk ve barışı miras bırakmaya çalışması ve hukuka saygılı, uzlaştırıcı bir tutum izlemesi beklenir."

'Uzlaşma arzusundan bahsetti'

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Papa’nın “soykırım” ifadesini kullanmasıyla ilgili tepki göstermiş, açıklamanın gerçeklerle bağdaşmayan bir açıklama olduğunu belirterek, "Objektif bir açıklama değil, bunu herkes biliyor, hepimiz biliyoruz, bütün dünya biliyor, Ermeniler de biliyor" ifadelerini kullanmıştı.

Vatikan: 'Papa Türk Halkı Aleyhine Bir Şey Söylemedi - onedio.com
Vatikan: 'Papa Türk Halkı Aleyhine Bir Şey Söylemedi - onedio.com

Canikli’nin bu sözleriyle ilgili görüşü sorulan Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi ise “Eğer Papa’yı dinlerseniz Haçlı zihniyetiyle alakası olmadığını görürsünüz. Papa’nın gerçek niyeti her zaman için halklar arasında barış ve uzlaşı inşa etmektir. Papa Türk halkı aleyhine bir şey söylemedi. Uzlaşma arzusundan bahsetti” demişti.

Dışişleri

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016AzerbaycanBaşbakan YardımcısıŞehit
Görüş Bildir