Dışişleri'nden Türk Büyükelçiliklere 'Gezi' Notu

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Dışişleri'nden Türk Büyükelçiliklere 'Gezi' Notu

Dışişleri'nden Türk Büyükelçiliklere 'Gezi' Notu

Dışişleri Bakanlığı, 15'nci gününe giren Gezi olayları konusunda yurtdışındaki Türkiye Büyükelçilik ve temsilciklerine bir bilgi notu gönderdi. Bilgi notunda, Gezi olaylarının spesifik bir konu olduğu, olayların Gezi parkı projesine muhalefet ile başlayıp, AK Parti hükümetine karşı gösterilere dönüştüğü ifade ediliyor.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru da İstanbul ve diğer illerdeki göstericilerin temel olarak ikiye ayrıldığının ifade edildiği sözkonusu notun Bakanlık tarafından Türkiye'nin yurtdışı temsilciliklerine gönderildiğini doğruladı.

BAŞBAKANLIK HAZIRLADI

Büyükelçi Koru, Hürriyet'in sorusu üzerine notun Başbakanlık tarafından hazırlandığını, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından yurtdışında görev yapan basın ataşelerine gönderildiğini, Dışişleri Bakanlığı'nın da kendisine bağlı temsilciliklerle aynı notu paylaştığını bildirdi.

İŞTE YURTDIŞI TEMSİLCİLİKLERE GÖNDERİLEN GEZİ NOTU

"Taksim'deki kalkınma projesine tepik olarak başlayan protestolar, 1 ve 2 Haziran'da, Ak Parti aleyhine ulusal çapta gösterilere dönüşmüştür. Polisle yaşanan çatışmalarda onlarca kişi yaralanmış, yüzlerce kişi gözaltına alınmıştır. Aşağıdaki noktalar olayları uygun bağlama yerleştirmenize yardımcı olacaktır;

1- Taksim Meydanı'ndaki Taksim Gezi Parkı Projesi aylar önce yerel düzeyde alınmış bir karardır. AK Parti projeyi 2011 seçim kampanyası sırasında açıklamıştır. Proje, kaldırımların genişletilmesini ve Topçu Kışlası olarak anılan eski askeri binanın yeniden inşasını öngörmektedir. Yeni proje, Taksim'deki yeşil alanı azaltmayacak, aksine arttıracaktır. Otomobil trafiği yer altına alınacak ve tüm Taksim Meydanı, ki İstanbul'un en geniş meydanlarından biridir, sadece yayalara tahsis edilecek.

2- Topçu kışlası 1780'de inşa edilmiş ve 1940'da dönemin Vali/belediye başkanı tarafından yıkılmıştır.

TOPBAŞ GÖRÜŞMEYE ÇAĞIRDI, PROTESTOCU BASKISI NEDENİYLE KABUL ETMEDİLER

3- 1 Haziran'da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Gezi Parkı Platformu ve Mimarlar odası temsilcilerine toplantı çağrısında bulunmuştur .ancak protestocuların baskısı nedeniyle, muhattapları Topbaş'la görüşmeyi kabul etmemiştir. (Bu görüşme yine de yapılabilir)

AVM YAPILMAYACAĞINI BİZZAT ERDOĞAN SÖYLEDİ, PROTESTOCULAR DUYMAK İSTEMEDİ...

4- Bazı haberlerin aksine, Taksim Gezi bölgesine bir AVM inşa etme eğilimi hiç olmadı. Hatta Başbakan Erdoğan da bunu birkaç kez söylemesine rağmen, protestocular duymak istemediler.

İSTEK YOK, HÜKÜMETE KARŞI İDEOLOJİK MUHALEFET VAR...

5- Tek bir konu başlığı olarak ortaya çıkan (Taksim Gezi Parkı Projesi) ve tek bir amacı içeren istek, hiçbir istek ve özel amaç içermeyen, hükümete karşı ideolojik muhalefete dönüştü.

İKİ GRUP GÖSTERİCİ VAR

6- Gösteriler sırasında iki grup ortaya çıktı; Taksim'e projenin sonlandırılmasına destek vermek için gidenler ile bu konuyu AK Parti'ye, hükümetine ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsına karşı idelojik kalkışma olarak manipüle etmek isteyenler.

7- İlk grup değişik geçmişlere sahip kişilerden oluşurken, ikinci grup çoğunlukla solcu, Marksist-Leninist ve Yeni ulusalcı gruplardan oluşuyor, ki bu grubun tek ortak noktası, - birleştirici davası- AK Parti'ye karşı düşmanlıkları. İkinci grup içinde TKP (Türkiye Komünist Partisi), 1 Şubat 2013'de ABD büyükelçiliğine karşı saldırıyı gerçekleştiren yasadışı solcu DHKPC örgütü gibi iyi tanın radikal örgütler de yer alıyor.

BAŞBAKAN İKİ GRUBU BİRBİRİNDEN AYIRDI

8- Başbakan Erdoğan, 2 Haziran'da yaptığı iki ayrı konuşmada, ilk grubu ikinci gruptan ayırdı ve ilk grubun protesto etme hakkını teslim etti. Aralarında Başbakan Yarıdmcısı ve İçişleri Bakanı'nın da bulunduğu hükümet yetkilileri, vatandaşların barışçı şekilde gösteri hakkını konfirme etti.

9- İlk grup içinde AK parti'nin ard arda gelen seçim başarıları ve alkol satışını düzenleyen alkol yasası gibi bazı politikaları nedeniyle kendini izole ve marjinalize edilmiş hisseden insanlar da bulunuyor. Hükümet, endişelerini ortadan kaldırmak iç in bu insanlara erişmeye çalışıyor.

10 - Polisle çatışmalardan ise çoğunlukla ikinci grup sorumlu. İkinci grup, polis geri çekilme talimatını aldıktan sonra, kamu binalarına, polis arabalarına, medya araçlarına, özel dükkanlara ve diğer mekanlara saldırdı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanGezi ParkıİstanbulKadir TopbaşPolisRecep Tayyip Erdoğankalkışma
Görüş Bildir