Dışişleri'nden Patriot Açıklaması

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Dışişleri'nden Patriot Açıklaması

Dışişleri'nden Patriot Açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, sınıra konuşlandırılacak Patriot savunma sistemleri hakkında yaptığı açıklamada, bataryaların Kahramanmaraş, Adana ve Gaziantep çevresine konuşlandırma kararı aldıklarını belirtti.

Açıklamada, Alman teknik personelin Kahramanmaraş'ı, Hollandalı ekiplerin ise Adana'da incelemelerde bulunduğu ifade edilirken, önümüzdeki günlerde de ABD'li teknik personelin hazırlıklar için Gaziantep'e geleceği bildirildi. Açıklamada ayrıca, "Bu sürecin her aşaması ülkemizin kontrolünde, askeri makamlarımızın nezaretinde sürdürülmektedir" denildi

Sınıra konuşlandırılacak Patriot bataryalarıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Bataryaların Kahramanmaraş, Adana ve Gaziantep çevresinde konuşlandırılmasının kararlaştırıldığı belirtilirken, açıklamada şu ifadelere yer verildi.

"Hatırlanacağı üzere, 21 Kasım 2012 tarihinde yaptığımız resmi talebe binaen Kuzey Atlantik Konseyi, Dışişleri Bakanları seviyesinde 4 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirdiği toplantısında, tamamen savunma amaçlı olduğunu, taarruzi bir harekatın veya uçuşa yasak bölge ihdasının desteklenmesinin sözkonusu olmadığını vurgulamak suretiyle, Türk halkı ve topraklarını savunmak ve İttifak sınırındaki krizin yatıştırılmasına katkıda bulunmak amacıyla ulusal hava savunmamızın takviyesi konusunda mutabık kalmış, müteakiben ABD, Hollanda ve Almanya ikişer adet Patriot bataryası göndereceklerini açıklamışlardır.

Müteakip aşamada, Patriot bataryalarının konuşlandırılacağı yerleri tespit etmek amacıyla belirlenen ve Genelkurmay Başkanlığımız ile NATO askeri yetkililerinin ülkemizin önceliklerini gözönünde bulunduran güvenlik değerlendirmelerine göre bazı mevkilerde mevzi keşif çalışmaları gerçekleştirilmiş ve bu çalışmaların sonucunda Almanya'dan gelecek bataryaların Kahramanmaraş, Hollanda bataryalarının Adana, ABD bataryalarının ise Gaziantep çevresinde konuşlandırılması kararlaştırılmıştır.

Patriot bataryalarının mevzileri, sistemin askeri-teknik özellikleri dikkate alınarak, öncelikle sivil halka mümkün olan en geniş kapsama ve korumayı sağlayacak şekilde tespit edilmiştir.

Bu bataryaların 2013 Ocak ayı içerisinde ülkemize intikal etmeye başlaması ve teknik hazırlıkların süratle tamamlanarak, en kısa sürede operasyonel hale gelmesi planlanmıştır. Bu amaçla, 4 Aralık 2012 tarihli Kuzey Atlantik Konseyi kararının uygulanması ve yapılması gerekli askeri-teknik hazırlıklar kapsamında sözkonusu bataryaları işletecek Müttefik personel ülkemize gelmektedir. Bu çerçevede, Alman teknik personel halihazırda Kahramanmaraş'ı, Hollandalı teknik ekipler ise Adana'yı ziyaret etmiş olup, benzer şekilde ABD'li teknik personelin de teknik hazırlıkların tamamlanabilmesini teminen Gaziantep'e intikali sözkonusudur. Bu sürecin her aşaması ülkemizin kontrolünde, askeri makamlarımızın nezaretinde sürdürülmektedir."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAlmanyaAmerika Birleşik DevletleriKahramanmaraşNATO
Görüş Bildir