Dışişleri Bakanlığı'ndan Yalanlama

 > -

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yalanlama

Dışişleri Bakanlığı, bazı basın organlarında yer alan 'NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Yardımcısı Büyükelçi Hüseyin Diriöz'ü görevden aldı" iddialarını yalanladı.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi; "Son günlerde basınımızda, NATO Genel Sekreter Yardımcılıklarından halihazırda ülkemizden bir Büyükelçi tarafından deruhte edilen göreve NATO Genel Sekreterince yapılan atama hakkında yanlış ve eksik bilgiye dayalı haberler yayımlandığı görülmektedir. Sözkonusu haberlerde, NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in, Yardımcısı Büyükelçi Hüseyin Diriöz’ü görevden aldığı öne sürülmektedir. Bu bilgi gerçeği yansıtmamaktadır. Büyükelçi Diriöz, anılan göreve 2010 yılında üç yıllık bir süre için Genel Sekreter tarafından seçilmiş olup, görev süresi 3 Ekim 2013 tarihinde dolmaktadır. NATO Yazmanlığı nezdindeki görevinin hitamında Hüseyin Diriöz’ün yurtdışına tekrar Büyükelçi olarak atanması öngörülmektedir. Ayrıca, Büyükelçi Diriöz’ün boşaltacağı kadro için ülkemiz dahil diğer bazı Müttefiklerce de aday gösterilmiş olup, NATO Yazmanlığına yapılan atamalarda, Müttefik ülkelerin dengeli ve adil temsili gözetilmekte; Yazmanlık nezdinde muhtelif seviyelerde halen 38 Türk vatandaşı görev yapmaktadır."

Bunun yanında, Bakanlık'tan yazılı olarak yapılan açıklamada haberlerde iddia edildiğinin aksine, NATO’nun Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’yle herhangi bir ilişkisi bulunmadığı kaydedildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

NATO
Görüş Bildir