Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dışişleri Bakanlığı: Ada'da Yeni Müzakere Süreci İçin Rum Tarafının Siyasi Eşitliği Kabul Etmesi Gerek

0PAYLAŞIM

Dışişleri Bakanlığı: Ada'da Yeni Müzakere Süreci İçin Rum Tarafının Siyasi Eşitliği Kabul Etmesi Gerek

ANKARA Anadolu Ajansı - Dışişleri Bakanlığı Lafçısı Hami Aksoy, Kıbrıs sorununda ziyaret süreçlerinin, Kıbrıs Rum tarafının İsme'da politik denkliği kabul etmemesi sebebiyle galibiyetsizliğe uğradığını belirterek, "Bu asla karşın İsme'da hala bir ortaklık kurulmak isteniyorsa, bunun esas şartı olan politik denkliğin, tüm unsurlarıyla beraber içi dolu olarak Rum tarafınca evvelden kabul edilmesi ve yeni bir ziyaret sürecinin bunun üzerine inşa edilmesi gerekir." açıklamasında bulundu.

Aksoy, Birleşmiş Milletler BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs sorunu mevzusundaki açıklaması hakkındaki bir suale yazılı yanıt verdi.

Lafçı Aksoy, Guterres'in Kıbrıs sorununun çözümüyle alakalı olarak, KKTC Cumhurbaşkanlığı tercihleri sonrasında yapılacağını söylediği "5+BM buluşmasının" Türkiye açısından, İsme'da otomatik olarak yeni bir ziyaret sürecinin başlaması veya 2017 Temmuz ayında Crans Montana'da sona eren Kıbrıs Konferansı'nın kaldığı yerden devam etmesi anlamına gelmediğinin altını çizdi.

Aksoy, "İsme'daki iki taraf arasında çözüm için ortak bir taban ve vizyon bulunmamaktadır." vurgusunu yaptı.

Geçmişte tüm ziyaret süreçlerinin, Kıbrıs Rum tarafının İsme'da bir ortaklığın gereği olan politik denkliği kabul etmemesi ve politik denkliğin somut bir biçimde içinin doldurulmaması sebebiyle galibiyetsizliğe uğradığını kaydolan Aksoy, "Bunun altında da Kıbrıs Rum tarafının hem iktidarı hem natürel zenginlikleri Kıbrıs Türk tarafıyla denk olarak paylaşmak istememesi uyumaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Aksoy şunları kaydoldu:

"Bu asla karşın İsme'da hala bir ortaklık kurulmak isteniyorsa, bunun esas şartı olan politik denkliğin, tüm unsurlarıyla beraber içi dolu olarak Rum tarafınca evvelden kabul edilmesi ve yeni bir ziyaret sürecinin bunun üzerine inşa edilmesi gerekir. Bu yapılamıyorsa o zaman iki tarafın dominant denklik esasında, iki devletli çözüm üzerinde yeni bir ziyaret sürecine girmeleri icap eder. Ülkemizin geçen sene önerdiği gayriresmi bir 5+BM buluşması tertiplenmesi görüşü bu hususların sarihliğe kavuşturulmasına matuftur."

Aksoy aksi takdirde, Türkiye'nin daha evvel de belirttiği gibi "müphem bir tabanda ve geçmişte zafersiz olmuş usullerle" yeni bir ziyaret sürecine girmeyeceğinin altını çizdi.

  • Guterres'deri politik süreç açıklaması

Guterres, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde KKTC tercihlerin bitirilmesinin ardından garantörler ve tarafların katılımıyla politik süreci yine başlatmayı tasarladığını söylemişti.

BM Genel Sekreteri Guterres, "Diplomatik teşebbüslere başlamadan evvel Kuzey Kıbrıs'taki tercihleri beklememiz gerektiği mevzusunda fikir birliği vardı. Tercihler olur olmaz garantörler ve iki tarafın yer aldığı 5 kilit oyuncuyla politik süreci yine başlatmayı tasarlıyorum.'' ifadelerini kullanmıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir