Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu: 'Türkiye Ateşkes İçin Kilit Rol Oynuyor'

 > 
28PAYLAŞIM

Türkiye Ateşkes İçin Kilit Rol Oynuyor

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İsrail'in saldırılarının durdurulması ve ateşkes sağlanması için Katar Dışişleri Bakanı Muhammed El-Atiyye ve Hamas Siyasi Büro Şefi Meşal ile görüştü.

DOHA

Türkiye ve Katar'ın, ateşkes için bir öneri sunduğu, bu arada Washington'nun önerileriyle ortak bir metin üzerinde çalışıldığı öğrenildi.

Davutoğlu, dün gün boyu Katarlı mevkidaşı El-Atiyye ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yaptığı çok sayıdaki telefon görüşmesinin ardından, bugün Fransa ziyaretini erteleyerek geldiği Katar'ın başkenti Doha'da da temaslarına devam etti.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarının durdurulması ve bölge halkının yaşamsal ihtiyaçlarının güvenceye alındığı ateşkes çabalarına katkıda bulunabilmesi imkanlarını ele almak üzere El-Atiyye ile bir araya gelen Davutoğlu, mevkidaşıyla durum değerlendirmesi yaptı.

İki Bakan daha sonra Hamas Siyasi Büro Şefi Meşal ile görüştü. Üçlü toplantıda, Gazze'deki son durum ve ateşkes şartları ele alındı.

Kaynaklar, Mısır ve ABD tarafınca yürütülen ateşkes çabalarının sonuçsuz kaldığını ve bu nedenle Türkiye ve Katar'ın Filistinli taraflar üzerindeki etkisinden faydalanarak ateşkes sürecinin gerçekleştirilmesine odaklanıldığını aktardı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın İstanbul ve Doha temaslarını hatırlatan kaynaklar, gerek Ramallah gerek Gazze'deki Filistin yönetimleri nezdinde aynı anda kredisi olan aktörlerin sadece Türkiye ve Katar olduğuna işaret etti.

Kaynaklar, Türkiye-Katar ikilisinin ateşkes çabaları çerçevesinde yalnızca ABD yönetimi ile temasta olduğunu, İsrail ile görüşülmediğini belirterek, taraflar arasında ortak bir uzlaşı metni oluşturulmaya çalışıldığını aktardı.

Meşal ile de konuların oldukça ayrıntılı biçimde ele alındığını bildiren kaynaklar, sürecin devam ettiğini ifade etti.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir