Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Clinton'dan Duygulu ve Sinirli Veda

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Dışişleri Bakanı Clinton, Senato'ya İfade Verdi

Dışişleri Bakanı Clinton, Senato'ya İfade Verdi

Clinton, Kongre'deki ifadesinde bakanlık olarak 11 Eylül'deki Büyükelçilik saldırısının ardından hızla ABD'li diplomatların güvenliğini artırmaya çabaladıklarını ifade etti.

Yakın zamanda terk edeceği bakanlığı güvenli, güçlü ve daha korunaklı bir şekilde bırakmakta kararlı olduğunu söyleyen Clinton, bunun sağlanması için kendisini daha fazla adamış başka birinin olmadığını belirtti. Clinton bu çabalarına kanıt olarak diplomatik güvenliğin sağlanması için bağımsız kuruluşlar tarafından hazırlanan 29 maddelik raporun uygulanmasını gösterdi.

Clinton saldırının yaşandığı büyükelçiliğin güvenliği artırılmasını talep ettiği iddialarına da cevap verdi. Bingazi ile ilgili kendisine herhangi bir güvenlik artırımı talebi gelmediğinin altını çizen Clinton, "Bana kimse gelmedi. Onları kabul etmedim. Onları reddetmedim." dedi.

CEZAYİR'DEKİ SALDIRILARDA KULLANILAN SİLAHLAR LİBYA'DAN

Arap baharının bölgede güvenliği olumsuz etkilediğini ifade eden Clinton, Bingazi olayının bölgede yaşanan tek saldırı olmadığına dikkat çekti. Clinton, Kuzey Afrika'da radikal grupların tehdit olmaya devam ettiğini söyledi.

Clinton geçtiğimiz günlerde Cezayir'de yaşanan ve 3 ABD'li vatandaşın da öldürüldüğü doğalgaz tesisi saldırısına da değindi. Clinton, "Şüphe yok ki Cezayirli teröristlerin silahları Libya'dan geliyordu. Şüphe yok ki Mali'deki El Kaide üyeleri Libya'dan gelen silahlara sahip." dedi.

Mali'deki çatışmaları 'devem eden çok ciddi bir tehlike' olarak tanımlayan Clinton, "Orada bir çaba içindeyiz. Bu gerekli olan bir çaba. Kuzey Mali'nin radikal gruplar için güvenli bir sığınak olmasına izin veremeyiz." şeklinde konuştu.

Kongre'ye geçtiğimiz ifade vermesi beklenen Clinton'ın oturumu yaşadığı sağlık problemleri nedeniyle ertelenmişti. Clinton, çift yapıdan oluşan ABD Kongresi'nde Senato'dan sonra Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'ne de ifade verecek. Haberin kaynağı » www.haber7.com

Haberin Tamamı İçin:

Clinton'dan Duygulu ve Sinirli Veda

Clinton'dan Duygulu ve Sinirli Veda

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, geçen yıl 11 Eylül'de ABD'nin Bingazi Konsolosluğu'na düzenlenen saldırıyla ilgili Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde ifade verdi.

ABD'nin Bingazi Konsolosluğu'na düzenlenen, ABD Büyükelçisi Chris Stevens ve 4 Amerikalı'nın ölümüyle sonuçlanan saldırıyla ilgili Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde ifade verdi.

Clinton'ın hastalığı nedeniyle daha önce ertelenen, Amerikan kamuoyunun merakla beklediği oturum bugün yapıldı. Clinton'ın oturum sırasında yer yer duygulandığı, zaman zaman da Cumhuriyetçi senatörlerin yüklenmeleri karşısında sinirlendiği gözlendi.

ABD yönetimine, Bingazi'deki güvenlik tehditlerini ciddiye almamak, saldırı sonrasında da kamuoyunu kasıtlı olarak yanlış bilgilendirmek gibi suçlamalar yönelten Cumhuriyetçiler, oturum sırasında da Clinton'a sert eleştirilerini sürdürdüler.

Dışişleri Bakanlığı görevi süresince ABD Kongresi'ndeki muhtemelen son resmi oturumuna katılan Clinton, bakanlığının ABD'nin dünya genelindeki misyonlarında güvenliği güçlendirmek için hızlı ve agresif biçimde çaba gösterdiğini vurguladı.

Bingazi'deki misyona saldırıya uzanan bakanlığın yanlış adımlarının tüm sorumluluğu bir kez daha üzerine alan Clinton, bu olayın, kendisi açısından sadece politika meselesi değil, kişisel bir konu olduğunu da belirterek, "Deniz komandoları, bayraklara sarılı tabutları Andrew hava üssünde uçaktan indirirken Başkan Barack Obama'nın yanında durdum. Kollarımı, çocuklarını tek başına büyütmek durumunda kalan anneler ve babalar, kardeşler ve çocukların boyunlarına doladım" diye konuştu. Clinton'ın bu sırada duygulandığı, gözlerinin dolduğu görüldü.

Cumhuriyetçi senatörün sorusuna sinirlendi

Clinton, Cumhuriyetçi Parti Wisconsin Senatörü Ron Johnson'ın, başta ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice'ı hedef alarak, ABD yönetimini saldırı sonrasında olayın nedenini terörizm değil, İslam karşıtı filme yönelik protestolara bağlamakla suçlayan sorusu üzerine sinirlenerek, "Gerçek şu ki 4 Amerikalı yaşamını yitirdi. Bu bir protesto yüzünden miydi? Ya da gece yürüyüşune çıkan bir grubun bazı Amerikalıları öldürme kararı vermesi yüzünden mi? Bu aşamada bunun ne önemi var. Bizim görevimiz, neler olduğunu ortaya çıkarmak ve bunun bir daha olmasını engellemek için elimizden gelen her şeyi yapmaktır"

dedi.

Büyükelçi Rice'a destek çıkan ve istihbarat konuşma notlarına dayanan Rice'ın açıklamalarına dair eleştirileri şiddetle reddeden Clinton, Rice'ın açıklamaları ve konuşma notlarını yeniden irdeleme gibi hususlardan ziyade, bundan sonra güvenliğin nasıl güçlendirileceği noktasında geleceğe bakmaya odaklandığını ifade etti.

Clinton, "Doğru olan şu ki yetkililer gerçek zamanda en iyi bilgilere ulaşmaya çalışıyordu. Benim bakış açımdan, bugün, geriye dönüp bu militanların neden bunu yapmaya karar verdiğine bakmak, onları yakalayıp adalet önüne çıkarmaktan daha az önemli" diye konuştu.

"Tüm sorumluluğu alıyorum"

Bingazi saldırısıyla ilgili olarak kendisinin görevlendirdiği bağımsız araştırma komisyonunun bakanlığa sert eleştiriler de içeren raporunda yer alan 29 öneriyi bakanlık olarak uygulamakta olduklarını belirten Clinton, "Bakan olarak, bundan daha fazla önceliğim ve daha büyük bir sorumluluğun yok. Birçok kez belirttiğim gibi, sorumluluğu alıyorum ve hiç kimse, bu işin düzeltilmesinde benden daha kararlı ve kendini adamış olamaz. Dışişleri Bakanlığı ve ülkemizi daha emniyetli, daha güçlü ve daha güvenli bırakmaya kararlıyım" dedi.

Oturumda, Clinton'la birlikte senatörlük yaptıkları yıllardan kalma bir dostluğu bulunan Cumhuriyetçi Parti Arizona Senatörü ve 2008 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı John McCain ise "Sizi yeniden sağlıklı ve mücadeleci görmek harika" diyerek övgüyle başladığı sözlerine, daha sonra sert eleştirilerle devam etti.

"Başkan olsaydım sizi görevden alırdım"

İsmi 2016 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayları arasında geçen senatör Rand Paul ise eleştirinin dozunu daha da artırarak, Clinton'ı güvenlik kaygılarıyla ilgili diplomatik notları okumadığı gerekçesiyle oldukça sert biçimde eleştirerek, "Eğer ben o sırada ABD Başkanı olsaydım ve sizin Büyükelçi Stevens'dan gelen notları okumadığınızı öğrenmiş olsaydım. sizi görevinizden alırdım. Bence bu affedilemez bir hata" değerlendirmesinde bulundu.

Oturumda Cumhuriyetçi senatörlerin, Bingazi'deki misyonda güvenliğin artırılmasına yönelik talepleri görüp görmediğine dair ısrarlı sorularla karşılaşan Clinton, "Bingazi ile ilgili spesifik güvenlik talepleri, bakanlıktaki güvenlik çalışanları tarafından değerlendirilir. Bu talepleri görmedim. Bana gelmediler, onları ne onayladım ne de reddettim. Bu, bağımsız soruşturma komisyonunun raporunda da yer alan tespitlerden biriydi. Bu tip talepler genelde Dışişleri Bakanı'nın önüne gelmez" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBirleşmiş Milletler
Görüş Bildir