Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'PYD, IŞİD Gibi Bir Terör Örgütüdür'

 > -
Abone ol
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'PYD, IŞİD Gibi Bir Terör Örgütüdür'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Meşru olan güçlerin bölgeye hakim olmasını ve IŞİD'e karşı mücadele etmesini destekleriz. ÖSO'ya peşmergeye destek verebiliriz" dedi.

Aydın Valisi Erol Ayyıldız’ı makamında ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “PYD, IŞİD gibi bir terör örgütüdür. Bir terör örgütüne karşılık başka bir terör örgütünü desteklemek, silah vermek doğru değildir. Biz Suriye’de IŞİD için Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)’na destek veririz. Peşmerge’ye destek verebiliriz. Burada önemli olan PYD’nin, IŞİD’in ve diğer terör örgütlerinin Suriye’ye bakışıdır.” dedi.

AK Parti Aydın İl Danışma Meclisi toplantısı için gelen Bakan Çavuşoğlu, valiliği de ziyaret etti. Eşi Hülya Çavuşoğlu ile birlikte gelen Çavuşoğlu, burada gazetecilerin sorularını cevapladı. Son zamanlarda terör örgütü IŞİD’in, Kobani (Aynel Arab)'ye yönelik saldırıları ve burada yaşananları değerlendiren Çobanoğlu, yaşananlardan Beşşar Esed rejimini ve bölgede bulunan IŞİD, PYD ve diğer terör örgütlerinin sorumlu olduğunu söyledi. Suriye konusunda Türkiye’nin söylediklerini dikkate almayanların, bugün Türkiye’yi dinlemedikleri için üzüntü duyduklarını ifade ederek, “Bugünkü durum iç açıcı değildir. Terör bölgenin istikrarı, güvenliği, barışı açısından da öyledir ve de bugün 10 milyon insan, evini terketmek zorunda kalmıştır. Bunun sorumlusu, başta Esed rejimdir ve terör örgütleridir. Son zamanlarda hep Kobani gündemde. Tabii ki yanıbaşınızda meydana gelen olaya duyarsız kalamazsınız. Biz Kobani’nin düşmemesi için ve oraya insani yardım götürülmesi, daha da önemlisi şu anda Kobani’de hemen hemen hiç sivil kalmadı, 200 bin Suriyeli Kürt kardeşimizi sınırımızı açarak ülkemizde barındırıyoruz. Kobani, Kobani; IŞİD yakın bir zamanda Musul’u alırken Musul düşüyor diye kimse çaba sarf ediyor muydu? Pekiyi aynı şekilde Suriye’nin yaşadığı diğer şehirlerde, Çobanbey’de, IŞİD buraları kuşatırken, 'Buralar düşecek, yardım yapacağız.' diyen var mıydı? Niye pekiyi sürekli Kobani? Stratejik olarak önemli olsa bizim için önemli, bizim yanıbaşımızda. Maalesef bu bölgelerle ilgili bir strateji yok, tutarlılık da yok. Herkes kendi açısından olaya bakıyor. Oysa Türkiye’nin başından beri oradaki olaylarla ilgili bakışı ve stratejisi nettir.” dedi.

Kobani’de sivil kalmadığını, iki terör örgütü olan IŞİD ve PYD’nin çatıştığını kaydeden Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, “Kobani’de bir tarafta PYD var, bir tarafta IŞİD var, ikisi çarpışıyor. İkisi de terör örgütüdür. Bugün PYD’nin içine baktığınız zaman PYD’nin içerisinde PKK’lılar da var, hattâ PKK’nın öncüleri, öne çıkan insanları vardır. Bir terör örgütüne, başka bir terör örgütüne karşı silah vermek, desteklemek doğru mudur? Değildir. Buranın düşmemesi için başka çabalar sarf edilebilir. Burada önemli olan PYD’nin IŞİD’in ve diğer terör örgütlerinin Suriye’ye bakışıdır. Bunlar niçin mücadele ediyorlar? Suriye’nin özgürlüğü için mi mücadele ediyorlar, Suriye’nin güvenliği için mi mücadele ediyorlar, Suriye’nin sınır bütünlüğü için mi mücadele ediyorlar? Hayır. Bunlar sadece belli bir bölgeye hükmetmek için, belli bir bölgeyi kontrol altında tutmak için, o bölgenin zenginliklerini ele geçirmek için, yani güç için mücadele ediyorlar. Burada özgür, demokratik bir Suriye için mücadele eden tek Özgür Suriye Ordusu’dur. Biz başından beri şunu söyledik, terör örgütüne silah vermeyiz. Bu terör örgütü, dünyada bellibaşlı ülkelerin terör listesinde varmış yokmuş bizi ilgilendirmez. Biz bu terör örgütünün ne olduğunu, kimin uzantısı olduğunu ve neye hizmet etmeye çalıştığını çok iyi biliyoruz ama bu bölgeye meşru olan güçlerin hakim olmasını ve IŞİD’e karşı mücadele etmesini de destekleriz, çünkü IŞİD de bir terör örgütüdür. ÖSO’ya destek veririz, Peşmerge’ye destek verebiliriz. Kimi diyor ki, 'Peşmerge ordu değildir.' Bugün Peşmerge, Irak Anayasası’na göre kurulmuş, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin güvenlik gücüdür.” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin daha kötüye gitmemesi için Türkiye’nin tutumunun belli olduğunu aktaran Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Suriye’yi bu hale getiren zalim Esed rejimi, diğer taraftan da PYD gibi, IŞİD gibi terör örgütlerinin kötü niyetidir. Suriye’nin daha da kötüye gitmemesi için bizim ilkesel tutumumuz devam ediyor. Başka ülkeler şunu demiş, bunu demiş bizi ilgilendirmez. Hava operasyonuyla burada IŞİD’i durduramazlar. Kapsamlı bir askerî stratejiniz yoksa terörle mücadele edemezsiniz. Amacımız belli bir terör örgütünden intikam almak mı, yoksa bölgeyi terör örgütlerinden ve buna yol açan rejimlerden kurtararak buraya istikrarı, güveni, barışı getirmek mi? Bu amacımızı önce bir görelim, buna göre hep birlikte hareket ederiz. 'Ben askerimi indirmem, ben girmem' diyenler, 'Türkiye niye girmiyor?' diyorlar.” şeklinde konuştu.

Aydın Valiliği’ne girişte çiçeklerle karşılanan Bakan Çavuşoğlu’na, milletvekilleri ve daire müdürleri eşlik etti. Çavuşoğlu daha sonra AK Parti Aydın İl Danışma Meclisi toplantısına katıldı.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir