Dişi Hayvanların Daha Gösterişsiz Olma Sebebi Kendilerini Cinsel Tacizden Korumak mı?

421PAYLAŞIM

Doğada sadece erkek insanların cinsel saldırı içinde bulunmadığını kanıtlayan bazı bilimsel çalışmalar yapılıyor. Dişi hayvanlar görünüşlerini kötü hale getirip ya da karşı tarafa bu şekilde sinyaller gönderip, kendilerine yönelecek cinsel istismarı engellemeye çalışıyor olabilir.

Sadece kadınlar değil, dişi hayvanlar da cinsel taciz sorunu ile karşı karşıya.

Kimseye zarar vermeden kendi yolunda yürüyen bir kadını hayal edin, tıpkı onlar gibi dişi hayvanlar da karşı cinslerinden istenmeyen davranışlara maruz kalıyorlar.

Dişi hayvanların maalesef bu saldırılara karşı savunma mekanizmaları yok.

Kadınlar cinsel saldırıya uğradığında çantalarındaki biber gazlarını kullanabiliyor, hiçbir şey yapamasalar bile çığlık atarak bir şekilde kendilerini savunmaya çalışıyorlar. Ancak hayvanların bu tip şansları yok. En fazla karşı tarafı davranışlarıyla tehdit ederek uzaklaştırmaya çalışıyorlar. İstisna olarak görülebilecek, dişi kelebekler bu tip bir saldırı altında kaldıklarında anti-afrodizyak etkisi yaratacak bir koku salgılayabiliyor.

Çatalkuyruk Afrika Kelebeği de kendine özel bir savunma yöntemi belirlemiş.

Bu kelebekler cinsel saldırıdan korunmak için tıpkı erkekler gibi görünmek için dış görüntüsünü yeniliyor. Böylece cinsel fırsatları değerlendirmek üzere etrafında dolaşan erkek kelebekleri kendinden uzak tutabiliyor.

Exeter Üniversitesi'nden David Hosken, bu konuyu daha detaylı araştırmaya karar vermiş.

İngiliz Biyoloji profesörü David Hosken, yeni makalesinde dişi hayvanların cinsel saldırılardan korunmak amacıyla görünüşlerini kullandıkları savını ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre erkek hayvanlar karşı cinslerini etkilemek için dış görünüşlerini kullanırlar.

Erkek hayvanların gösterişli görüntülerinin olmasının ana sebebi budur. Bu görüntüleri ile dişilerin dikkatini çekmeyi ve üremek için en iyi seçenek olduklarını göstermeye çalışırlar.

Bunu yaparken de karşı cinsin dış görünüşü onlar için çok önemlidir.

Profesör Hosken, çalışmasında neden dişilerin erkeklerin yaptığı gibi görüntüleri üzerinden sinyal göndermediğini araştırıyor. İngiliz profesör bu araştırmanın çıkış noktasında da dişilerin doğada erkeklere göre daha gösterişsiz olduğu gerçeğini ele alıyor.

Profesör Hosken bu durumu yeni anlaşılabilen bir konu ve aynı zamanda evrimin bir parçası olarak görüyor.

Profesöre göre erkek hayvanların dişilere olan ihtiyacı, dişilerin dış görünüş silahını daha çok kullanmaya ve enerjilerini onlar için daha önemli olan üremeye ayırmasına neden oluyor. Kısaca erkekler güzel görünüşe önem verirken, dişiler kaliteli üremenin peşinde.

Yani dişi hayvanların aldatıcı bir şekilde görünümlerini kötü bir hale getirmelerinin derin anlamları var.

Çünkü dişi hayvanlar, bunu yaparak kendilerine yönelen cinsel saldırıları uzaklaştırarak kendileri için daha iyi bir erkek bulmayı daha mümkün kılıyorlar. Çünkü cinsel saldırıya uğramış dişilerin hem enerji açısından hem de istenme açısından daha iyi bir erkek bulması imkansıza yakın.

Profesör Hosken'in çalışması henüz sona ermedi, araştırmanın son aşaması her şeyi özetleyecek olsa da şimdilik önerileri oldukça mantıklı.

Profesör, çalışmasını sağlam bir noktaya taşımak için son gözlemlerini, dış görünüş açısından daha etkileyici olan dişilerin erkekler tarafından daha fazla tacize uğradıklarını kanıtlamak üzere yapıyor. Bunun için hayvanları doğal ortamında gözlemlemeye ve veri toplamaya devam ediyor.

Araştırmanın sonucu ne olursa olsun hayvanlar kadar, insan doğası hakkında da önemli bilgiler vereceği kesin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emre-ozgen

ULAN BAŞKA İŞİNİZ Mİ KALMADI AHAHAHAHAHA

natsemender

Biz ülkedeki bilime laf ederken İngiltere'ye bak arkadaş, nasıl almış o adam o diplomayı? Ulan insan bir konu hakkında hiç mi araştırma yapmaz...

natsemender

1. Olarak töre mi lan bu, istenme filan ne? Hayvanlar da kız istiyor, düğün yapıyor da benim mi haberim yok? 2. Çoğu hayvanda çok eşlilik vardır (insan, bazı balık ve kuş türleri tek eşli olarak istisnadır) ve zaten özellikle de fazla üreyemeyen aslan, köpek balığı gibi yüksek predatörlerin soyunun tükenmemesi için gereklidir. (Bunlar çok az sayıda yavru doğurur) Ayrıca uçamayan kuşlar ve böcekler gibi daimi av konumundaki hayvanların da çok fazla üremesi gerektiğinden bu gereklidir. (İnsan yüksek predatördür ama aynı zamanda 9 ayda bir yavru dünyaya getirebildiğinden tek eşlilik yeterlidir, ki kültür de var) 3. Kendine profesör diyen şahıs hayvanlarda eş seçimini dişilerin yaptığını, dolayısıyla erkeklerin otomatik olarak daha güzel olması gerektiğini bilmiyor mu?

taylan-okur

Bir not daha, sizin erkek tavus kuşu olmadığınızı var sayarsak siz de o hayvanlardaki küçük kıvrımları onun gibi çekici bulamazsınız.

taylan-okur

Bir de birinci fotoğrafta disi erkeğe sulanıyor editör! Bence artık gerçek bilgilerle konuyu ele alalım :D

Görüş Bildir