Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Diş İpi Kullanma Olayına Bir Türlü Alışamamışlara Müjde: O Kadar da Faydalı Değilmiş!

8PAYLAŞIM

Diş ipi kullanımı ve diş ipinin ağız sağlığı açısından önemine dair çok şey duymuşsunuzdur. Şimdi bildiklerinizi tekrar gözden geçirme vakti.

Kaynak: http://www.iflscience.com/health-and-med...

Nedir bu diş ipi?

Diş ipi, dişlerin arasında gezdirilmek suretiyle diş aralarında biriken kalıntıları ve plakları temizleyen bir diş temizliği unsuru. Yani diş fırçasının ulaşamadığı noktalar bir nevi ondan soruluyor.

O kadar da faydalı mı?

Düzenli diş ipi kullanımının diş sağlığı açısından hayati olduğu hep söylenegelir.

Peki, bununla ilgili bilimsel araştırmalar ne söylüyor?

Tam olarak bunu öğrenmek amacıyla Associated Press, geçtiğimiz günlerde ABD Sağlık Bakanlığına başvurarak diş ipi kullanımının faydalarıyla ilgili araştırma sonuçlarını talep etti.

Gelen cevap: "Pek araştırmadık" (!)

Sağlık Bakanlığı yetkililerince verilen cevap, konunun detaylı biçimde araştırılıp sonuçlandırılmadığı yönündeydi.

Tuhaf hikayenin neticesinde, diş ipi kullanımı muhtemelen bakanlık tarafından dağıtılan bilgilendirme broşürlerinden kaldırılacak.

Peki olay buraya kadar nasıl geldi?

Dış yüzeyi biraz kazıyınca, arkadaki bilgiler de hemen günyüzüne çıkıyor. ABD'deki olay, karmaşıklıktan epey uzak bir durumda.

Ülkenin diş üzerine iki temel otoritesi sayılan Amerikan Diş Birliği ve Amerikan Periodontoloji Akademisi, diş ipi kullanımını teşvik ediyor.

Ama neye dayanarak?

Eski ve kapsamı oldukça dar bir araştırmaya...

Evet, bu kurumların diş ipi kullanımının diş sağlığı açısından önemini dayandırdığı bilimsel çalışma oldukça eski ve dar kapsamlı. Yalnızca 25 farklı denek kullanarak, tek kullanımın ardından görülen faydaların gözlemlendiği bir çalışmaymış bu. Üstelik yalnızca diş kanaması gibi sorunları mercek altına alıyormuş.

AP bununla yetinmeyip, diğer bağımsız çalışmaları mercek altına almış ve diş fırçalamak ile diş fırçalamak + diş ipi kullanmak arasındaki farkı incelemiş.

Bu çalışmalarda da yoğun olarak diş ipi kullanımının pozitif etkisi oldukça düşük seviyedeymiş.

E yani, ne yapacağız, hepsi çöpe mi?

Değil tabii ki. Diş ipinin diş temizliği için önemli olduğunu inkar etmek pek mümkün değil. Hatta konuyla ilgili danışılan diş hekimleri, işe tuhaf bir felsefe katıyor: "Zararlı değil. Temizliyor. Biz de hastalarımızdan kullanmalarını istiyoruz. Risk yok. Herkes kullansın. Kimse zararını görmez."

Bir de biz soralım: Diş ipi kullanıyor musunuz?

Evet
Hayır
Ne olduğunu şimdi öğrendim

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emelkoc

Eğer diş ipi kullanmazsanız dişlerinizin içinde kalan yemek artıkları çürümeye yol açar ve her ne kadar diş fırçası,ağız çalkalama suyu kullansanızda yemek artıklarına ulaşamazsınız.Sadece diş etlerinizi kanatmayın bu kadar basit.

asosyolog

alışması zor oluyor ama sonrasında diş ipi olmadan yapamıyorsunuz,yani bana öyle olmuştu bence kullanın içinizdeki pisliği görün ^_^

togrul-mstlizad

Ben normal ip kullanıyorum be

mehmet-can-atar

kullanın gençler faydası var inanmayın bu habere

Gizli Kullanıcı

Kullanmayı bilmiyorum.

Görüş Bildir