Diş Doktorundan Neden Korkuyoruz

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Diş Doktorundan Neden Korkuyoruz

Diş Doktorundan Neden Korkuyoruz

Diş hekiminden korkmak aslında normal birşeydir. Çünkü gittiğinizde işin içerisinde bi kere ağrı ve acı var. Ağrı ve acının olduğu bir yerde mutlaka korku olur.

Birşey size ağrı vericekse acı vericekse bunun korkusunu yaşarsınız. İşin içerisine bide ağzımıza giren o aletler girdiğinde o aletlerin çıkardığı sesler diş hekiminden aslında korkmak normal bir duygudur. Korkunun oluşması bir dereceye kadar var olması normaldir. Normalliğin anormalliğe geçişi korku nedeniyle, kaygı nedeniyle kişinin tedaviyi reddetmesidir. Dişçiye gitmeyi reddetmesi, yani şiddetli bir şekilde dişi ağrıyor artık dayanılmaza bir dereceye gelmiş. Ama hala dişçinin kapısından giremiyor. O koltuğa herhangi bir şekilde oturamıyor yada oturduğudunda krizler, ataklar geçiriyor. İşte bu nokta artık korkunun hastalığa dönüştüğü bir noktadır. Demekki o aletlerden korkmak, ağzımıza gelen metaller korkmak,ağrıdan acıdan korkmak normaldir.

İnsan hiç diş hekimine uğramadan da #diş hekimi korkusu geliştirebilirmi?Evet geliştirebilir. Anlatılanlar yada izledikleri bu korkuya neden olabilir. Bir arkadaşının acı bir tecrübesini duyduğunda; gittim işte kökünden söktü, bir şekilde kanlar aktı, müthiş acı çektim gibi duyumdan korkuyu kopyalayabilir. Özellikle çocuklar bunu çok iyi yapar. Yine gördüğü bir sahneden, tv de izlediği bir sahneden, gördüğü bir karikatürden etkinerek kişi bu korkuları üretebilir.

Yani korkmak için diş hekiminden korkmak için illada gidip o acıyı tatmaya, ağrıyı tatmaya, olumsuzlukları yaşamaya gerek yoktur.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir