Direnişteki Liseliler Anlatıyor: İtaat Yok İsyan Var

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Direnişteki Liseliler Anlatıyor: İtaat Yok İsyan Var

Direnişteki Liseliler Anlatıyor: İtaat Yok İsyan Var

ZEYNEP KURAY/BİRGÜN

Gezi Parkı’ndan tüm ülkeye yayılan direnişte liseliler, en ön cephede yer aldı. Çoğu zaman ailelerinin ve okul yönetimlerinin her türlü engelleme girişimlerini bertaraf ederek sokakları zaptettiler. Direnişin dinamiğini oluşturan liseliler, neden Gezi Parkı'nda olduklarını ve ne istediklerini anlattılar.

‘UZAKTAN İZLEYEN GENÇLERDEN OLMAYACAĞIZ’

Sinem K. 15 yaşında, Lise 1. sınıf öğrencisi: Yapılan haksızlıklara, zulümlere bugüne kadar sustuk, evlerimizden okullarımızdan olan biteni izledik ama artık patlama noktasına geldik. Bizim bütün haklarımız elimizden alındı, parasız eğitim veya anadilde eğitim isteyen üniversite öğrencilerinin tutuklanması, her şeyin yasaklanması, kimsenin artık konuşamaması, ülkenin tek bir ağızdan yönetilmesi… Baskının geldiği noktayı hep uzaktan izliyorduk. Olan bitenin farkındaydık ancak insanlar uyanmadığı ve tepki göstermediği için biz de susmak zorunda kalıyorduk. Toplumu saran korku hali bizi de frenliyordu. İşte bu Gezi Parkı direnişiyle bardak taştı. Artık bizim eğlenme alanlarımıza, yeşil alanlara kadar burunlarını sokmaları ve çocuk, genç, yaşlı demeden polisin herkese saldırması bardağı taşıran son damlaydı. Biz bu geçen 10 günde çok şeyin farkına vardık. Korkuların yersiz olduğunu, kararlı olduktan sonra tüm duvarları yıkabileceğimizi anladık. Artık korkmuyoruz ve haksızlıkları televizyonlardan izlemekle değil bire bir karşı gelmekle bir yerlere varılacağını anladık. Bundan sonra herkes birlik olup yaşanan her zulme tepki göstereceğiz, uzaktan izleyen gençlerden olmayacağız, hayır diyeceğiz. Sistemin dayattıkları değil bizim istediğimiz olacak.”

'ESKİDEN FİLMLERDE İZLİYORDUK'

Alara G. 15 yaşında, Lise 1 öğrencisi: “Bu kadar süre insanlar ses çıkartmak istese de ses çıkartamadı. Bu bardağın son damlasıydı. Eskiden hep filmlerden izliyorduk bu tarz büyük isyanları, bugün böyle bir başkaldırının bire bir katılımcısı olmak bana daha da güven verdi. Hayır diyebileceğimi, içime atmadan haykırabileceğimi gördüm. AKP iktidarı başta çok büyük vaatlerle geldi. Mazlumların, yoksulların, ezilenlerin yanında kendini gösterdi ancak çok geçmeden bunların hepsinin bir numaradan ibaret olduğunu anladık. Gücü ellerine geçirdikten sonra sermayenin, zenginlerin yanında yer aldıklarını anladık. Bir parka bile tahammülü olamayan bir iktidar yarın nefes almamıza bile karışır. Nitekim 10 gündür polis tarafından atılan gaz bombalarından artık nefes bile alamıyoruz. Sonuna kadar direneceğiz ve sokakların esas sahibinin polis, AKP, Başbakan Erdoğan değil halk olduğunu anlatana kadar alanları boşaltmayacağız.

'ÇİÇEK YERİNE AVM DİKİYORLAR'

Elif A. 15 yaşında Lise 1’inci sınıf öğrencisi: Çevreyi güzelleştirmek adı altında her yeri alışveriş merkezleriyle dolduruyorlar. Çiçek, ağaç dikeceklerine AVM’ler dikiyorlar. Her yer beton bir mezarı andırıyor. Kendi çıkarlarını düşüneceklerine halkın çıkarlarını gözetmelerinin vakti geldi. Tayyip Erdoğan’ı buraya taşıyan halksa o halkın sesini duymak zorundadır. Öyle herkese hükmetmeye çalışamaz. Belki bugüne kadar insanlar çok sustu, boyun eğdi, ancak bu böyle devam edemezdi ve bu patlama da zaten bunun göstergesi. Kendisi böyle olaylarda ancak kaçacak delik arar ama biz 15 yaşında gaz da yeriz, portakal gazı da yeriz ama hiçbir yere kaçmayacağız. Özgürce yaşama hakkımızı savunacağız. Polis istiyorsa coplarla vursun, öldürsün, hiçbir şeyden korkmuyoruz. Ülke dışına kaçan kendisi asıl, bu onun korkaklığı bize çapulcu diyor çapulcu olan kendisi.

TAYYİP’İN POLİTİKASI HİTLER'İNKİ GİBİ

Enes 17 yaşında Lise 3. sınıf öğrencisi: Erdoğan kendi aleyhinde konuşanlara kendince bir kalıp yakıştırıyor, isim takıyor, halkı değil kendi taraftarlarını tatmin etmeye çalışıyor. Bugün burada yaşanan direniş aslında sadece bir çevre olayı değil, bir patlama noktası. Uludere olsun, Reyhanlı olsun, bu bütün bu zalimliğe karşı bir patlamadır. Bana göre en büyük çapulcu ve faşist Tayyip Erdoğan’dır. Sadece kendi kitlesine hitap ediyor, başkalarının haklarını gözardı ediyor. Daha düne kadar Beşar Esad’a çıkışan birisinin bugün aynı yöntemleri uygulaması her şeyin özeti zaten. Ama istediğini yapsın, isterse üzerimize sadece polisleri değil tankları da salsın biz geri adım atmayacağız. Hakkımızı direnerek kazanacağız. Eğer laik bir cumhuriyetin başbakanıysa reformları yapması gerekir. Ben Tayyip Erdoğan’ın politikasını Hitler’den farklı görmüyorum. Aynı faşistlikle aynı yoldan ilerliyor. Karşı olduğumuz için buradayız.

'BU SOKAKLAR BİZİM'

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanBeşer EsadGezi ParkıPolisRecep Tayyip ErdoğanReyhanlı
Görüş Bildir