Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Direnişin Meyvesi: Gezici Müzisyenler

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Direnişin Meyvesi: Gezici Müzisyenler

Direnişin Meyvesi: Gezici Müzisyenler

‘Gezici Müzisyenler’i kendi müziği olan ve bir taraftan da farklı dünya görüşüne sahip müzisyenlerin birlikteliği diye tanımlayabiliriz. Müzisyenlerin şimdiye dek çeşitli sendika deneyimleri olsa da hepsini kapsayan bir örgütlenme içinde olamamalarından hareketle böyle bir projeye karar vermişler. “Bir birlikte olsak aslında neler yaparız, diyorduk” diyor Karagüneş grubundan Özgür Yalçın. Alternatif düşünen, başka bir dünya hayal eden insanların, müzisyenlerin, sanatçıların sayısı aslında hiç de yabana atılacak cinsten değilken, yine de birlikte bir şeyler yapamama sıkıntısı yaşıyorlarmış. Fakat Gezi’yle beraber bu düğüm de çözülmüş, süreçle beraber hem insanların böylesi bir şeye daha açık hale gelmesi hem de sürecin ateşi topluluğun birleştirici gücü olmuş.

Doğan Canku, Dinar Bandosu, Murat Beşer, Arto Tunçboyacıyan, Ayşe Tütüncü, Luxus, Yaşar Kurt gibi pek çok ismin yer aldığı ‘Gezici Müzisyenler Platformu’nun felsefesi nedir” diye sorduğumda Yalçın: “Popüler kültürün karşısında kendi kültürünü yaratmak isteyen ve bu konuda dayanışan insanların birlikteliği” cevabını veriyor. Müzik endüstrisinin belirlediği kuralların ürünü popüler kültürün çabuk tüketilir, içi boş olmasına rağmen; farklı şeyler üreten ve müziğe değer veren, tüketim kültürünün dışında kalıcı bir şeyler yapmak için çabalayan bu isimlerin önündeki engel ise yine medya oluyor.

Adaletsiz bir dünya

Taner Öngür, farklı, deneysel ve alternatif çalışmaların toplumla buluşmasının önünde büyük engel olduğuna vurgu yaparken, sadece para yatırımı yapılan müzik çalışmaları, toplumun büyük kesimleriyle buluşabiliyor diyerek işin maddi boyutuna dikkat çekiyor. Müzik dünyasındaki adaletsizlikten dem vuran Öngür, müzikten çok maddi çıkarın yön verdiği müzik ortamını eleştirirken, durumun kapitalist sistemlerde normal bir şey olmasına rağmen gelişmiş ülkelerde bu konuda dengenin mevcut olduğunu da söylüyor. Çünkü böyle toplumlarda alternatif ve deneysel çalışmalar da aynı oranda saygı görüyor. Popüler kültürün kurallarına uymayı reddettiği için dışlanan müzisyenlerin ve müzik türlerinin yaptıkları işe verdikleri emek ve müzik kaliteleri ise ironik bir tablo ortaya koyuyor.

Müziklerini çok daha geniş bir kitleye ulaştırabilmek konusunda kararlı olan platform çalışmalarına başladı bile. 14 Ağustos akşamı ilk konserlerini verdiler. Dayanışma konserleri başlığı ile verecekleri konser serisinin birincisi ise 31 Ağustos akşamı Kadıköy Sahne’de gerçekleşecek. Çıkacak tüm isimlerin henüz net olmamasıyla beraber gecede sahne alacaklar arasında Marsis, Teneke Trampet, Taner Öngür, Metin-Kemal Kahraman, Neyse, Karagüneş, Mübin Dünen gibi isimler var. 15 lira olması planlanan konser biletlerinin geliri ise Gezi sürecinde yaralanan ve zor durumda olan insanların bir kısmına bağışlanacak. Daha büyük konser projeleri de olan platform, eylül ortasından itibaren her hafta Hayal Kahvesi ve Kadıköy Shaft’ta iki grubun konser vereceği etkinlikler düzenleyecek.

Amaç gelenekselleşmek

Konser gelirlerini ise yine amaçları doğrultusunda değerlendirecekler. Bu amaçlar arasında Barışarock benzeri gelenekselleşecek büyük festivaller yapmak da var, başka şehirlere, özellikle doğuya yolculuklar yapıp performanslarını sergilemek de. Özgür, müzisyenleri kaynaştırmanın da hedeflerinden biri olduğunun altını çiziyor. Jam session’lara yer verilecek konserlerde müzisyenler arasındaki bağı kuvvetlendirmek de istiyorlar.

Yaptıkları müzikten taviz vermek istemeyen tüm bu isimler sistemin oyuncağı olmayı reddediyor. Taner Örgün “Öğüten, ezen ve yok eden müzik sisteminin dışında birbirine saygılı, temiz bir ortam oluşturmak niyetindeyiz” diyor. Söz konusu böylesi samimi ve belki de müzik dünyasında uzun süredir beklenen sıçramayı yaratacak türden bir hareket olunca insan heyecanlanıyor tabii. Hele ki her şey bu kadar hızlı buharlaşırken...

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

14 AğustosKonsermüzik
Görüş Bildir