Brezilya'da Son 20 Yılın En Büyük Protestoları

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Diren Brezilya!

Brezilya’da halk polis şiddetine ve yolsuzluğa karşı sokaklara döküldü. Yalnızca Rio de Janerio’da 100 bin kişi eylem yaparken, Kongre binasının da işgal edildiği belirtiliyor.

Brezilya’da halk enflasyon, kötü ekonomi, polis şiddeti ve hükümetin yolsuzluklarına karşı meydanları doldurdu. Rio de Janeiro, Sao Paolo, Belo Horizonte ve Brasilia gibi kentlerde yüz binlerce kişi sokağa çıktı.

Perşembe günü Sao Paolo’da üçük bir eylem olarak başlayan olaylar, polisin sert müdahalesi sonucu 100 kişinin yaralanmasıyla alevlendi. Aslında eylemler, hükümetin toplu taşıma ücretlerine 20 sent zam yaptığını açıklamasıyla başlamıştı. Önümüzdeki sene Brezilya’da yapılacak Dünya Kupası’nın provası niteliğindeki Konfederasyon Kupası’nın açılışında da polisle halk arasında çatışmalar yaşandı. Reuters ‘e konuşan bir gösterici, “Paramızı stadyum yapımlarına harcamamalıyız. Biz kupayı istemiyoruz; biz çocuklarımız için eğitim, hastane ve daha iyi bir yaşam istiyoruz” dedi. Brezilya hükümeti, Dünya Kupası’nı Brezilya açısından “dünyaya gücünü gösterme” vesilesi olarak görüyor.

( Haber Sol )

URL : http://www.yesilgazete.org/?p=85647

Haberin Tamamı İçin:

Brezilya'da 20 Yılın En Büyük Protestolarına 200 Bin Kişi Katıldı

Brezilya'nın büyük şehirlerinde dün on binlerce insan kamu hizmetlerinin kötülüğünü, polis şiddetini ve ülkede kol gezen yolsuzlukları protesto etmek için sokaklara döküldü.

Çoğunlukla sosyal medya üzerinden örgütlenen göstericiler Sao Paolo, Rio de Janeiro, Belo Horizonte ve Brasilia gibi şehirlerde yolları kapattı.

Ülke genelinde ellerinde Brezilya bayrakları ve "barış" pankartlarıyla sokaklarda toplanan, "Halk uyandı" ve "Verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü özür dileriz, Brezilya değişiyor" sloganları atan göstericilerden bir kısmı Kongre binasının çatısına tırmanıp binayı işgal etti.

Protestoların çoğunluğu barışçıl olmakla birlikte nadiren polise taş atan, park halindeki bir otomobili ateşe veren ve eyalet meclis binasına hasar veren gruplar olduğu da bildirildi. Vandallar ayrıca Porto Alegre şehrinde de kamu mülküne zarar verdi.

SAO PAOLO'DAN RIO'YA

Ülkede ekonomideki ağırlığı, yüksek enflasyon rakamlarını ve şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla iki haftadır gösteriler düzenleniyor ancak dün geceki protestolar son 20 yılda yapılmış en büyük eylemler olarak nitelendiriliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BrezilyaPolisPortoSosyal Medyazam
Görüş Bildir