Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fransa Türkiye Arasında Diplomatik Kriz İddiası

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Diplomatik Kriz İddiası...

Diplomatik Kriz İddiası...

Fransız gazeteleri, Kürtlerin Paris’te yaptığı gösteriye dikkat çekerken özellikle Başbakan Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ı eleştirmesi ve ondan izah istemesi üzerinde durdu.

Aralarında PKK kurucularından Sakine Cansız’ın bulunduğu üç Kürt militanının Paris’te öldürülmesi olayı, Fransız medyasında geniş biçimde yer almayı sürdürüyor. Gazeteler, Kürtlerin Paris’te yaptığı gösteriye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ya yönelik eleştirilere dikkat çekerken “Kürtler ve Türkler Paris’e baskı yapıyor” gibi ifadeleri kullandı. Haber ve yorumlarda özellikle “Hollande, teröristlerle ne görüştüğünü dünyaya açıklamalı” diyen Erdoğan’ın Hollande’dan izah istemesine vurgu yaptı.

LE MONDE: “ERDOĞAN HOLLANDE’I ELEŞTİRDİ”-

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde “Üç Kürt militanın öldürülmesi ardından Kürtler ve Türkler Paris’e baskı yapıyor” başlıklı haberinde Cumartesi günü 15 binden fazla insanın Paris sokaklarında gösteri yaptığını, Almanya ve birçok Avrupa ülkelerinden gelen Kürtlerin öldürülen üç kadına saygı gösterisinde bulunduğunu kaydetti.

Le Monde, Türkiye’den gelen tepkilere de yer verdi. Bu çerçevede “Türkiye, bir soruşturma ve bir açıklama talep ediyor” diyen gazete, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son konuşmasına dikkat çekerek “Sayın Erdoğan, kadınlardan birini tanıdığını söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ı eleştirdi” diye yazdı.

JOURNAL DU DİMANCHE: “ERDOĞAN İZAH İSTİYOR”-

Pazar günleri yayımlanan Journal du Dimanche da, konuya ilişkin haberlerinden birinde Kürt toplumunun “siyasi bir cinayet” olarak nitelediği öldürmeleri kınamak üzere 10 bin kişinin Cumartesi günü Paris’te toplandığına dikkat çekti.

JDD, “Erdoğan, izah istiyor” başlıklı diğer bir haberinde ise “Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ı bu hafta Paris’te öldürülen ve PKK ile bağları olan üç Kürt militanından biri ile temasları nedeniyle bir açıklama yapmaya davet etti” diye yazdı.

İSVEÇ BASINI

İsveç Dagens Nyheter gazetesinin internet sayfasında yer alan haberde, PKK'lı üç kadının Paris'te öldürülmesi ile Fransa ve Türkiye arasında diplomatik krizin başgösterdiğini öne sürdü.

Gazete, haberinde, Erdoğan'ın konuşmasında, Hollande'a, AB tarafından “terörist örgüt” olarak kabul edilen PKK'lı biriyle nasıl görüşebildiğini ayrıca bu kişinin İnterpol tarafından da kırmızı bültenle arandığını dile getirdiğini kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvrupa BirliğiBaşbakanFransaİsveçRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir