Dink Davasını Eleştiriye Soruşturma

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Dink Davasını Eleştiriye Soruşturma

Dink davasında verilen kararı eleştirmeleri nedeniyle Rober Koptaş ve Ümit Kıvanç hakkında soruşturma açıldı
Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş ve yazar-yönetmen Ümit Kıvanç, Hrant Dink davasında mahkeme kararının açıklandığı gün (17 Ocak 2012) bir televizyon programına katılarak karar ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştu.

Agos'ta yer alan habere göre, programın yayınlanmasının hemen ardından, Antalya’da yaşayan Aydın Taşçı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunarak Koptaş ve Kıvanç’ın “devletin katil olduğunu” söylediklerini iddia etti ve 'bir Türk olarak durumu kabul edemediği' gerekçesiyle ihbarda bulundu.

İhbar dilekçesinde yer alan ifadeler şöyle:

“Rober Koptaş ve Ümit Kıvanç adlı TC vatandaşların (belli ki Ermeni) Hrant Dink davası ile ilgili olarak TC devletinin katil olduğunu ve katilliklerine devam ettiğini, ayrıca yargılama süreci hakkında nahoş kelimeler kullanmalarını bir Türk vatandaş olarak kabul etmediğim için size bildirmek isterim. Gereği için”

Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Fikret Seçen, ihbar dilekçesini işleme koydu. Savcıya dosyanın gönderilmesinin ardından RTÜK’ten yayınlanan program istendi ve kaydın deşifresi için bilirkişi atandı. Bilirkişi gerekli çözümleri savcılığa gönderdi. Savcılık ayrıca Antalya Başsavcılığı’na yazı yazarak ihbarcı Aydın Taşçı’nın talimatla ifadesinin alınmasını istedi. Talimatla ifadesi alınan Taşçı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve yargının küçük düşürüldüğünü iddia ederek şikayetini yineledi.

Savcı, bu ifadenin ardından Koptaş ve Kıvanç’ı ifadeye çağırdı. Koptaş ve Kıvanç önümüzdeki günlerde savcılığa giderek ifade verecek.

(Agos)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AntalyaAydınİstanbulKatil
Görüş Bildir