Dink Cinayetinin Gizli Tanığı İfade Verdi

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Dink Cinayetinin İhbarcısı Konuştu | Yeni Şafak

Hrant Dink cinayetiyle ilgili ihbar mektubu gönderen başka suçtan tutuklu bir mahkumun kendisi ve ailesinin korunması durumunda, olayla ilgili bilgi ve belge paylaşabileceğini söylediği öğrenildi. Korumaya alındığı belirtilen kişinin ihbar mektubunda, cinayetin kendisi ve davanın sanığı Erhan Tuncel'in de aralarında bulunduğu bir grup tarafından planlandığını söylediği ifade edildi.

Tokat'ta tutuklu bir mahkum, Ogün Samast'ın yargılandığı İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ne ihbar mektubu göndermişti. Kendisinin ve ailesinin can güvenliğinin sağlanması halinde cinayete ilişkin bilgi ve belgeleri paylaşmaya hazır olduğunu bildiren ihbarcının mektubu mahkeme tarafından Dink cinayeti soruşturmasına bakan savcı Muammer Akkaş'a gönderildi. İhbarı inceleyen savcı Akkaş, ihbarı yapan mahkumu ve ailesini tespit ettirdi. Savcı Akkaş'ın talimatı ile ihbarcı ve ailesinin polis tarafından korumaya alındığı öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

'Sonumun Duyar Gibi Olmasından Korkuyorum' | Zaman

Cezaevinde tutuklu bulunan tanığın, gazeteci Hrant Dink cinayetiyle ilgili mahkemeye gönderdiği ihbar mektubunda çarpıcı bilgiler yer alıyor. Eski JİTEM’ci olduğu öğrenilen tanık, suikastı organize eden örgütü gerekli tedbirler alınırsa anlatacağını belirtiyor. Sabancı suikastının cezaevinde öldürülen faili Mustafa Duyar’ın akıbetine maruz kalmaktan korktuğunu ifade ediyor.

Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i öldürmek suçundan ceza alan Ogün Samast’ın örgüt suçundan yargılandığı İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaşan mektubun ayrıntıları ortaya çıktı. Anadolu’daki bir cezaevinde tutuklu bulunan eski JİTEM’cinin yazdığı öğrenilen mektupta önemli bilgiler yer alıyor. Gizli tanık olmak istediğini belirten kişi, cinayetin planlanma aşamasında kendisinin de bizzat yer aldığını söylüyor. Cinayetten önce ve sonra birçok rütbeli askerle telefon görüşmesi yaptığını, görüşme kayıtlarının bulunduğunu aktarıyor. Azmettirici olarak yargılandığı davada beraat eden Erhan Tuncel ile İstanbul’a giderek keşif yaptıklarını iddia ediyor. Sonunun, Afyon cezaevinde Karagümrük çetesi tarafından öldürülen Sabancı suikastının faili DHKP-C’li Mustafa Duyar gibi olmasından korktuğunu vurguluyor. Gerekli tedbirlerin alınması halinde cinayetin ardındaki örgütle ilgili bütün delilleri adlî makamlarla paylaşacağını dile getiriyor. Mahkeme ise tanığın koruma altına alınması için gerekli yazıları yazdı. -

Gazeteci Hrant Dink’i öldürmek suçundan ceza alan Ogün Samast’ın örgüt suçundan yargılandığı İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen mektubun ayrıntılarına ulaşıldı. Mektubu gönderen ve gizli tanık olmak istediğini belirten kişinin, Cezaevinde tutuklu bulunan eski bir JİTEM’ci olduğu öğrenildi. İhbar mektubunda tanık, cinayet öncesi yapılan planlarla ilgili çok sayıda bilgisi olduğunu öne sürüyor. Tanık, ayrıca olay öncesi ve sonrasıyla ilgili, çeşitli asker ve rütbelilerle ilgili yapmış olduğu telefon görüşmeleri ve bunlara ilişkin delillerin olduğunu vurguluyor. Elinde cinayete ilişkin deliller içeren CD ve DVD’leri de teslim edeceğini anlatıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Hrant Dink Cinayetinin Gizli Tanığı: 'Suikastın Planlanmasında Yer Aldım'

Hrant Dink cinayeti davasının seyrini değiştireceği söylenen tanığın yolladığı ihbar mektubunun detayları ortaya çıkıyor. Eski JİTEM'ci olduğu öğrenilen tanık, cinayetin planlanma aşamasında kendisinin de yeraldığını, mahkeme tarafından serbest bırakılan azmettirici Erhan Tuncel'le İstanbul'a giderek keşif yaptıklarını söyleyerek, olayın öncesi ve sonrasında çok sayıda üst düzey askerle yapılan telefon görüşmelerinin kayıtları olduğunu belirterek bu belgeleri mahkemeye göndereceğini söylüyor.

DHA ve Zaman, Tokat'ta bir hapishanede tutuklu bulunan tanığın, Hrant Dink cinayeti tetikçisi Ogün Samast'ın örgüt suçundan yargılandığı İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ne yolladığı mektubun detaylarını yazdı:

  • Sürpriz tanık, eski bir JİTEM'ci.

  • Sabancı suikastının ardından hapishanede öldürülen Mustafa Duyar'la aynı akıbete uğramaktan korktuğunu belirterek kendisinin ve ailesinin korunmasını istiyor. Bu şartların sağlanması durumunda, isim, tanık ve birtakım kanıtlar sunarak söylediklerini ispat edeceğini ifade ediyor.

  • Gizli tanık olmak istediğini belirten eski JİTEM'ci, Hrant Dink cinayetinin planlanma aşamasında kendisinin de bizzat yer aldığını söylüyor.

  • Cinayetten önce ve sonra birçok rütbeli askerle telefon görüşmesi yaptığını belirterek, görüşme kayıtlarının bulunduğunu aktarıyor. Elinde cinayete ilişkin deliller içeren CD ve DVD'leri de teslim edeceğini anlatıyor.

  • Azmettirici olarak yargılandığı davada beraat eden Erhan Tuncel'i iyi tanıdığını vurgulayan gizli tanık, cinayet öncesiyle ilgili çeşitli bilgiler veriyor. Tuncel ile Trabzon'da görüştüklerini anlatan tanık, cinayet öncesi İstanbul'a giderek keşif yaptıklarını ileri sürüyor. Tuncel'in hem emniyet hem de jandarma ile görüştüğünü, her iki tarafa da cinayetle ilgili bilgi verdiğini ve bunun üzerine Tuncel'in Trabzon'a döndüğünü söylüyor. Cinayetin ise kendisinden habersiz gerçekleştirildiğini belirtiyor.

  • Gerekli tedbirlerin alınması halinde cinayetin ardındaki örgütle ilgili bütün delilleri adlî makamlarla paylaşacağını dile getiriyor. Mahkeme ise tanığın koruma altına alınması için gerekli yazıları yazdı.

  • 'Kasten adam öldürme' suçundan tutuklandığını yazan tanık, içinde bulunduğu örgütün talimatıyla suç işlediğini, talimat aldığı kişilerin kendisini birkaç yıl içerisinde çıkacakları vaat ettiklerini belirtiyor. Ancak verilen sözlerin tutulmadığını da söylüyor.

  • Tanığın ihbar mektubu, gereğinin yapılması için Hrant Dink soruşturmasını yürüten TMK 10. maddeyle yetkili Savcı Muammer Akkaş'a da gönderildi.

marksist.org

Haberin Tamamı İçin:

Cinayetinin Gizli Tanığı İfade Verdi

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin bilgilerini paylaşmak isteyen tanığın ifadesinin alındığı bildirildi.

İSTANBUL

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturmada, Dink'in öldürülmesine ilişkin bilgilerini can güvenliğinin sağlanması durumunda paylaşmak istediği belirtilen tanığın ifadesinin alındığı öğrenildi.

Dink cinayeti soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş'ın, kendisi ve ailesi hakkında koruma kararı çıkarılan tanığın ifadesini aldığı kaydedildi.

Tanık sıfatıyla dinlenilen kişinin, Dink cinayetiyle irtibatlı olduğunu iddia ettiği bazı kişilerin isimlerini savcılığa söylediği öğrenildi.

Hrant Dink cinayetinin faili Ogün Samast'ın İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davaya bir ihbar mektubu ulaşmış, mektupta Tokat Cezaevi'nde bulunduğunu belirten bir mahkum, Dink cinayetine ilişkin bilgi ve belgelere sahip olduğunu belirterek, kendisinin ve ailesinin can güvenliğinin sağlanması halinde cinayete ilişkin ifade vereceğini söylemişti. Mahkeme heyeti de söz konusu ihbar mektubunu, Dink cinayeti soruşturmasını yürüten savcılığa göndermişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AfyonİstanbulPolisolay
Görüş Bildir