Görüş Bildir

Dink Cinayeti Davası Sanığına Devletten 20 Bin TL Tazminat

Anasayfa > Gündem

Hrant Dink Cinayeti Davası Sanığına Devletten 20 Bin Lira Tazminat

Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi olmakla suçlanan Erhan Tuncel'in ifadeleri doğrultusunda tutuklanan ve 22 ay hapis yatan eski Trabzon Alperen Ocakları İl Başkanı Mustafa Öztürk'e, devlet, 'haksız yere hapis yattığı' gerekçesiyle 20 bin lira tazminat ödeyecek.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada 'silahlı terör örgütü üyesi olma', 'kasten öldürmeye yardım' suçlarından yargılanıp 22 ay hapis yattıktan sonra beraat eden Mustafa Öztürk, Hazine aleyhine açtığı davada 20 bin lira tazminat kazandı. Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına, Mustafa Öztürk ile avukatı katıldı.

Cumhuriyet Savcısı Erol Taslak, mahkemeye sunduğu esas hakkındaki mütalaasında, dava dilekçesi, mahkeme kararı ve toplanan delillere nazaran, mahkemece dosyadaki mevcut delillerle uyumlu davacı vekilinin beyanları da nazara alınarak, talep kadar maddi manevi tazminata hükmedilmesini istedi.

Yapılan savunmaları dinleyen mahkeme heyeti, Öztürk'ün Hazine aleyhine açmış olduğu davayı kısmen kabul ederek, 20 bin lira da manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Öztürk, duruşmanın ardından yaptığı açıklamada, Hrant Dink davası soruşturması kapsamında 2007 yılı başlarında Erhan Tuncel'in beyanlarına binaen tutuklandığını ve o zaman Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Kamu Yönetimi bölümü son sınıf öğrencisi olduğunu söyledi.

AA

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?