Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı: 'Böyle Bir Fetva Kesinlikle Olmamıştır'

 > 
347PAYLAŞIM

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, dün fetva.diyanet.gov.tr adresinde yayınlanan, tepki çeken soru ve yanıta ilişkin, "Din İşleri Yüksek Kurulumuzun böyle bir fetvası kesinlikle olmamıştır, olmaz, olamaz" dedi. Keleş, söz konusu fetvanın yayınlandığı soru-cevap platformunun da 'istismarı önlemek için' kapatıldığını açıkladı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş

"Din İşleri Yüksek Kurulumuzun böyle bir fetvası kesinlikle olmamıştır, olmaz, olamaz" ifadesini kullanan Keleş, "Bugün yaşanan üzücü olayla ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanımızın talimatıyla kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştır" diye konuştu.

Keleş, şöyle devam etti:

"Alınan güvenlik hizmeti raporuna göre Din işleri Yüksek Kurulumuzun sitesi son günlerde pek çok saldırıya maruz kalmıştır. Başkanlığımızın temel ilke ve prensipleriyle tamamen tezat teşkil eden, Başkanlığımıza ve yüce dinimiz İslam'a yönelik olumsuz algı oluşturmak amacıyla planlanan bu edep ve ahlak dışı sabotajın sorumluları en kısa zamanda tespit edilerek, adalete teslim edilecektir."

'Dini Soruları Cevaplandırma Platformu kapatıldı'

Dini Soruları Cevaplandırma Platformu'nu da kapatmak zorunda kaldıklarını bildiren Keleş, "Milletimizin her ferdinden şunu istirham ediyorum; Diyanet İşleri Başkanlığı ülkemiz, gönül coğrafyamız ve bütün insanlık için son derece önemli bir müessesedir. Bu önemli müessesenin bu tür yalan, yanlış haberlerle yıpratılmaması son derece önem arz etmektedir" değerlendirmesini yaptı.

Ne olmuştu?

Diyanet İşleri Başkanlığı adına fetva veren kurum olarak bilinen Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu'nun, "Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?" sorusuna verdiği ve fetva.diyanet.gov.tr adresinde yayınlanan yanıtı tepkilere neden olmuştu.

Diyanet'ten Tepki Çeken Soru ve Cevap Hakkında Açıklama - onedio.com
Diyanet'ten Tepki Çeken Soru ve Cevap Hakkında Açıklama - onedio.com

Tepkilerin ardından Diyanet, resmi internet sitesinden açıklama yapmıştı.

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir