Dilovası Araştırması: Anne Sütünde Ağır Metal...

 > -

Geçtiğimiz yıllarda kanser ölümleri ve ağır metal kirliği ile gündem de yer eden Dilovası’na ilişkin önemli bir araştırma yayımlandı. Hatırlanacağı gibi bu konuda araştırmalar yaparak ön sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na yönelik soruşturma ve cezalar ile konu uzun süre tartışılmıştı.

Bianet'in haberine göre, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun Dilovası bölgesinde yeni doğan bebek kakalarında ve anne sütünde ağır metal bulunduğunu belirterek yetkilileri uyardığı açıklamalarının kaynağı olan araştırma sonuçları bilimsel bir dergide yayımlandı.

Hatırlanacağı gibi araştırmaya dair yaptığı uyarıcı açıklamalar sonrası Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu hakkında “henüz bir dergide yayımlamadan araştırmasının sonuçlarını halka duyurması ile etik bir kusur işlediği” iddia edilmiş ve halkta paniğe neden olmak suçlamasıyla ve hapis cezası istemiyle yargılanması talep edilmişti.

Yayın üç yıl sürdü

“Onur’umuzu savunuyoruz” hareketi tarafından yapılan açıklamaya göre Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ve araştırma ekibinin çalışması SCI-exp. kapsamında yer alan International Medical Journal dergisinde yayımlandı.

Açıklamada araştırma kapsamında son ölçümlerin Şubat 2011’de, son laboratuar analizlerinin de Mayıs 2011’de bitirildiği, araştırma makalesinin adı geçen dergiye yayımlanmak üzere 21 Kasım 2012’de kabul edildiği ve Şubat 2014’te yayımlandığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Halk sağlığı için büyük tehlike arz eden çevre kirliliği konusunda yapılan bu önemli araştırmanın sonuçlarının kamuoyu ile hızla paylaşılması, bir akademisyenin doğal ve temel sorumluluğu olması gerekirken, patronların çıkarlarına, kâr hırslarına hizmet eden siyasiler, bürokratlar, üniversite yöneticileri Onur Hamzaoğlu’nu taciz ettiler. Ürettiği bilgiyi itibarsızlaştırmaya çalıştılar. Toplumun bilgilenme hakkını engellemek istediler. Bütün argümanları bu bilgilerin henüz yayımlanmamış olduğu için halka duyurulamayacağı üzerine kuruluyordu. Prof. Dr. Hamzaoğlu ise acil müdahale edilmesi gereken bir halk sağlığı sorunu için 3 yıl beklenemeyeceğini söylüyordu.

Ağır metal değerleri yüksek

Yayımlanan araştırmada, sanayinin yoğun olduğu Dilovası bölgesi ile sanayi bölgesi olmayan Kandıra İlçesi’nden seçilen anne ve bebeklerden alınan örnekler analiz edildi, hava kirliliği ölçümleri yapıldı. Çalışmada sanayi bölgesi olan Dilovası bölgesinde doğum sonrası annelerin ilk sütleri ve bebeklerin ilk kaka örneklerinde alüminyum, arsenik, kadmiyum, bakır, demir, cıva, kurşun ve çinko gibi ağır metal konsantrasyonlarının sanayi bölgesi olmayan Kandıra bölgesinden alınan örneklere göre yüksek miktarlarla olduğu belirlendi. (

 Cavit Işık Yavuz | Bianet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir