Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dil, Konuşma ve İletişim Bozukluklarının Ne Kadar Farkındayız?

-

Dil ve konuşma terapisi dünyada 100 yıldan fazla bir geçmişi olan ancak Türkiye'de oldukça yeni bir sağlık meslek alanıdır. Her yaştan kişilerin sahip olduğu her türden dil, konuşma ve iletişim bozukluklarının ayırt edilmesi ve iyileştirilmesinden sorumludur.

Kaynak: https://www.facebook.com/iletisimbenimis...

1. Çoğunuz Oscar ödüllü 'Zoraki Kral' filmini izlemişinizdir. Merak etmeyin kullanılan yöntemler artık o şekilde değil, daha güncel ve kanıta dayalı yöntemler kullanılmaktadır.

Ses, hece ve sözcüklerde uzatmalar, tekrarlar veya duraklamalarla ortaya çıkan konuşmadaki akıcılık bozukluğudur. Amerikan Konuşma-Dil ve İşitme Birliği'nin verilerine göre popülasyonun %5'inde hayatlarının bir kısmında görülen bir iletişim sorunudur. Bu problem konuşma terapisi ile kontrol altına alınabilmektedir.

2. Afazi

Genellikle bir inme sonucunda aniden ortaya çıkan, çoğunlukla yetişkinlerde görülen ve beynin dilden sorumlu alanlarının hasarlanmasından kaynaklanan bir dil bozukluğudur. Beraberinde konuşma, okuma ve yazma problemleri de görülebilmektedir.

3. Amcası da geç konuşmuştu diyerek beklemeyin!

Dil ve Konuşma Gecikmesi: Dil ve konuşma gecikmesine zeka engeli, otizm, işitme problemleri, genetik bozukluklar ve nörolojik problemler gibi bir çok çok rahatsızlık neden olabilir. Ayrıca hiçbir neden olmadan da dil ve konuşma gecikebilir. Problemin erken ayırt edilmesi gerekli desteğin alınabilmesi için önemlidir.

4. Onlara halk arasında tavşan dudağı ve kurt ağzı denilmektedir.

Dudak-Damak Yarıklığına Bağlı Konuşma Bozukluğu: Dudak-Damak yarıklığı; dudak, sert damak, yumuşak damak, diş, burun gibi yapıların birinin ya da birden fazlasının yapısal olarak bozuk olmasına, dolayısıyla bu yapıların sesleri üretmek için gerekli olan hareketleri uygun bir biçimde oluşturamamasına neden olmaktadır. Bu problemde, konuşma terapisinin başarısı ekip çalışmasıyla varılan başarıya bağlıdır.

5. İşitme Kaybına Bağlı Dil ve Konuşma Sorunları

Bazı bireylerde doğuştan veya sonradan farklı sebeplerle işitme kaybı oluşabilmektedir. İşitme engeli olan bireylerin çok büyük kısmında farklı derecelerle dil ve konuşma problemlerine rastlanmaktadır. Bu bireylerin erken ayırt edilmesi ve iletişim problemlerinin sağaltımında dil ve konuşma terapistinin önemli bir rolü bulunmaktadır.

6. Motor Konuşma Bozuklukları

Konuşmanın oluşumunda beyinde birçok kısım aktive olur ve bu oldukça karmaşık bir motor süreçtir. Bazı bireylerde nöromüsküler veya bilişsel nedenlerle bu sistem etkilenebilir. Apraksi ve dizartri motor konuşma problemlerine örnek olarak verilebilir. Bu bozukluklar motor planlama süreçlerini, prozodiyi ve fonasyonu etkileyebilir. Dil ve konuşma terapisi ile bu bozukluklarda önemli ilerlemeler sağlanabilmektedir..

7. Otizmi çoğumuz 'Rain Man' filmi ile tanıdık ve Raymond Babbitt karakterini çok sevdik . Ancak tüm otizmli bireyler onun kadar şanslı değiller ne yazık ki.

Otizm spektrum bozukluğu; nörogelişimsel bir bozukluktur ve bu bireylerin çok büyük kısmında farklı biçim ve derecelerde dil, konuşma ve iletişim problemlerine rastlanmaktadır. Bu bireylerin erken ayırt edilmesi ve bu problemlerinin iyileştirilmesinde dil ve konuşma terapistinin rolü büyüktür.

8. Her gün yüzlerce kez yaptığımız şeyin aslında oldukça karmaşık bir süreç olduğunu düşündünüz mü hiç?

Yutma bozukluğu, yeme ve içme sırasında görülen yutma güçlükleridir. Bu bozukluk, inme, beyin travması, Alzheimer gibi bir çok nörolojik hastalıkta görülebilmektedir. Yutma bozukluğunun ayırt edici tanısı ve terapisi dil ve konuşma terapisti tarafından yapılır.

9. Ses Bozuklukları

Kısık ve biraz çatallı ses birçok kişi için kulağa çekici gelse de altında bir patoloji yatması büyük olasılıktır.

Ses bozukluklarının birçok nedeni olabilmektedir. Ses bozukluğu yaşandığında öncelikle hekim muayenesi gerekmektedir. Hekim, sizlere tanıda yardımcı olacaktır ve tıbbi tedavi gerektiğinde uygulayacaktır ya da ses terapisi gerektiğinde sizi bir dil ve konuşma terapistine yönlendirecektir. Bazı ses bozukluklarında önleyici ve sağlatıcı teknikler konuşma terapistleri tarafından uygulanmaktadır.

10. Einstein veya daha birçok dahinin bu problemden muzdarip olduğu çoğunlukla bir şehir efsanesi olsa da günümüzde birçok birey bu sorundan muzdariptir.

Disleksi, doğru ve/veya akıcı sözcük tanıma ve sözcük çözümleme güçlüğü olarak karakterize bir okuma problemidir. Bu bireylerde zekanın normal ve normalin üstü olması beklenmektedir. Aynı zamanda bu grupta okuduğunu anlama ve sözcük öğrenimi ile ilgili problemler de görülebilmektedir. Disleksinin ayırt edilmesi ve müdahalesinde dil ve konuşma terapistinin önemli rolü bulunmaktadır.

Bonus: Dil, Konuşma ve İletişim Bozuklukları Farkındalık Platformu

Dil, Konuşma ve İletişim Bozuklukları Platformu ile bu az bilinen mesleği geniş kitlelere tanıtmak, meslekte doğru bilinen yanlış şeylerin azaltılması ve bunlar yerine doğru bilgilerin aktarılması amaçlanmıştır. Daha fazla bilgi ve paylaşımlardan haberdar olmak için sayfamıza bekliyoruz.

https://www.facebook.com/iletisimbenimisim/

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mahmut-demir5

Bunların hepsi ve tüüüm psikolojik fizyolojik hastalıklara çare GAPS.

oguziii

Modern yöntemlerde işe yaramaz 19 yaşındayım 5 yaşından beri kekemeyim üç farkli kursa gittim ama sonuc hep ayni

muhammed-alkan1

Değerli Oğuzhan Kılıçaslan birden fazla kursa gitmiş olmanız bir uzmana gittiğinizi göstermez. Dil ve Konuşma Terapistleri hiçbir alanda kurs vermemektedir. Bireye özgü terapi yöntemlerine başvurmaktadırlar ve kullanılan terapi yöntemlerinde bireye ve bireyin isteğine % 100 bağlı olmaktadır.

sciencesoldier

bildiğim kadarıyla kursla olmaz bu iş doktora görünmen gerek

melih-isleyen

Kekemelik bir hastalık değildir.Bu yüzden doktora gitmek yerine bir DİL ve KONUŞMA TERAPİSTİ' ne başvurmanız, daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Görüş Bildir