Dikkat Sakın Aldanmayın!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Dikkat Sakın Aldanmayın!

Dikkat Sakın Aldanmayın!

Habertürk

Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği genel başkanı Fuat Engin son dönemde “mesafeli satışlarda” özellikle de internet yoluyla yapılan satışlarda olağanüstü düzeyde artan aldatıcı satış yöntemleri konusunda yaptığı yazılı açıklamasında, tüketiciye ve yetkililere uyarı ve önerilerde bulundu.

Piyasa değerinin altında ürün satan alışveriş sitelerine ve reklamlara dikkat!

Cazip tekliflerle tüketicileri üye yapan ya da satış yapan hayali alışveriş siteleri tüketicilerin alışveriş yapmasından sonra ortadan kayboluyorlar.

Özellikle de Facebook'ta yayınlanan reklamlar da piyasa fiyatı 1.200,00-1500TL olduğu belirtilen telefonların 500,00-750,00 TL gibi fiyatlarda olması nedeniyle verilen siparişlerin teslimi sonucunda önemli sorunlar ortaya çıkıyor. Tüketiciler sosyal medyada yayınlanan reklamlarla “fırsat ürünü” gibi adlar altında tuzağa düşürülerek dolandırılmalarının sonucunda satıcının peşine düşerek yurdun dört bir yanından belirtilen adrese gittiklerinde firmayı bulamayınca bir kez daha hayal kırıklığı yaşıyorlar. Verilen telefonlar arandığında ise telefonu açan görevliler tarafından dolandırdıkları tüketicilere malı kargo şirketi ile gönder paranı iade edeceğiz denilmekte, telefonlar gönderildiğinde ise paralar iade edilmemektedir. Ayrıca, devam eden reklamlar nedeniyle de yapılan yeni aramalarda da tüketiciler dolandırılmaya devam edilmektedirler.

İnternetten ucuz diye kapıda ödeme seçeneğiyle satın aldığınız ürünü kapınıza getiren kargo görevlisinin sahte olması da işin bir başka boyutu. Teslimat yapmaya gelen kişinin “Parasını ödemeden paketi alamaz ve açamazsınız” yaklaşımıyla çaresizce ödemeyi yapan tüketici paketi açınca kutunun kağıt kırpıntısı, alakasız ya da değeri sipariş edilen maldan çok düşük başka bir ürün olduğunu gördüğünde dolandırıldığının farkına varıyor ancak iş işten geçmiş oluyor.

Tüketiciye Öneriler

  • Öncelikle, kaynağı belli olmayan ucuz ve cazip görünen ürünlerle yeterince inceleme yapmadan sipariş vermeyin. Emin olmadan kredi kartı bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.

*Kapıda ödeme seçeneğiyle mümkünse telefon ve benzeri ürünleri almayın! Alırsanız da firmayı iyice araştırın. Kargoyu getiren kişinin kıyafetine aldanmayın kimlik

*Ödediğiniz paranın makbuzunu isteyin daha da önemlisi kargo poşetinin üzerinde kargo şirketinin resmi barkodu ve kişinin elinde barkot okuyucusu var mı? Buna çok dikkat edin. Kargoyu alır almaz içine bakın sizin de canınız yanmasın!”

*Kendilerini kargo görevlisi olarak tanıtan kişilerden kurum kimlik kartlarını göstermelerini talep edin,

*Teslim edilmek istenen ürünün veya ödeme şartlı gönderilerin üzerinde kargo şirketine ait geçerli bir barkot numarası olup olmadığına dikkat edin. Üzerinde barkot numarası bulunmayan hiçbir ödeme şartlı gönderiyi kabul etmeyin,

*Ödeyeceğiniz tutarla ilgili firmanın bilgileri olan tahsilat makbuz isteyin. Göndericiye ait fatura sevk irsaliyesini mutlaka arayın.

  • Aksi durumlarda gönderiyi teslim almayarak en yakın polis karakoluna veya PTT işyerine müracaat edin,
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookKredi KartıPolis
Görüş Bildir