Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dikkat Psikopat Olabilirsiniz!

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Dikkat Psikopat Olabilirsiniz!

Dikkat Psikopat Olabilirsiniz!

Acımasızlar. Vicdanları yok, yaptıklarından pişmanlık duymuyorlar. Araştırma sonuçları, psikopatik seri katillerin ortak özelliklerini böyle sıralıyor. Bunda bir gariplik yok. Tuhaf olan, aynı özellikleri siyasetçilerle dünya liderlerinin de taşıması.

İkna kabiliyetleri yüksek. Cazibelerini kullanmakta ustalar. Kendilerine aşırı değer biçiyorlar. İnsanları kullanma beceresine sahipler. Başkalarının ne düşündüğünü önemsemiyorlar. Eylemlerinin doğurabileceği toplumsal, ahlaki ve yasal sonuçları zerre kadar umursamadan hareket edebiliyorlar. İstediklerinde, kendilerine sıradan insan havası verebiliyorlar. Zayıfları diğerlerinden ayırma yeteneği var onlarda. Acımasızlar. Vicdanları yok, yaptıklarından pişmanlık duymuyorlar.

Araştırma sonuçları, psikopatik seri katillerin ortak özelliklerini böyle sıralıyor. Bunda bir gariplik yok. Tuhaf olan, aynı özellikleri siyasetçilerle dünya liderlerinin de taşıması. Başta John. F. Kennedy ve Bill Clinton olmak üzere, aralarında Roosevelt’lerin de bulunduğu bazı ABD başkanlarının psikopatik özellikler sergilediği biliniyor. (Ayrıntılı liste www.wisdomofpsychopaths.co.uk adresinde.)

Beyinlerinin duygu bölgesinde hasar var

Tespitlerden bir diğeri, bir dizi psikopatik özelliğin, iş hayatındaki liderlerde suçlulardan daha yaygın olduğu. Psikopatlığın iki ana özelliğini –riskten kaçınmama ve vicdan yokluğu– taşıyan birinin, duruma göre suç veya iş dünyasında başarılı bir kariyere sahip olma ihtimali yüksek.

“Psikopatların hepsi demir parmaklıklar arkasında değil. Öyle anlaşılıyor ki çoğu işyerlerinde. Üstelik bazıları gayet başarılılar.” Bu uyarıyı yapan, psikopatların beyinlerinin nasıl çalıştığını örnek olay ve araştırmalarla anlatan Olağan Psikopatlar kitabının yazarı, Oxford Üniversitesi’nden Prof. Kevin Dutton.

Muhtemelen gözlerinizin faltaşı gibi açılmasına neden olan bu durumun basit bir tıbbi açıklaması var aslında. Bu kişilerin beyinlerindeki elektrik devreleri normal insanlarınkinden farklı. “Beynin kontrol kulesi” olan fındık büyüklüğündeki amigdala bölgesinde var olan hasar, kişiyi diğerlerinden farklı kılıyor. Beyinlerinin duygu bölgelerinde hasar olanlar, “normal” insanların hissettiklerini hissetmiyor. Bir psikopatın duygunun kelimelerini anladığını ama müziğini duyamadığını söyleyen Dutton’ın verdiği örnek yeterince açık: “Seni seviyorum dediğinde, onun için bu sözün ‘Ben kahve alayım’ demekten farkı yoktur...”

Olağan Psikopatlar ’da yer verilen araştırmalardan bir başka ilginç bulgu ise şu: Bir cerrahla, bir binaya veya uçağa baskın yapan özel tim askerinin kafa yapıları birbirine çok benziyor. Tahmin edeceğiniz üzere, her ikisi de psikopat profiline uyuyor. Aralarında çok ince bir çizgi var. Uzmanın zamanla deneyimle kazandığı kimi niteliklere, psikopat doğuştan sahip. Farklı bir açıdan bakıldığında, bomba imha uzmanlarının da psikopatik özellikler taşıyanlarla bazı ortak yönleri olduğu görülüyor. Tıpkı organ kesme, işkence ve öldürme görüntüleri izletilen bir psikopatta olduğu gibi, bomba imha uzmanlarının da tehlike ve risk altında kalp atışları yavaşlıyor.

Kitap ilerlerlerken listeye avukatlar ve gazetecilerle beraber ajanlar da dahil oluyor. Ajanların gölgeler içindeki dünyasının, radara yakalanmayan seri katillerin dünyasıyla büyük benzerlikler taşıdığını belirten Dutton’ın saptaması şaşırtıcı değil: Birinde derinlerde yatan, ağza alınmaz gizli tutku, diğerinde öldürme izni olarak karşılık buluyor.

Bir de “kirli işleri yaptırmak” üzere seçilip görevlendirilen kişiler var, aynı profile giren. “Zor kararlar almaktan, nahoş sorular sormaktan, kelle koltukta dolaşmaktan korkmayan” kimseler bunlar.

Etrafımız potansiyel katillerle mi çevrili?

Dutton, okurlarının “Acaba ben de psikopat mıyım” diye meraklanacaklarını düşünmüş olmalı ki, kitabın ilk sayfalarında küçük bir test yapıyor. Psikopatik özellikler taşıyıp taşımadığınızı böylece anlıyorsunuz. Gerçi arada bir kafanız karışıyor. Kendinizden değilse de, özellikle iş çevrenizdeki kimilerinden ürküyorsunuz. Sizce de şu tanım epeyce tanıdık değil mi: “Eğer psikopat bir durumdan çıkar sağlayabilecekse, işin ucunda herhangi bir ödül varsa harekete geçiyor. Doğabilecek negatif sonuçlar ve risk ne olursa olsun. Tehdit veya düşmanlık karşısında sakinliğini koruyor, dahası bu gibi durumlarda ‘gereken neyse’ yapmak için lazer gibi odaklanabiliyor.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriKitapdiziolay
Görüş Bildir