Dikkat! Önümüzde 3 Önemli Seçim Var!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Dikkat! Önümüzde 3 Önemli Seçim Var!

Dikkat! Önümüzde 3 Önemli Seçim Var!

Eski Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, "Enflasyonda gitmemiz gereken epey yolumuz var. Gelişmekte olan ülkelerin ortalama enflasyonu 4,5-5, bizim 8. Neredeyse iki katı. Adam olacağız, ekonomimizi iyi yöneteceğiz, enflasyonu yöneteceğiz, düşük faiz kendiliğinden gelecek" dedi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski Merkez BankasıBaşkanı Durmuş Yılmaz, ''Faize düş deyince düşmüyor'' ifadesini kullanarak, ''Enflasyon ayağında gitmemiz gereken epey yolumuz var. Gelişmekte olan ülkelerin ortalama enflasyonu 4,5-5, bizim 8. Neredeyse iki katı yüksek. Adam olacağız, ekonomimizi iyi yöneteceğiz, enflasyonu yöneteceğiz, düşük faiz kendiliğinden gelecek'' dedi.

Yılmaz, Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) ve Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) tarafından düzenlenen ''Türkiye ve Dünya Ekonomisinde Güncel Değerlendirmeler: Neredeyiz, Nereye Gidebiliriz?'' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye'nin yüzde 5'lik büyüme potansiyeline sahip olduğunu, bunun üzerinde büyümenin cari açık riskini doğurduğunu ifade eden Yılmaz, büyüme potansiyelinin artmasının verimliliğin artmasına bağlı olduğunu kaydetti.

Yılmaz, şöyle konuştu:

''Geçen 10 yılda birinci nesil reform hareketlerini tamamladık, ekonominin bozulan dengelerini onardık ve bunun sonuçlarını aldık. Burada da anahtar kelime mali disiplin. Bizim son 10 yılda en önemli başarımız mali disiplindir. Açıktan para basmadık, bütçeyi kontrol altına aldık ve kesinlikle popülist davranmadık. Bu süreçte önemli tecrübeler edindik. Önümüzdeki dönemde de bu birikimleri, dersi, tecrübeyi aynen devam ettirmemiz gerekir. Eğer mali disiplinden taviz vermezsek biz bu yapısal sorunun da zaman içinde üstesinden geliriz. Buradan önümüzdeki süreçte üç tane seçim var. Bu seçimlerde çok farklı bir şey olursa aldığımız dersleri unutursak bedel öderiz. Ama ben bu tecrübelerin toplum hafızasına, siyasetçinin zihnine yer ettiğini düşünüyorum.''

"Aldığımız dersleri unutursak bedel öderiz"

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Merkez Bankası
Görüş Bildir