Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dikkat; Avrupa Turizmi Geliyor

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

Dikkat; Avrupa Turizm'i Geliyor

Dikkat;  Avrupa Turizm'i Geliyor

Dünyanın en çok turist çeken bölgesi olma özelliğine sahip Avrupa turizm açısından istenilen değeri görüyor mu? Turizm pazarındaki son gelişmeleri PTYB Profesyonel Turizm Yöneticiler Başkanı , Turizm Köşe Yazarı, Otel Genel Müdürü Umut Çakırhan ile konuştum…

İşte o röportaj!...

SİZCE AVRUPA TURİZMİNDEN NE ANLAMALIYIZ?

Avrupa’da yeni bir akıma dikkatinizi çekmek istiyorum. Dünyanın en çok turist çeken bölgesi olma özelliğine sahip Avrupa’da ortak turizm politikası son dönemlerde fikri ilgi görüyor. Öyle ki Fransa ve İtalya, dünyaca ünlü üzüm bağlarını ABD ve Japonya piyasalarında tanıtım için ortak kampanya başlatıyorlar. Hollanda, İsveç, Norveç ve Danimarka birlikte çok sayıda projeye imza attılar; bu ortak projeler ortak tanıtım zorunluluğunu ortaya çıkarttı. Başarılı olunduğunu Kuzey Avrupa turizm haraketliliğinden anlamak mümkün. Fransız, İspanyol, İtalyan ve Portekizli turizm profesyonelleri arasındaki ortak proje kontakları da hızlanmış bulunuyor. Bu girişimlerin önümüzdeki yıllarda ortak “Avrupa” projelerine öncülük edeceğine kesin görünüyor.

Yakında Avrupa Turizmi doğacak . Bu varsayımdan yola çıkarak, Avrupa ülkeleri, hem dünya pazarındaki paylarını koruma, hem de ortak bir “Avrupa kimliği” yaratma yolunda ortak turizm projelerine soyunmuş olacaklar.

Dünyanın turizm pastasında Türkiye ve Avrupa’nın turizm pastasında Türkiye pay kaybetmemek ve yalnız kalmamak için müşterek proje ile tanıtımlara önem vermek zorundadır. Son dönemde bu anlamda atılan Mısır adımını doğru bulmakla beraber yeterli görmüyorum. Avrupa turizminin içinde olmak her zaman karlı ve prestijli olacaktır.

BU YENİ AKIM BİZİ NASIL ETKİLER?

Eğer yeni yol programı hazırlanmazsa Avrupa’nın ortak tanıtımına karşın daha etkisiz bir tanıtımın sahibi olabiliriz. Zaten Türkiye’nin son dönemlerde tanıtımda özensiz tavrı bu konuda bizi oldukça geride bıraktı. Fuarlarda dolu bookingler le dönemiyoruz eskisi gibi. Tanıtımların daha proaktif ve hedefe yönelik olması gerekmekte. Biz ise hala ‘’ülke’’ tanıtımı yapıyoruz... Bu tanıtım adımını çoktan geçmiş olamamız lazım globalleşen dünya da nokta tanıtımları daha önem kazandı ; örneğin İstanbul-Çeşme-Bodrum Alanya gibi…

AVRUPA TURİZMİNE DÖNECEK OLURSAK BİZ NASIL BİR DURUŞ GÖSTERMELİYİZ SİZCE

Türkiye konumunu ve destinasyonlarını öncelikle komşularına açmalı, Yunanistan ve Bulgaristan destinasyon ve proje paylaşabileceğimiz en yakın alternatifler gibi görünüyor. Özellikle iki unsura dikkat etmemiz lazım birincisi Yunanistan kendi tarih ve kültür dokusunu tanıtırken hep bir ayağı eksik kalmak zorunda çünkü Efes olmadan, Bergama olmadan, İstanbul olmadan tarihlerinin tamamını anlatmaları zaten mümkün değil. İkinci unsur ise ekonomik girdler ve bölgesel faktörler. Yunanistan ayağında Evros bölgesi yani Selanik’e kadar ve Bulgaristan tarafında Haskova’ya kadar olan bölgeler bize çok yakın ve nispeten Yunan ve Bulgar turizm gelirinden en az pay alan bölgeler. Buralarının Edirne-Haskova-Selanik üçgeninin içine rahatlıkla alabiliriz. Ayrıca Ege adaları da önemli Gökçeada-Bozcada’yı Yunan adalarının zincirinin bir parçası haline getirebiliriz.

YUNANİSTAN YA DA BULGARİSTAN BU İŞBİRLİĞİNİ NEDEN KABUL ETSİN

Elbette kolay bir süreç değil , ama Domino etkisi yapabilecek ortak projelerle bu işin ilk adımı atılabilir , bununla ilgili 2012 yılında BALKAN HAVAALANI projesini kamuoyu ile paylaşmıştım. Balkan havaalanı projesi kabaca üç ülkenin kesişme noktasına ; üç ayrı kapıdan üç ayrı ülkeye açılan bir havaalanı projesiydi. Bu tarz projeler otomatikman bölgesel etkiyi arttıracak ve ortak yatırım ve ortak hareket zorunluluğu getirecektir.

Ayrıca Avrupa’nın ekonomik krizinin özellikle Yunanistan da etkisi oldukça fazla olmuştur , müşterek proje atağı AB’nin Yunanistan’a açtığı kredilerde hem bir rahatlamaya hem de o ülkeler için kaynak girişine vesile olacaktır. Belki de bu süreç iki tarafında önüne gelen en iyi fırsattır.

Hiç göz ardı edemeyeceğimiz bir konuda Türkiye’nin güçlenen ekonomik ve siyasi varlığıdır. Ülkemiz etkinlik alanının gitgide artması ve gerek Avrupa, gerek Asya yada Afrika ülkelerinde ki imajı ile Arap yarımadasında ki kabul gören varlığı uluslararası ortak yatırımlar için çok uygun bir iklimi doğurmaktadır. Bu treni kaçırmamalıyız..

BU TREN KAÇARSA NE OLUR…

Öncelikle Avrupa pazarında ‘’ortak avrupa’’ ile mücadele etmek zorunda kalırız ki ülkemize gelen turistlerin %60’lık kesiminden bahsediyoruz, sadece bu da olmaz ortak Avrupa tanıtımlarının Rusya ve benzer ülkeler üzerinde de çok etkili olacağını şimdiden görebiliriz. Bu nedenledir ki zaman kaybetmeden Avrupa ortak turizm projelerinde ya da kolayca yapılabilecek olan ORTAK DESTİNASYON çalışmalarına hız vermeliyiz. Burada bakanlıkların çalışmalarından ziyade TUR OPERATÖRLERİMİZİN aktiviteleri daha önemlidir.

PEKİ DÜNYAYI GEZEN BİRİ OLARAK EN ÇOK TAVSİYE ETTİĞİNİZ ÜLKELER NERELERİ…

Avrupa da Yunanistan İspanya ve İtalya tercih ettiğim ülkelerdir. Asya’da Malezya Makao Kore Tayland ve Singapur bunları bir routta gezmeniz mümkün.. Mısır ve Lübnan görmeyenler için kaçırılmayacak bir gezi olur. Amerika kıtasında ise Meksika Şili ve Peru son zamanlarda da Küba keyif alınabilecek yerler olarak sıralanabilinir…

TÜRKİYE’YE YAKIN KÜLTÜRDEKİ ÜLKELER...

Yunanistan gerçekten en bilindik yakın kültür bize keza Azerbaycan son dönemde yoğun Türk turist almakta ama bence en yakın kültür Güney Kore’de. İnsanlarının cana yakın ve sıcak tavırları kültürlerinde ki saygı ve yemek anlayışları bize oldukça yakın.

EN UCUZ ÜLKE SİZE GÖRE

Nabibya ve Bolivya gerçekten çok ucuz ülkeler benim son dönem tercihim ise Sudan ; ilk gezim yine Sudan’a olacak.. Birde cüzdanınızdan ulaşım dışında çok az para harcayabileceğiniz Nepal var.

VİZESİZ GİDİLMESİ GÖRÜLMESİ GEREKEN ÜLKELER ARASINDA HANGİLERİ ÖNCELİKLİ TERCİH SIRALAMASINDA…

Bali ve Maldivler vize istemiyor bizden Jamaika ise vizesiz bir seçenek , benim gündemimde ise son dönemlerde Cape Verde var. Cape Verde de Portekiz ve Afrika kültürünün etkileri beraber görmek mümkün. Eğer balayı gibi özel bir tatilse planladığınız size Kerala’yı tavsiye edebilirim. Kerala Hindistan'ın güney batı sahili boyunca uzanan çok iyi bir baladı destinasyonu sunabilir size.

PEKİ EN BİLİNEN GÖRÜLDÜĞÜNDE HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIĞINIZ ÜLKE VARMI…

Beklentilerinizin üst düzeyde ise her ülkede hayal kırıklığına uğramanız mümkün aslında ,ama kendinizi şartlamadığınız halde hayal kırıklığına uğradıysanız bu ülke olsa olsa Mısır olurdu. En çok tercih edilen ulaşım olarak ise , hava ulaşımı herzaman; zaman kaybından kaçmamızı sağlıyor ayrıca nispeten daha ekonomik. Çok ekstra bir gezi değilse yani SİBİRYA EKSPRESİ turu yapmıyorsanız hava ulaşımı daha iyi. Sibirya ekspresi demişken gidilmesi gereken bir gezi olarak onunda ismini anmak isterim.

BU YOĞUNLUKTA AİLENİZE VAKİT AYIRABİLİYORMUSUNUZ

Şimdilik öyle bir sorunum yok, bekarlığın sultanlık tanımı gibi, Bir evlilik yaptım ve noktaladım, bu sorunuzu daha sonra cevaplama hakkımı kullanıyorum.

Teşekkür ediyorum, PTYB Profesyonel Turizm Yöneticiler Başkanı , Turizm Köşe Yazarı, Otel Genel Müdürü Umut Çakırhan son olarak okuyucularımıza aktarmak istediğiniz bir şey varmı…

Ülkemiz Doğudan’da Batıdan’da Kuzeyden’de Güneyden’de ; nereden bakarsanız bakın büyük ve güçlü bir ülkedir. Turizm alt yapısı itibariyle Akdeniz çanağında ve Ege’de lider ülkelerdendir. 2023 yılında 100 Milyar Dolar turizm geliri hedefleyen bir ülkenin öncelikle kendi farkındalıklarını görmesi ve bu farklılıklarını profesyonelce kullanabilmesi gerekmektedir. Dilerim ki ülke turizmine yön verenler ; imza selaahiyeti sahipleri Avrupa’da doğan ortak adım kararını doğru okuyabilir ve ülkemizi bu değişime adapte edebilir.

Bütün okuyuculara sevgilerimi yolluyorum , Gülay Tunçel bu imkanı bana verdiğiniz için Ben teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiAzerbaycanBodrumEvlilikFransaHindistanİspanyaİstanbulİsveçİtalyaJaponyaKoreLübnanMısırNorveçPortekizRusyaTercihYunanistan
Görüş Bildir