Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dibimizdeki Tehlike: Telefon Almadan Önce Hiç SAR Değerini Kontrol Ettiniz mi?

-

Telefonlarımız neredeyse bütün gün elimizde. Radyasyon gibi zararlarını bilmemize rağmen telefonlarımızda vazgeçemiyoruz. Peki, telefonun bu zararlarını bir nebze olsun azaltmamıza yardımcı olan SAR değeri hakkında bir bilgiye sahip miyiz?

Telefonlarımızı başlangıçta sadece haberleşme için kullanıyorduk.

Fakat artık günümüzde telefonlar hayatımızda haberleşmeden ziyade bambaşka bir boyut kaplıyor.

Telefonların sayısız faydası var, fakat öyle bir zararları da var ki!

Telefonların yararları sayamayacağımız kadar fazla, fakat radyasyon yayarak verdiği zarar bütün faydaları örtebiliyor.

Telefonunuzun ne kadar radyasyon yaydığını SAR değerine bakarak öğrenebilirsiniz.

SAR (Spesific Absorption Rate - Özgül Emilim Oranı) değeri halk arasında, yanlış çeviri sonucu ''telefonun yaydığı radyasyon değeri'' olarak biliniyor.

Halk arasındaki tanımını yaptık. Doğru tanım ise…

Elektromanyetik bir ortamda maruz kalınan radyo frekansının, insan vücudu tarafından absorbe edildiği enerji değeridir. Yani SAR'ı sadece telefonlar değil, MRI gibi elektromanyetik alan oluşturan cihazlar da üretir.

"SAR değeri nasıl belirtilir?" diye merak ediyorsanız…

Konuşmamız gerektiği zamanlar telefonu kulağımıza götürdüğümüz için, SAR'ın en çok etki ettiği bölge başımızdır. Bunun için ölçümler, baş bölgesinden ya da küçük bir örnek doku hacmi (genellikle 1 ya da 10 gram) üzerinden yapılır. Doku kütlesi tarafından absorbe edilen enerji W/kg olarak belirtilir.

Her bölgenin bir SAR değeri vardır.

Amerika: Federal İleşitim Komisyonu'nun (FCC) aldığı karar göre, 1 gram doku üzerinde absorbe edilen SAR değeri, en fazla 1.6 W/kg.

Avrupa: AB, Uluslar Arası Elekroteknik Komisyonu (IEC) standartlarını kabul ediyor. Yani 10 gramlık doku üzerinde absorbe edilen SAR değeri, en fazla 2 W/kg.

SAR değerinin sağlığa kısa ve uzun vadede zararları hakkında Dünya Sağlık Örgütü bir açıklama yaptı.

Kısa sürede görülebilecek etkilerin en belirgin olanı radyo frekans enerjisinin, vücut ya da beyin gibi belirli organlar üzerindeki sıcaklığı arttırmasıdır. Hayvanlar üzerinde yapılan uzun süreli radyo frekans alanı testlerinde, kanseri tetikleyebilecek bir olgu bulamamışlar. Çocuk, ergen ve yetişkinler için hala araştırmalar devam ediyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cagdas-ogan

SAR'dı korkular, gelecek yıllar, düşündüm sensiz nasıl yaşanacaklar....

evgal

en yüksek sar değeri ucuz çin telefonlarında, hemen sonra da iphonelardadır. en az sar değeri en son -2 sene önce baktığımda- galaxy note 2 deydi, daha iyisi çıktı mı bilmiyorum ama samsunglar genel olarak iphonedan daha iyi sonuçlar çıkarıyor

feyk

E=f.c einstein-planck denklemi. basitce frekans carpi isik hizinin bir elektromagnetik dalganin enerjisini verdigini soyler. yani bir radyo sinyalinin enerjisi frekansiyla dogru orantilirdir. ve bilmeyenler icin isikda bir elektromagnetik dalgadir. yani ozunde telefonunuzdaki radyasyonla ayni seydir, sadece frekansi farklidir. simdi isikla telefonun frekansini bir karsilastirlarim. telefon 1-2.4x10^9hz, isik 4-8x10^14hz. yani bir ampul isiginin enerjisi bile telefonun mikro dalgasindan 100bin kez daha kuvvetli. miktara girersek telefonun cikis gucu 100-200mw seviyesindeyken ortalama bir ampul bunun 100kati 20w civarlarinda. gunesin isik gucunden ve uv isigindan hic bahsetmiyorum bile. radyasyon diye bir panik havasi yaratilmis ama isiginda bir radyasyon oldugu, ionize radyasyonla, dusuk enerji radyasyonun farklari gozden kacirilmis. yada bilmiyorum insan psikoloji oculere ve korku senaryolarina bayiliyor. yeni bir cihaz hayatimiza girince hemen icinde canavarlar ariyoruz

Gizli Kullanıcı

Bu yüzden Elecraft. Anten evin apayrı bir köşesinde olduğu için çok sağlıklı olarak rahatça konuşabiliyoruz.

Görüş Bildir