Zirvede 'Yeni Anayasa Paketi' Konuşulmuş

 > 
42PAYLAŞIM

Devlet Zirvesinde 'Yeni Anayasa Paketi' Konuşulmuş

Başbakan Erdoğan'ın Dolmabahçe görüşmelerinden 'Mini Anayasa Paketi' çıktı. Hükümet, 12 Eylül 2010 Referandumu ile dizayn ettiği Yüksek Yargı'yı 3 yıl sonra tasfiye etmekte kararlı.

Hükümet, HSYK, Danıştay ve Yargıtay’ı kapsayan Anayasa değişikliği için muhalefetin kapısını çalmaya hazırlanıyor. 17 Aralık operasyonlarından sonra muhalefetin, AK Parti’nin elini kolaylaştıracak uzlaşmaya yanaşması zor görülüyor. AK Parti’nin buna karşı da formülü hazır: CHP ya da MHP ’nin desteğini alabilmek için muhalefetin istediği tutuklu vekil sorununu da çözecek 'dokunulmazlıklar' maddesini pakete koymak...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Uzakdoğu ziyareti öncesi iki tam gününü geçirdiği İstanbul’da kritik görüşmeler yaptı. Erdoğan’ın çalışma ofisinin bulunduğu Dolmabahçe ile Kısıklı’daki evinde önemli kararlar alındı. Hukukçu kurmayların da katıldığı Dolmabahçe’deki görüşmeden, “Yeni Anayasa Paketi” çıktığı söyleniyor. Radikal’e ulaşan bilgilere göre, 17 Aralık operasyonu sonrası oluşan tablodan rahatsız olan Hükümet, 12 Eylül 2010 referandumuyla oluşturduğu yüksek yargı kurumlarını 3 yıl aradan sonra değiştirmek istiyor. Hedefteki kurumlar: HSYK, Yargıtay ve Danıştay. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısı ve seçim sisteminde değişiklikte ısrarcı olan Hükümet, Anayasa değişikliği için muhalefet partilerinin kapısını çalmaya hazırlanıyor.

Ömer Şahin | Radikal

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir