Devlet Taş Atan Çocuklardan Tazminat mı İstiyor?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Devlet Taş Atan Çocuklardan Tazminat mı İstiyor?

Devlet Taş Atan Çocuklardan Tazminat mı İstiyor?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı’na, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlaması istemiyle TMK mağduru çocuklar hakkında soru önergesi verdi. Sezgin Tanrıkulu’nun vermiş olduğu soru önergesinde, “Basına yansıdığı kadarıyla geçtiğimiz günlerde çocuklara yönelik cinsel taciz ve tecavüz skandalıyla ismini duyuran Pozantı Cezaevi’nde tutulan çocuklara çektirilenler yetmiyormuş gibi, şimdi de ailelerinden tazminat adı altında para alınmak isteniyor. Basından takip ettiğimiz kadarıyla 17 yaşındaki Ş.Ö isimli çocuk, “mala zarar verme” suçlamasından beraat ettiği halde İçişleri Bakanlığı kendisi hakkında tazminat davası açmış ve bu dava neticesinde Ş.Ö’den 750 TL, anne ve babasından da 2’şer bin TL tahsil etmek istemiş. Ş.Ö’nün başına gelenler istisna değil. Zira İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi’ne başvuran 30 çocuk ve aileleri, İçişleri Bakanlığı’nın açtığı davalar neticesinde kendilerine toplam 500 bin TL para cezası kesti” ifadeleri yer alıyor.
Tanrıkulu, “Mersin’de yaşayan M.B isimli çocuğun ailesine gelen bir belgede “15.12.2012 günü İl Emniyet Müdürlüğü’nün 33 A 0852 ve 33 A 0903 sayılı plakalı otokar marka zırhlı araçlarına 2 bin 590 TL’lik maddi zararına sebep olduğundan dolayı hazineye 2 bin 590 TL borcunuz bulunmaktadır’ denildiği ileri sürülmektedir. Buna göre M.B isimli çocuğun ailesinden, 8 ay sonrasında “gerçekleşecek” bir maddi zararın tazmini istenmektedir. Bu skandal talebi nasıl açıklıyorsunuz?” diye sordu. CHP’nin resmi internet sitesinde metni yayınlanan önergede cevap istenen sorular şu şekilde:
1- TMK kapsamında yargılanan, tutuklu veya hükümlü bulunan veyahut beraat etmiş olan kaç çocuk ve aileleri tazminat cezası ödemeye mahkûm edilmiştir? Son bir yıl içinde ailelere ve çocuklara toplam kaç lira para cezası kesilmiştir?
2- Şu anda çocukları TMK kapsamında yargılanıp da hakkında tazminat davası açılmış veya İçişleri Bakanlığı, Valilikler üzerinden para talep edilen kaç aile vardır? Bunların içinde kaç çocuk TMK kapsamında beraat etmiş, hüküm giymiş, tutuklanmış veya tutuksuz yargılanmaktadır?
3- Yargılandıkları davalardan beraat eden çocuklardan veya ailelerinden de “mala zarar verme” suçlamasıyla tazminat talep edilmiş midir? Edilmişse, bunun hukukî dayanağı nedir?
4- Yargılanmaları süren, yani haklarında hüküm verilmemiş olan çocuklardan veya ailelerinden de benzer biçimde para talep edilmiş midir?
5- Mersin’de yaşayan M.B isimli çocuğun ailesine gelen bir belgede “15.12.2012 günü İl Emniyet Müdürlüğü’nün 33 A 0852 ve 33 A 0903 sayılı plakalı otokar marka zırhlı araçlarına 2 bin 590 TL’lik maddi zararına sebep olduğundan dolayı hazineye 2 bin 590 TL borcunuz bulunmaktadır’ denildiği ileri sürülmektedir. Buna göre M.B isimli çocuğun ailesinden, 8 ay sonrasında “gerçekleşecek” bir maddi zararın tazmini istenmektedir. Bu skandal talebi nasıl açıklıyorsunuz?
6- TMK mağduru çocukların ailelerinden tazminat talep etme uygulaması ne zaman başlamıştır? Örneğin 2006-2007 yılları arasında, TMK kapsamında yargılanan kaç çocuğun ailesinden böyle bir tazminat tahsil edilmiştir? Bu rakam 2011-2012 yılları arasında kaçtır?
7- TMK kapsamında yargılanan çocukların ailelerinden şu ana kadar toplam kaç TL tahsil edilmiştir?
Radikal Gazetesi haberi...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiİstanbulMersinTecavüzTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir