Devlet de Özal'ın Ölümünü Şüpheli Buldu

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Devlet de Özal'ın Ölümünü Şüpheli Buldu

Devlet de Özal'ın Ölümünü Şüpheli Buldu

CHA - 17 Nisan 1993’te şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümü ile ilgili Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma derinleşerek sürerken, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) da raporunu tamamladı.

Aksiyon Dergisi’nin Ankara Temsilcisi İdris Gürsoy’un ulaştığı raporda, suikast şüphesini artıran ve cevaplanmayı bekleyen çok sayıda soru işareti var. Özal’ın üçüncü vitese geçmeyen, içinde tek bir tıbbı malzeme olmayan hasta taşıma aracı ile Hacettepe’ye götürülmesi bunlardan biri. Derginin kapak konusu olan habere göre kurul, en yakın daireden en uzak daireye kadar çok sayıda kişinin tanıklığına başvurdu. Resmi belgeler gözden geçirildi. Seyahat kayıtları, sağlık raporları titizlikle incelendi. Ancak şüpheler azalmadığı gibi arttı. Cevabı verilmesi gereken pek çok soru ortaya çıktı. Özal’ın ölümü ile ilgili DDK’nın üzerinde durduğu noktalar şöyle:

"Vefatından bir gün önce Bulgaristan Büyükelçiliği’ndeki kokteyle katılıyor. Yorgun olmasına ve istememesine rağmen davete zorla götürülüyor. Özal’ın elçiliğe gelirken görüntüleri izlendi. Elçiliğe doğru yokuş yukarı yürüyor. Neden izin verildi?

Kokteylde limonata aldığı görüntülerden tespit edilmiş. Ancak limonatayı veren kişi teşhis edilemiyor. Limonata mı, portakal suyu mu içti? İkramı yapan kişi kimdi?

Devlet Denetleme Kurulu, Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazasında olduğu gibi bir rapor hazırlayıp Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e iletecek. Aksiyon’un haberine göre, DDK’nın ölüm sebebini bulabilmek için ‘mezar açılması’ dahil pek çok konuda talepte bulunması bekleniyor. Savcılık kendi soruşturmasına bu raporu ekleyerek ölümle ilgili şüpheleri aydınlatmaya ve sorumluları adaletin önüne çıkarmaya çalışacak. Soruşturmada gözler, Köşk’ün işleyişinden sorumlu isimlere bir kere daha çevrilecek. Özal’ın sözcüsü Kaya Toperi, başyeveri Aslan Güner, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı da Hasan Iğsız’dı.

Haberin Tamamı İçin:

Devlet de Özal'ın ölümünü şüpheli buldu

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAnkaraTurgut Özal
Görüş Bildir