Devlet Başkanları Kadir Gecesi'nde Esed'e 'GİT' Diyecek!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Devlet Başkanları Kadir Gecesi'nde Esad'a 'GİT' Diyecek!

Devlet Başkanları Kadir Gecesi'nde Esad'a 'GİT' Diyecek!

57 İslam ülkesinin devlet başkanları, Kadir Gecesi'nde Kabe'nin manevi huzurunda 'daha fazla kan dökmeden gitmesi' için Beşşar Esad'a son çağrıda bulunacak!

Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın girişimiyle 14 -15 Ağustos günlerinde yapılacak İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) Dördüncü Olağanüstü Zirvesi'nde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Suriye ve tüm Ortadoğu'da demokrasi temalı bir konuşma yapacak. Gül de Esed'e, "Ülkelerin içerisindeki insan hakları ihlallerinin, insanlara karşı silahların kullanılmasının artık dünyada yeri yok. Değişimi kabul et ve git" mesajını gönderecek. İİT toplantısı için, Suudi Kral, Esed'in en büyük müttefiki İran Devlet Başkanı Ahmedinejad'a da davet gönderirken, Suriye'yi Zirve'ye davet etmedi. Ahmedinejad ise Zirve'ye katılacağını bildirdi.

Toplantılar Kraliyet Sarayı'nda olacak

Geçen sene Mısır'da düzenlemesi beklenen ancak 2013 yılına ertelenen Zirve'nin, Suudi Arabistan'da olağanüstü şekilde toplanması, birçok sembolik anlamı da beraberinde getiriyor. Zirve'de, İran dışında tüm Müslüman Devlet Başkanlarının, Esed'e, "Kan dökmeye son ver. İktidarı, halkının meşru kabul ettiği bir yönetime bırakıp, git" çağrısı yapması bekleniyor. Kral Abdullah, konuk Devlet Başkanları için, Kabe'den yalnızca 500 metre uzaklıkta bulunan Kraliyet Sarayı'nı tahsis etti. Sonuç Bildirgesi'nin yayınlanacağı zirvenin final gecesi ise, Müslümanlar için en kutsal günlerden biri kabul edilen Kadir Gecesi'ne denk geliyor. İTT kaynakları, Kral'ın, Zirve'nin açılış ve kapanışında, Esed'e, "Kan dökmeye son ver ve görevinden çekil" temalı bir konuşma yapacağını ve kutsal günde yapacağı bu konuşmalar için titizlikle hazırlandığını dile getirdi. Diğer yandan Zirve'ye, halkının çoğu Hıristiyan olmasına karşın, Devlet Başkanları Müslüman olan Liderler de davet edildi. Aynı şekilde, Senegal Devlet Başkanı, halkının çoğunluğu Müslüman olmasına karşın, kendisi Hıristiyan olduğu için Zirve'ye Müslüman bir temsilci göndereceğini açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAhmedinejadBeşer EsadİranMısırSuriyeSuudi Arabistanet
Görüş Bildir