Devlet 22 Milyardan Vazgeçecek

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Devlet 22 Milyardan Vazgeçecek

Devlet 22 Milyardan Vazgeçecek

Maliye Bakanlığı, vergi kanunlarında yer alan istisna, muafiyet ve ayrıcalıklar nedeniyle önümüzdeki yıl önemli miktarda daha az vergi toplanacağını hesapladı. Özellikle sosyal amaç taşımayan ya da istihdam ve üretime katkı sağlamayan vergi istisna ve muafiyetlerin kaldırılması hedefleniyor. Bugün Gazetesi'nin haberine göre muafiyetlerde yapılacak ayıklama sayesinde vergi gelirlerinin artması, bütçe açığının azalması bekleniyor.

‘Harcama’ görünmüyor

Çeşitli vergi yasalarındaki hükümler nedeniyle devletin vazgeçtiği gelirlere ‘vergi harcaması’ deniyor. Vergi harcamaları, vergi sisteminde istisna, muafiyet, vergi ertelemesi, düşük vergi oranı şeklinde ortaya çıkarak vergi kaybına yol açıyor. Devlet harcamayı doğrudan bütçeden yaptığında bütçe giderleri artarken, vergiden vazgeçilerek yapılan harcamalar bütçede görünmüyor. Bu da bütçede hem vergi gelirlerinin hem harcamaların daha düşük çıkmasına yol açıyor.

Listede ayıklama olabilir

2013 yılı Bütçe Kanunu Tasarısı’na göre, önümüzdeki yıl istisna ve muafiyetler yoluyla yapılacak vergi harcamalarının tutarı 22 milyar 416 milyon liraya ulaşacak. Bu yılın başında öngörülen harcama ise 19,2 milyar lira düzeyindeydi. Bütçe hedeflerine göre muafiyet ve istisna listesinde ayıklama yapılmaması halinde vergi harcamaları 2014'te 25 milyar lira sınırına ulaşacak.

Türkiye’de muafiyet ve istisna yoluyla en fazla vergi harcaması Gelir Vergisi kanunlarıyla yapılıyor. 2013’te bu düzenlemede yer alan istisnalar nedeniyle 14 milyar liralık vergiden vazgeçilmesi bekleniyor.

Muafiyetler ve istisna azalacak

Maliye Bakanlığı, Gelir ve Kurumlar Vergisi’ni birleştirecek ve çok sayıda vergisel muafiyet ve istisnaya son verecek yasa tasarısı taslağı üzerindeki çalışmaları tamamladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, düzenlemeyle ilgili bilgi verirken muafiyet ve istisna listesinin daraltılacağına işaret etmiş, özellikle de futbolculara sağlanan vergi muafiyetlerine dikkat çekmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Mehmet Şimşekvergi
Görüş Bildir